Eksport do USA

Rozmiar rynku USA powinien być imponujący dla europejskich firm. Dla przykładu weźmy pod uwagę jedynie Stan Nowy Jork. Miasto Nowy Jork to około 9 milionów mieszkańców, a metropolia Nowojorska- obszar w obrębie 3 godzin od miasta NYC, to 20 milionów mieszkańców z dochodem brutto prawie czterokrotnie większym od całej Polski. Warto przedstawić bariery praktyczne, prawne lub rynkowe najczęściej napotykane przez polskie firmy planujące eksport do USA, lub sprzedaż na Amazon.com.

USA export
USA export

Eksport do USA wymogi praktyczne rynku USA

Polski eksporter planujący prowadzenie sprzedaży na rynku USA poprzez znalezienie odbiorcy w Stanach Zjednoczonych i wysyłanie produktów prosto do końcowego odbiorcy USA jest w wielkim błędzie. Z jednej strony amerykańskie firmy zawsze są zainteresowany wprowadzaniem nowych produktów, a z drugiej strony kontrahenci w USA nie chcą akceptować ryzyka, iż towar zamówiony z Polski będzie płynął  przez 6 tygodni i ciągle może być gdzieś zatrzymany. Stąd, w większości amerykańskich branży bezpośrednia sprzedaż polskich produktów na rynek amerykański nie będzie działała na dłuższą metę. Kontrahenci w USA oczekują, że polskie produkty eksportowane do USA są i będą w pełni dostępne na terenie Stanów Zjednoczonych. Co to oznacza w praktyce? W przypadku złożenia zamówienia przez amerykańskiego kontrahent, kontrahent oczekuje, iż w przeciągu 2-3 dni biznesowych zamówiony polski produkt będzie dostarczony do wskazanego przez niego punktu, magazynu Amazon FBA, sklepu lub magazynu na terenie USA.

Nawet jeżeli polska firma planuje prowadzenie sprzedaży internetowej na Amazon.com, plan wysłania kontenera produktów bezpośrednio z Polski do magazynu Amazon FBA będzie na dłuższą metę bardzo mało praktyczny. W przypadku wprowadzenia produktu bardzo dobrze sprzedającego się na Amazon USA,  firma Amazon zażąda od polskiego sprzedawcy szybkiego dostarczenia dodatkowej partii produktów do wyznaczonego magazynu Amazon FBA na terenie Stanów Zjednoczonych. Polski sprzedawca internetowy nie będzie w stanie polegać na bezpośrednim przesyłaniu towaru z Polski do USA. W 2021 transport drogą lotniczą jest bardzo drogi i ciągle zajmuje minimalnie 5 dni. Transport droga morska i lokalna logistyka do Amazon FBA to 2 miesiące.

Polski eksporter, który rozumie ten istotny wymóg rynku powinien rozważyć wynajem powierzchni magazynowej na terenie Stanów Zjednoczonych. W tym kierunku polski eksporter powinna przeanalizować i rozwiązać następujące kwestie:

  • W którym amerykańskim stanie polska firma powinien magazynować towar eksportowany do USA? Istnieją przesłanki, dlaczego magazynowanie towaru w NYC  jest niekorzystna opcja.
  • W jaki sposób polski eksporter będzie obsługiwać logistycznie amerykańskich klientów na obu wybrzeżach Stanów Zjednoczonych? Dystans pomiędzy Nowym Jorkiem i Los Angeles to około 2700 mil, około 40 godzin jazdy samochodem?
  • W przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej przez Amazon w USA, jakie kwestie podatkowe w USA pojawią się z powodu posiadania magazynu w USA lub używania serwisu logistycznego Amazon FBA w pierwszym lepszym stanie ? Dowiedź się więcej na temat tutaj.
  • Jakie będą konsekwencje podatkowe, gdy polska firma magazynuje produkty w więcej niż jednym z amerykańskich stanów?
  • W jaki sposób znaleźć i wynająć powierzchnię magazynową na terenie Stanów Zjednoczonych?
  • Jakie są alternatywy do wynajmu własnego magazynu w USA?
Eksport do USA
Eksport do USA

