USA import eksport
Rozmiar rynku USA powinien być imponujący dla polskich firm. Dla przykładu weźmy pod uwagę jedynie Stan Nowy Jork. Miasto Nowy Jork to około 9 milionów mieszkańców, a metropolia Nowojorska- obszar w obrębie 3 godzin od miasta NYC, to 20 milionów mieszkańców z dochodem brutto prawie czterokrotnie większym od całej Polski. Warto przedstawić bariery praktyczne, prawne lub rynkowe najczęściej napotykane przez polskie firmy planujące eksport do USA, lub sprzedaż na Amazon.com.
Eksport do USA wymogi praktyczne rynku USA
- W którym amerykańskim stanie polska firma powinien magazynować towar eksportowany do USA? Istnieją przesłanki, dlaczego magazynowanie towaru w NYC jest niekorzystna opcja.
- W jaki sposób polski eksporter będzie obsługiwać logistycznie amerykańskich klientów na obu wybrzeżach Stanów Zjednoczonych? Dystans pomiędzy Nowym Jorkiem i Los Angeles to około 2700 mil, około 40 godzin jazdy samochodem?
- W przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej przez Amazon w USA, jakie kwestie podatkowe w USA pojawią się z powodu posiadania magazynu w USA lub używania serwisu logistycznego Amazon FBA w pierwszym lepszym stanie ? Dowiedź się więcej na temat tutaj http://bit.ly/2tic1Ig
- Jakie będą konsekwencje podatkowe gdy polski eksporter magazynuje produkty w więcej niż jednym z amerykańskich stanów?
- W jaki sposób znaleźć i wynająć powierzchnię magazynową na terenie Stanów Zjednoczonych?
- Jakie są alternatywy do wynajmu własnego magazynu w USA?
Eksport towarów do USA a regulacje prawne w USA
Nieznajomość regulacji prawnych w USA może być kosztownym błędem dla polskiego eksportera do USA. Towar eksportowany z Polski do USA, który nie spełnia wymagań prawa może być zatrzymany na granicy USA. W Sierpniu 2020 roku produkt klienta z Polski, który był wysłany do magazynu Amazon FBA został zablokowany przez Urząd Celny, ponieważ towar nie spełniał wymogów związanych z produktami drewnianymi. Niektóre kategorie produktów eksportowanych do USA wymagają posiadania fizycznego agenta na terenie USA. Kosmetyki eksportowane do USA wymagają prawidłowego przedstawienia składników.
Warto zaznaczyć, iż polski produkt, które już jest dostępny i sprzedawany na rynku amerykańskim może być w każdej chwili wycofany z tutejszego rynku przez amerykańska agencje federalna lub przez działania prawne amerykańskiej konkurencji. Zablokowanie sprzedaży na rynku USA może być spowodowany niezgodnością produktu z amerykańskim regulacjami prawnymi. Na przykład polski produkt łamie prawa własności intelektualnej osoby trzeciej- sprzedaje produkt pod znakiem towarowym, który jest zarejestrowany w USA. W przypadku produktu kosmetycznego produkt może być wycofany z rynku amerykanskiego gdy składniki użyte w produkcie nie są zgodnie z prawem kosmetycznym w USA.
Od strony prawnej firma prowadząca eksport z Polski do USA najczęściej potrzebują zrobić następujące kroki na rynku amerykańskim:
- Zarejestrować działalność gospodarczą w amerykańskich urzędach federalnych.
- Zgłosić swoja działalność gospodarcza do stanu, na którego terenie prowadzi działalność gospodarczą.
- Uzyskać numer podatkowy w USA.
- Przygotować etykiety i opakowania produktu zgodne z regulacjami prawa amerykańskiego.
- Przeprowadzić prawny proces legalizacji produktu w USA.
- Pozyskać certyfikaty i pozwolenia w USA.
- Przygotować dokumentację marketingową zgodną z regulacjami prawnymi w USA.
- Uzyskać certyfikat podatkowy uprawniające do pobierania podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”.
- Ubezpieczyć działalność gospodarczą prowadzoną na rynku USA Dowiedz się więcej o wymaganych ubezpieczeniach na rynku USA.
Eksport z Polski do USA
Rynek USA to ponad 320 milionów obywateli i obszar porównywalny do rozmiaru całej Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto Polski jest porównywalny do jednego 9-milionowego Stanu New Jersey, gdzie ja mieszkam. Dlaczego to tak ważne? Bo trzeba realnie pomyśleć o eksportowaniu polskich towarów do USA. Firma z Polski, która planuje eksport towarów do USA, która nie posiada przedstawiciela handlowego w USA i kilku pracowników, którzy będą obsługiwać sprzedaż na rynku USA może jedynie pomarzyć o zbudowaniu poważnej sprzedaży we wszystkich 50 amerykańskich stanach. Co można zrobić?
Polski podmiot planujący eksport z Polski do USA powinien przeprowadzić wstępne rozeznanie amerykańskiego rynku i podjąć wstępną decyzje gdzie znajdują się największe skupisko klientów, do których sprzedaje jego konkurencja na rynku amerykańskim lub potencjalnych klientów, do których polska firma będzie próbować dotrzeć ze swoja oferta. Po wykonaniu takiego wstępnego rozeznania eksporter z Polski musi podjąć początkowe krok związane z eksportem do USA.
- Ustalić, do którego portu w USA produkt eksportowany z Polski do USA będzie wysyłany. Na wschodnim wybrzeżu najbardziej popularne porty morskie to Newark w stanie New Jersey, Port w Mieście Nowy Jork i Port Filadelfia?
- Znaleźć i zatrudnić agenta celnego w USA, który będzie zajmować się odbiorem towaru eksportowanego do USA, które będą docierały do portu morskiego lub lotniczego na terenie USA.
- Opracować kanały kurierskie będą używane w przypadku potrzeby ekspresowego przesyłania produktów magazynowanych na terenie. USA.
- Nawiązać współpracę z lokalną firmą logistyczną zajmie się wysyłkami kurierskimi na terenie Stanów Zjednoczonych.