Oddelegowanie pracownika do pracy w USA
Parę razy w miesiącu otrzymujemy zapytania dotyczące oddelegowania pracowników do pracy w USA. Większość zapytań posiadały dwa wspólny elementy. Polski podmiot otrzymywał od europejskiego partnera zlecenie na wykonanie projektu na terenie Stanów Zjednoczonych, a umowa była podpisywana pomimo bardzo ograniczonej wiedzy o realiach rynku amerykańskiego, restrykcjach imigracyjnych i regulacjach prawnych w Stanach Zjednoczonych. Najczęstszy scenariusz to wykonanie prac dla olbrzymiego amerykańskiego koncernu, wymagające oddelegowanie do USA parunastu polskich pracowników na okres paru miesięcy.
Wybrane kwestie, z którymi powinien się zapoznać i przeanalizować polski podmiot planujący oddelegowanie polskich pracowników do legalnej pracy w USA.
- Nie mam mowy o planowaniu podatkowym, gdy oddział polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych będzie generował dochód z rynku amerykańskiego.
- Takiego rodzaju projekt będzie wymagał otwarcia oddziału spółki w USA.
- Europejscy pracownicy nie mogą podjąć legalnej pracy w USA bez posiadania odpowiedniej wizy pracowniczej do USA.
- Uzyskanie każdej wizy biznesowej do USA będzie kosztować europejskiego pracodawcę parę tysięcy dolarów w samych opłatach administracyjnych.
- Polscy pracownicy, którzy nie posiadają lokalnego ubezpieczenia od wypadków przy pracy nie mogą wykonywać prac na terenie USA, lub po prostu nie zostaną wpuszczeni na teren projektu.
- Podmiot prowadzący działalność gospodarcza w więcej niż jednym z amerykańskich stanów, posiada dodatkowe stanowe obowiązki podatkowe.
- Polski pracownik nieposiadający praw do legalnej pracy w USA nie będzie ubezpieczony.
- Wykonywanie niektórych prac na terenie USA wymaga posiadania specjalistycznych licencji.
- Umowa zlecająca wykonywanie prac na terenie USA powinna pozwalać na wykonywanie prac przez podmioty trzecie.
- Zagraniczny pracodawca, jak i pracownicy będę płacić i odprowadzać podatki w USA.
- Odział w USA będzie musiał prowadzić księgowość w Stanach Zjednoczonych.
- Zatrudnienie lokalnych podwykonawców będzie nierealne w przypadku gdy europejski podwykonawca zaoferował niską cenę za wykonanie prac na terenie USA.
Polski pracodawca planujący oddelegowania parunastu lub więcej pracowników do pracy w USA powinien być świadomy, iż taki proces zajmie minimalnie 4 miesiące, a europejski pracodawca proces napotka wiele barier.
Reasumując: szybkie przyjęcie “dużego” projektu w USA bez przeprowadzenia analizy z lokalnym doradcą w USA może zakończyć się bardzo źle dla polskiego podmiotu planującego szybkie i tanie wysłanie polskich pracowników do prac na terenie Stanów Zjednoczonych.