Eksport do USA Dokumenty cło USA i regulacje prawne w USA

Nieznajomość regulacji prawnych w USA może być kosztownym błędem dla polskiego eksportera do USA. Towar eksportowany z Polski do USA, który nie spełnia wymagań prawa w USA może być zatrzymany na granicy USA. W Sierpniu 2020 roku produkt klienta z Polski, który był wysłany do magazynu Amazon FBA został zablokowany przez Urząd Celny, ponieważ towar nie spełniał wymogów związanych z produktami drewnianymi. Niektóre kategorie produktów eksportowanych do USA wymagają posiadania fizycznego agenta na terenie USA. Kosmetyki eksportowane do USA wymagają prawidłowego przedstawienia składników. Czy te wymogi prawne w USA są naprawdę ważne? Tak- polski produkt, które już jest fizycznie na terytorium USA i jest już sprzedawany na rynku amerykańskim może być w każdej chwili wycofany z tutejszego rynku przez amerykańska agencje federalna, dystrybutora, portal internetowy lub przez działania amerykańskiej konkurencji. Zablokowanie sprzedaży polskiego produktu na rynku USA może być spowodowany niezgodnością produktu z amerykańskim regulacjami prawnymi. Przykładem tego będzie polski produkt łamiący prawa własności intelektualnej osoby trzeciej w Stanach Zjednoczonych- sprzedaż produktu pod znakiem towarowym, który jest  zarejestrowany w USA. W przypadku produktu kosmetycznego produkt może być wycofany z rynku amerykańskiego, gdy składniki użyte w produkcie nie są zgodnie z prawem kosmetycznym w USA.

CO POWINIEN ZROBIĆ POLSKI PODMIOT ROZWAŻAJĄCY EKSPORT DO USA?

Po pierwsze uzyskać podstawowa wiedze o eksporcie do USA i związanych z tym regulacjami prawnymi. Polski eksporter przejść przez następujące kwestie na rynku amerykańskim:

W wielu branżach prawo w USA wymaga od każdego eksportera do USA posiadanie fizycznego agenta na terenie Stanów Zjednoczonych. Na przykład wymóg taki istnieje w branży spożywczej, alkoholowej lub kosmetycznej. Od Maja 2017 roku, polski eksporter produktów spożywczych ma obowiązek wskazania podmiotu, agenta na terenie USA, który będzie odpowiedzialny za jakość żywności eksportowanej na rynek USA. Innym przykładem jest uzyskanie zezwolenia na eksport do USA ubocznych produktów drobiarskich gdzie Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, także wymaga od europejskiego eksportera zatrudnienia osoby, która fizycznie przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych.

Eksport z Polski do USA w praktyce

Rynek USA to ponad 320 milionów obywateli i obszar porównywalny do rozmiaru całej Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto Polski jest porównywalny do jednego 9-milionowego Stanu New Jersey, gdzie znajduje się firma Ecomten LLC. Dlaczego to tak ważne? Bo trzeba realnie pomyśleć o eksportowaniu polskich towarów do USA. Firma z Polski, która planuje eksport towarów do USA, która nie posiada przedstawiciela handlowego w USA i kilku pracowników, którzy będą obsługiwać sprzedaż na rynku USA może jedynie pomarzyć o zbudowaniu poważnej sprzedaży we wszystkich 50 amerykańskich stanach. Co można zrobić?

Polski podmiot planujący eksport z Polski do USA powinien przeprowadzić wstępne rozeznanie amerykańskiego rynku i podjąć wstępną decyzje gdzie znajdują się największe skupisko klientów, do których sprzedaje jego konkurencja na rynku amerykańskim lub potencjalnych klientów, do których polska firma będzie próbować dotrzeć ze swoja oferta. Po wykonaniu takiego wstępnego rozeznania eksporter z Polski musi rozwiązać początkowe kwestie związane z eksportem do USA, takiej jak:

  • Ustalić, do którego portu w USA produkt eksportowany z Polski do USA będzie wysyłany. Na wschodnim wybrzeżu najbardziej popularne porty morskie to Newark w stanie New Jersey, Port w Mieście Nowy Jork i Port Filadelfia?
  • Znaleźć i zatrudnić agenta celnego w USA, który będzie zajmować się odbiorem towaru eksportowanego do USA, które będą docierały do portu morskiego lub lotniczego na terenie USA.
  • Opracować kanały kurierskie będą używane w przypadku potrzeby ekspresowego przesyłania produktów magazynowanych na terenie. USA.
  • Nawiązać współpracę z lokalną firmą logistyczną zajmie się wysyłkami kurierskimi na terenie Stanów Zjednoczonych.
Scroll to Top