Sprzedaż na Amazon w USA bariery dla polskich firm

Polska firma planująca sprzedaż na Amazon w USA która nie jest rezydentem podatkowym Stanów Zjednoczonych będzie musiała rozwiązać pewne kwestie rynkowe z którymi nie borykają się amerykańscy sprzedawcy na Amazon USA. Jakie to kwestie?

Zatwierdzenie sprzedaży na Amazon USA

Prowadzenie profesjonalnej sprzedaż na Amazon w USA wymaga między innymi ustalania czy polski produkty nie znajduje się w jednej z kategorii produktów które wymagają spełnienia dodatkowych warunków w USA, zatwierdzenia od Amazon lub uzyskania formalnej zgody od Amazon na sprzedaż polskich produktów do na rynku amerykańskim. Na przykład polski kosmetyk może wpadać w kategorie lekarstw w USA i jest zupelnie inaczej regulowany niż kosmetyk oferowany na rynku amerykańskim. O ile niektóre warunki i wymagania narzucane przez Amazon są proste, inne wymogi mogą być trudne do spełnienia przez polskiego sprzedawcę, który nie jest producentem lub oficjalnym dystrybutorem polskiego produktu, lub nie posiada początkowego kapitału potrzebnego do rozpoczęcia na rynku USA. Do kategorii produktów wymagających dostarczenia dodatkowych informacji, dokumentów, certyfikatów lub spełnienia specyficznych wymogów prawnych w USA należą między innymi.

Firma Amazon nie jest importerem produktów, lecz sklepem internetowym który udostępnia swoją platformę dla sprzedawców z całego świata. Polska firma planująca sprzedaż produkty w modelu Amazon FBA, tzn. używając magazyny i usługi logistyczne oferowane przez firmę Amazon, musi sama stworzyć swój własny kanał przysłania polskich produktów z Europy do magazynu Amazon na terenie USA.

Dostawa towaru do magazynu Amazon w USA

Przy prowadzeniu dużej sprzedaży internetowej przez Amazon.com lub sprzedaży produktów ciężkich, wysyłka drogą lotnicza z Polski do USA nie wchodzi w grę. Takie produkty sprzedawane na Amazon.com będą transportowane do USA drogą morską, tzn. w kontenerze który musi oclony na granicy Stanów Zjednoczonych, kontener rozformowany, a następnie załadowany i przesłany do wskazanego magazynu Amazon na terenie Stanów Zjednoczonych. Polski sprzedawca na Amazon.com, który chce używać magazyny Amazon FBA posiada dwie opcje do wysyłki towarów z Polski do USA.

Opcja #1 Polska firma sprzedająca na Amazon US otwiera własną działalność gospodarczą w USA i jej amerykańską spółką będzie odbiorca/ importerem, tzw. „importer of record”, towaru wysłanego z Polski. Oddział firmy w USA będzie magazynować towar do sprzedaży na Amazonie w swoim magazynie na terenie Stanów Zjednoczonych lub zorganizuje przesyłkę towaru z amerykańskiego portu do magazynu Amazon FBA. Opcja #2 Polski sprzedawca na Amazon może znaleźć i nawiązać współpracę z  amerykańską firmę logistyczną która posiada własna powierzchnie magazynową na terenie USA i zajmie się kwestiami oclenia towaru i rozformowania przesyłek eksportowanych po stronie Stanów Zjednoczonych. Jeżeli Twoja firma potrzebuje pomoc w ocleniu towaru wysyłanego do Amazon FBA i zorganizowaniu transportu z amerykańskiego portu do centrum dystrybucji Amazon w USA, oferuje pomoc w przygotowaniu takiej usługi logistycznej na terenie Stanów Zjednoczonych. Napisz do mnie.

