Przejdź do treści
Home | Sprzedaż na amazon com USA bariery

Sprzedaż na amazon com USA bariery

  Polski podmiot planująca sprzedaż na Amazon.com, na rynku Stanów Zjednoczonych, która nie jest amerykańskim rezydentem podatkowym będzie musiała rozwiązać pewne kwestie rynkowe, z którymi nie borykają się amerykańscy sprzedawcy na Amazon USA. Jakie to kwestie?

  Zatwierdzenie sprzedaży na Amazon.com

  Prowadzenie poważnej sprzedaży na Amazon.com wymaga ustalania czy oferowane produkty nie znajduje się w jednej z kategorii produktów wymagających  spełnienia dodatkowych warunków, zatwierdzenia od firmy Amazon, uzyskania formalnej zgody od firmy Amazon na sprzedaż takich produktów na rynku amerykańskim. Na przykład polski kosmetyk może bez problemu sprzedawać na Amazon.de, a w Stanach Zjednoczonych taki produkt może wpadać w kategorie lekarstw i jest zupełnie inaczej regulowany- nie powinien być dostępny na amazon.com. O ile niektóre warunki i wymagania narzucane przez Amazon są proste, inne wymogi mogą być trudne do spełnienia przez polskiego sprzedawcę, który nie jest producentem lub oficjalnym dystrybutorem produktu, lub nie posiada początkowego kapitału potrzebnego do rozpoczęcia sprzedaży na rynku USA. Do kategorii produktów wymagających dostarczenia dodatkowych informacji, dokumentów, certyfikatów lub spełnienia specyficznych wymogów prawnych w USA należą między innymi.

  Dostawa towaru do magazynu Amazon FBA w USA

  Firma Amazon znajdująca się w Stanach Zjednoczonych nie jest importerem produktów oferowanych na jej platformie. Amazon jedynie udostępnia swoją platformę dla sprzedawców z całego świata. Polska firma planująca sprzedaż produktów w modelu Amazon FBA, tzn. używając magazynów i usług logistycznych oferowanych przez firmę Amazon w USA, musi sama stworzyć swój własny kanał przysłania polskich produktów z Europy do wskazanego magazynu Amazon na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Przy prowadzeniu dużej sprzedaży internetowej przez Amazon.com lub sprzedaży produktów ciężkich, wysyłka drogą lotniczą z Polski do Stanów Zjednoczonych nie wchodzi w grę. Takie produkty sprzedawane na Amazon.com będą transportowane do Stanów Zjednoczonych drogą morską. Takie kontenery będą oclony na granicy Stanów Zjednoczonych, rozformowane, a następnie załadowany i przesłane do wskazanego magazynu Amazon na terenie Stanów Zjednoczonych. Polski sprzedawca na Amazon.com, który chce używać magazynu Amazon FBA posiada między innymi takie opcje do wysyłki towarów z Polski do USA.

  • Opcja 1: Polska firma otwiera własną działalność gospodarczą w USA i jej amerykańską spółką będzie odbiorcą dystrybutorem, importerem, tzw. „importer of record”, towaru wysłanego z Polski. Oddział firmy w USA będzie magazynować towar do sprzedaży na Amazonie w swoim wlasnym magazynie na terenie Stanów Zjednoczonych lub zorganizuje przesyłkę towaru z amerykańskiego portu do magazynu Amazon FBA.
  • Opcja 2: Polski sprzedawca na Amazon może znaleźć i nawiązać współpracę z  amerykańską firmę logistyczną, która posiada własną powierzchnię magazynową na terenie USA i zajmie się kwestiami oclenia towaru i rozformowania przesyłek eksportowanych po stronie Stanów Zjednoczonych.

  Sprzedaż na Amazon w USA a amerykańskie podatki

  Prowadzenie sprzedaży na Amazon.com może oznaczać opodatkowane na poziomie federalnym, stanowym, jak i miejskim. Sprzedający na Amazon w USA, który nie jest amerykańskim rezydentem podatkowym musi dostarczyć do firmy Amazon formularz podatkowy W-8BEN, który jest wymagany przez amerykańskie prawo podatkowe. Formularz W8BEN lub W-8-BEN chroni firmę Amazon od odpowiedzialności podatkowej za nieodprowadzanie amerykańskich podatków federalnych przez sprzedawcę prowadzącego działalność gospodarczą przez platformę Amazon.

   

  Następną bardzo ważną kwestią podatkową w USA, często nie do końca zrozumianą przez europejskich sprzedawców na Amazon.com jest odprowadzanie i płacenie podatków stanowych. Ponieważ magazyny firmy Amazon, tzw. fullfilment centers, znajdują się w wielu amerykańskich stanach, wszystkie podmioty sprzedające przez sklep Amazon, włącznie z polskimi firmami, mogą być zobowiązana nie tylko do pobierania i przekazywania stanowych podatków od sprzedaży „sales tax” w specyficznym stanie gdzie firma Amazon magazynuje oferowane produkty, ale także do pobierania podatków od sprzedaży za produkty zakupione przez rezydentów innych amerykańskich stanów. Tak, niektóre podatki mogą być naliczane przez firmę Amazon, ale sprzedawca ciągle posiada inne zobowiązania podatkowe w Stanach Zjednoczonych.

  Sprzedaż na Amazon USA i płatności z USA

  Najczęstszym rozwiązaniem kwestii płatności z USA używanym przez zagranicznych sprzedawców na amazon.com jest podłączenie rachunku sprzedawcy do konta bankowego w kraju, w którym zarejestrowana jest ich firma. Wszystkie opłaty, przewalutowanie, itp. związane z przelewem płatności do Europy będą kosztować zagranicznego sprzedawcę na Amazon w USA 5-10% od każdej przelanej sumy. Czy jest to optymalne rozwiązanie? Konto bankowe w USA? Niestety, polski sprzedawca na Amazon nie może legalne założyć konta bankowego w USA bez fizycznego przybycia do Stanów Zjednoczonych. Niektórzy doradcy w Polsce sugerują użycie osoby trzeciej, która mieszka w USA i która „pomoże” sprzedawcy na Amazon.com otworzyć konto bankowe w Stanach Zjednoczonych bez konieczności przyjazdu do USA. Warto pamiętać o związanym z tym ryzykiem! Taki „pomocnik-słup” będzie w stanie w pełni zarządzać środkami finansowymi, które w przyszłości otrzyma polski sprzedawca na amazon.com. Takie rozwiązanie na dłuższą metę oznacza jedno- pewnego pięknego dnia wszystkie środki mogą zniknąć wszystkie środki z Twojego konta bankowego w USA.

  Amazon próbuje rozwiązać kwestie przelewów i płatności na konta bankowe znajdujące się poza USA. W tym kierunku Amazon nawiązał współpracę z firmą Payoneer, która pośredniczy w przesyłaniu płatności pomiędzy Amazon i zagranicznymi sprzedawcami. Niestety, firma Payoneer także używa swoich własnych przeliczników walutowych i aktualnie nie oferuje przelewów bankowych do Polski. Sprawdź link do Payoneer, być może w momencie, kiedy czytasz ten post, przelewy z USA do Polski są już możliwe.