Oddelegowanie pracownika do pracy w USA

Parę razy w miesiącu otrzymujemy zapytania dotyczące oddelegowania pracowników do pracy w USA. Większość zapytań posiadały dwa wspólny elementy. Polski podmiot otrzymywał od europejskiego partnera zlecenie na wykonanie projektu na terenie Stanów Zjednoczonych, a umowa była podpisywana pomimo bardzo ograniczonej wiedzy o realiach rynku amerykańskiego, restrykcjach imigracyjnych i regulacjach prawnych w Stanach Zjednoczonych. Najczęstszy scenariusz to wykonanie prac dla olbrzymiego amerykańskiego koncernu, wymagające oddelegowanie do USA parunastu polskich pracowników na okres paru miesięcy.

Oddelegowanie pracownika do USA
Oddelegowanie pracownika do USA

Prawo pracy w USA a oddelegowanie pracownika do USA

Wybrane kwestie, z którymi powinien się zapoznać i przeanalizować polski podmiot planujący oddelegowanie polskich pracowników do legalnej pracy w USA.

 • Nie mam mowy o planowaniu podatkowym, gdy oddział polskiej firmy  w Stanach Zjednoczonych będzie generował dochód z rynku amerykańskiego.
 • Takiego rodzaju projekt będzie wymagał otwarcia oddziału spółki w USA.
 • Europejscy pracownicy nie mogą podjąć legalnej pracy w USA  bez posiadania odpowiedniej wizy pracowniczej do USA.
 • Uzyskanie każdej wizy biznesowej do USA będzie kosztować europejskiego pracodawcę parę tysięcy dolarów w samych opłatach administracyjnych.
 • Polscy pracownicy, którzy nie posiadają lokalnego ubezpieczenia od wypadków przy pracy nie mogą wykonywać prac na terenie USA, lub po prostu nie zostaną wpuszczeni na teren projektu.
 • Podmiot prowadzący działalność gospodarcza w więcej niż jednym z amerykańskich stanów, posiada dodatkowe stanowe obowiązki podatkowe.
 • Polski pracownik nieposiadający praw do legalnej pracy w USA nie będzie ubezpieczony.
 • Wykonywanie niektórych prac na terenie USA wymaga posiadania specjalistycznych licencji.
 • Umowa zlecająca wykonywanie prac na terenie USA powinna pozwalać na wykonywanie prac przez podmioty trzecie.
 • Zagraniczny pracodawca, jak i pracownicy będę płacić i odprowadzać podatki w USA.
 • Odział w USA będzie musiał prowadzić księgowość w Stanach Zjednoczonych.
 • Zatrudnienie lokalnych podwykonawców będzie nierealne w przypadku gdy europejski podwykonawca zaoferował niską cenę za wykonanie prac na terenie USA.
Polski pracodawca planujący oddelegowania parunastu lub więcej pracowników do pracy w USA powinien być świadomy, iż taki proces zajmie minimalnie 4 miesiące, a europejski pracodawca proces napotka wiele barier.
 
Reasumując: szybkie przyjęcie “dużego” projektu w USA bez przeprowadzenia analizy z lokalnym doradcą w USA może zakończyć się bardzo źle dla polskiego podmiotu planującego szybkie i tanie wysłanie polskich pracowników do prac na terenie Stanów Zjednoczonych.

Wyjazd do USA do pracy

Jeżeli potrzebujesz pomoc przy uzyskaniu wiz pracowniczych do USA i przeprowadzeniu procesu delegowania europejskich pracowników do legalnej pracy w Stanach Zjednoczonych napisz do nas.

Scroll to Top