Sprzedaż na Amazon.com

Europejska firma planująca prowadzenie sprzedaży internetowej na rynku USA za pośrednictwem Amazon.com, która nie jest rezydentem podatkowym Stanów Zjednoczonych będzie musiała rozwiązać pewne kwestie rynkowe z którymi nie borykają się amerykańscy sprzedawcy na Amazonie. Jakie to kwestie?

Zatwierdzenie sprzedaży na Amazon w USA

Profesjonalna sprzedaż na Amazon w USA wymaga miedzy innymi ustalania iz europejskie produkty nie znajduje się w jednej z kategorii produktów które wymagają spełnienia dodatkowych warunków, zatwierdzenia od Amazon lub uzyskania formalnej zgody od Amazon na ich sprzedaż do konsumentów na rynku USA. O ile niektóre warunki i wymagania narzucane przez Amazon są proste, inne wymogi mogą być trudne do spełnienia przez polskiego sprzedawcę, który nie jest producentem lub oficjalnym dystrybutorem produktu, lub nie posiada początkowego kapitału potrzebnego do rozpoczęcia na rynku USA.

Do kategorii produktów wymagających dostarczenia dodatkowych informacji, dokumentów, certyfikatów lub spełnienia specyficznych wymogów prawnych w USA należą między innymi:

Produkty spożywcze
Torebki i okulary
Filmy, muzyka i płyty DVD
Produkty motoryzacyjnych- link do wymogów Amazon
Ubrania i akcesoria odzieżowe
Artykuły kosmetyczne
Biżuteria

Firma Amazon nie jest importerem produktów, lecz sklepem internetowym który udostępnia swoją platformę dla sprzedawców z całego świata. Firma z Polski planująca sprzedaż produkty w modelu Amazon FBA, tzn. używając magazyny i usługi logistyczne oferowane przez firmę Amazon, musi sama stworzyć swój własny kanał przysłania towaru z europejskiego portu do magazynu na terenie USA wskazanego przez Amazona.

Dostawa towaru do magazynu Amazon w USA

kwestie celne sprzedaż na amazon
Wysyłanie produktu do magazynu Amazon FBA

Przy prowadzeniu poważnej sprzedaży internetowej przez Amazon lub sprzedaży produktów które są ciężkie, wysyłka lotnicza pomiędzy Polska a USA nie wchodzi w grę.

Produkt do sprzedaży na Amazon.com, który będzie wysłany droga morska, tzn. w kontenerze, musi oclony na granicy Stanów Zjednoczonych, kontener rozformowany, a następnie załadowany i przesłany do wskazanego magazynu Amazon FBA. Sprzedający z Europy, który chce sprzedawać używając Amazon FBA posiada dwie opcje do rozwiązania swoich kwestii logistycznych:

Opcja #1 Polska firma planująca sprzedaż na Amazon USA otwiera własną działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych i jej amerykańską spółką będzie odbiorca/ importerem, tzw. „importer of record”, towaru wysłanego z Polski. Oddział firmy w USA będzie magazynować towar do sprzedaży na Amazonie w swoim magazynie na terenie Stanów Zjednoczonych lub zorganizuje przesyłkę towaru z amerykańskiego portu do magazynu Amazon FBA.

Opcja #2 Polski sprzedawca na Amazon może znaleźć i nawiązać współpracę z  amerykańską firmę logistyczną która posiada własna powierzchnie magazynowa na terenie USA i zajmie się kwestiami oclenia towaru i rozformowania przesyłek eksportowanych po stronie Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli Twoja firma potrzebuje pomoc w ocleniu towaru wysyłanego do Amazon i zorganizowaniu transportu z amerykańskiego portu do centrum dystrybucji Amazon w USA, oferuje pomoc w przygotowaniu takiej usługi logistycznej na terenie Stanów Zjednoczonych. Napisz do mnie.