Sprzedaż na Amazon podatki w USA

Sprzedaży na Amazon.com może oznaczac opodatkowane na poziomie federalnym, stanowym, jak i miejskim. Sprzedający na Amazon w USA, który nie jest rezydentem podatkowym w USA musi poprawnie wypełnić i dostarczyć do firmy Amazon formularz podatkowy W-8BEN, który jest wymagany przez amerykańskie prawo podatkowe. Do czego służy Formularz W8BEN?  W-8-BEN chroni firmę Amazon od odpowiedzialności podatkowej za nieodprowadzanie amerykańskich podatków federalnych przez sprzedawcę który zarabia sprzedając na platformie Amazon.

Następną bardzo ważną kwestią podatkową w USA, którą często nie rozumieją europejscy sprzedawcy na Amazon w USA jest odprowadzanie i płacenie podatków stanowych. Ponieważ magazyny firmy Amazon, tzw. fullfilment centers, lub Amazon FBA, znajdują się w wielu amerykańskich stanach, wszystkie podmioty sprzedające przez sklep Amazon, włącznie z polskimi firmami, mogą być zobowiązana nie tylko do pobierania i przekazywania stanowych podatków od sprzedaży „sales tax” w specyficznym stanie gdzie firma Amazon magazynuje Twoje produkty, ale także do pobierania podatków od sprzedaży za produkty zakupione przez rezydentów innych amerykańskich stanów. Brzmi skomplikowanie? Jeżeli interesuje Ciebie więcej szczegółów na ten temat dowiedz się więcej na ten temat podatkowych stanowych przy sprzedaży na Amazon czytając mój najnowszy post o kwestiach podatkowych w USA, http://bit.ly/2oQY26v

Sprzedaż internetowa w USA i płatności z USA

Najpraktyczniejszym i najtańszym rozwiązaniem przesyłania płatności za produkty sprzedawane w USA przez Amazon jest założenie konta bankowego w USA, które będzie podłączony do konta sprzedawcy na Amazon.com. Dzięki takiemu rozwiązaniu, polski sprzedawca Amazon oszczędza 5-10% miesięcznie, eliminując opłaty Amazona za przelewy pieniężne do banków zagranicznych i niekorzystne kursy walutowe używane przez Amazon lub PayPal przy przesyłaniu zagranicznych płatności. Niestety, sprzedawca na Amazon nie może legalne założyć konta bankowego w USA bez fizycznego przybycia do Stanów Zjednoczonych. Z praktycznego doświadczenia wiem, że niektórzy doradcy w Polsce sugerują użycie osoby trzeciej która mieszka w USA i która „pomoże” sprzedawcy na Amazon.com otworzyć konto bankowe w Stanach Zjednoczonych bez konieczności przyjazdu do USA. Warto pamiętać o związanym z tym ryzykiem! Taki „pomocnik-słup” będzie w stanie w pełni zarządzać środkami finansowymi które otrzyma polski sprzedawca Amazon co na dłuższą metę oznacza jedno- pewnego pięknego dnia wszystkie środki mogą zniknąć wszystkie środki z Twojego konta bankowego w USA.

Amazon próbuje rozwiązać kwestie przelewów i płatności na konta bankowe znajdujące się poza USA. W tym kierunku Amazon nawiązał współpracę z firmą Payoneer, która pośredniczy w przesyłaniu płatności pomiędzy Amazon i zagranicznymi sprzedawcami. Niestety, firma Payoneer także używa swoje własne przeliczniki walutowe i aktualnie nie oferuje przelewów bankowych do Polski. (sprawdź link do Payoneer https://www.payoneer.com/global-bank-transfer, być może w momencie, kiedy czytasz ten post, przelewy z USA do Polski są już możliwe).

Reasumując, według mnie zbudowanie profesjonalnej sprzedaży na Amazon.com nastawiony na konsumentów w Stanach Zjednoczonych wymaga od europejskiego sprzedawcy na Amazon otwarcia firmy w USA jak i założenia konta bankowego w USA.

Informacje i promocje

Lista rynek USA

Dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne dotyczące rynku USA, a także promocje na moje usługi na rynku amerykańskim.