Sprzedaż na Amazon i podatki w USA

sprzedaz na amazon usa
Sprzedaż w Amazon FBA a podatki w usa

Prowadzenie sprzedaży internetowej przez Amazon.com może być opodatkowane na poziomie federalnymi, stanowym, jak i miejskim. Sprzedający na Amazon w USA, który nie jest rezydentem podatkowym w USA musi poprawnie wypełnić i dostarczyć do firmy Amazon formularz podatkowy W-8BEN, który jest wymagany przez amerykańskie prawo podatkowe. Do czego służy Formularz W8BEN?  W-8-BEN chroni firmę Amazon od odpowiedzialności podatkowej za nie odprowadzanie amerykańskich podatków federalnych przez sprzedawcę który zarabia sprzedając na platformie Amazon.

Następną bardzo ważną kwestią podatkową, którą często nie rozumieją europejscy sprzedawcy na Amazon w USA jest odprowadzanie i płacenie podatków stanowych. Ponieważ magazyny firmy Amazon, tzw. fullfilment centers, lub Amazon FBA, znajdują się w wielu amerykańskich stanach, wszystkie podmioty sprzedające przez sklep Amazon, włącznie z polskimi firmami, mogą być zobowiązana nie tylko do pobierania i przekazywania stanowych podatków od sprzedaży  „sales tax” w specyficznym stanie gdzie firma Amazon magazynuje Twoje produkty, ale także do pobierania podatków od sprzedaży za produkty zakupione przez rezydentów innych amerykańskich stanów. Brzmi skomplikowanie? Jeżeli interesuje Ciebie więcej szczegółów na ten temat dowiedz się więcej na ten temat podatkowych stanowych przy sprzedaży na Amazon czytając mój najnowszy post o kwestiach podatkowych w USA, http://bit.ly/2oQY26v

Sprzedaż na Amazon.com i płatności z usa

Najpraktyczniejszym i najtańszym rozwiązaniem przesyłania płatności za produkty sprzedawane w USA przez Amazon jest założenie rachunku bankowego w USA który będzie podłączony do konta sprzedawcy na Amazon.com. Dzięki takiemu rozwiązaniu, europejski sprzedawca oszczędza 5-10% miesięcznie, eliminując opląty Amazona za przelewy pieniężne do banków poza USA i niekorzystne kursy walutowe używane przez Amazon lub PayPal przy przesyłaniu zagranicznych płatności. Niestety, sprzedawca na Amazon nie może legalne założyć rachunek bankowy w USA bez fizycznego przybycia do Stanów Zjednoczonych. Z praktycznego doświadczenia wiem, że niektórzy doradcy w Polsce sugerują użycie osoby trzeciej która mieszka w USA i która „pomoże” sprzedawcy na Amazon.com otworzyć konto bankowe w Stanach Zjednoczonych bez konieczności przyjazdu do USA.  Warto pamiętać o związanym z tym ryzykiem! Taki „pomocnik” będzie w stanie w pełni zarządzać środkami finansowymi które otrzyma sprzedawca Amazonie co na dłuższą metę oznacza jedno- pewnego pięknego dnia mogą zniknąć wszystkie środki z Twojego konta bankowego w USA.

Amazon próbuje rozwiązać kwestie przelewów i płatności na konta bankowe znajdujące się poza USA. W tym kierunku Amazon nawiązał współprace z firmą Payoneer, która pośredniczy w przesyłaniu płatności pomiędzy Amazon i zagranicznymi sprzedawcami. Niestety, firma Paynoeer także używa swoje własne przeliczniki walutowe i aktualnie nie oferuje przelewów bankowych do Polski. (sprawdź link do Payoneer https://www.payoneer.com/global-bank-transfer, być może w momencie, kiedy czytasz ten post, przelewy z USA do Polski są już możliwe).

Reasumując, według mnie zbudowanie profesjonalnej sprzedaży internetowej przez Amazon nastawionej na konsumentów w Stanach Zjednoczonych wymaga od europejskiego sprzedawcy na Amazon założenia konta w USA.

Photos credit: pixabay.com