Przejdź do treści
Home | Oddelegowanie pracownika do pracy w USA

Oddelegowanie pracownika do pracy w USA

  Bardzo często otrzymujemy zapytania dotyczące oddelegowania pracowników do pracy w USA. Większość zapytań posiadały dwa wspólny elementy. Polski podmiot otrzymuje od europejskiego partnera zlecenie na wykonanie projektu na terenie Stanów Zjednoczonych, a umowa zlecenie jest podpisywana pomimo bardzo ograniczonej wiedzy o realiach rynku amerykańskiego, restrykcjach imigracyjnych i regulacjach prawnych w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej projekt na terenie Stanów Zjednoczonych wymaga oddelegowanie do USA parunastu polskich pracowników na okres paru miesięcy.

  Prawo pracy w USA

  Wybrane kwestie, z którymi powinien się zapoznać i przeanalizować polski podmiot planujący oddelegowanie europejskich pracowników do legalnej pracy w USA.

  • Nie mam mowy o planowaniu podatkowym, gdy oddział polskiej firmy  w Stanach Zjednoczonych będzie generował dochód z rynku amerykańskiego.
  • Projekt najczęściej będzie wymagał otwarcia oddziału spółki w USA.
  • Europejscy pracownicy nie mogą podjąć legalnej pracy w USA  bez posiadania odpowiedniej wizy pracowniczej do USA.
  • Uzyskanie każdej wizy biznesowej do USA będzie kosztować europejskiego pracodawcę parę tysięcy dolarów w samych opłatach administracyjnych.
  • Podmiot prowadzący działalność gospodarcza w więcej niż jednym z amerykańskich stanów, posiada dodatkowe stanowe obowiązki podatkowe.
  • Wykonywanie niektórych prac na terenie USA wymaga posiadania specjalistycznych licencji.
  • Umowa zlecająca wykonywanie prac na terenie USA powinna pozwalać na wykonywanie prac przez podmioty trzecie.
  • Zagraniczny pracodawca, jak i pracownicy będę płacić i odprowadzać podatki w USA.
  • Zatrudnienie lokalnych podwykonawców w USA będzie nierealne w przypadku gdy europejski podwykonawca założył niską cenę.
  Polski pracodawca planujący oddelegowania parunastu lub więcej pracowników do pracy w USA powinien być świadomy, iż taki proces zajmie minimalnie 4 miesiące, a europejski pracodawca proces napotka na wiele barier.
   
  Reasumując: szybkie przyjęcie “dużego” projektu w USA bez przeprowadzenia analizy z lokalnym doradcą w USA może zakończyć się bardzo źle dla polskiego podmiotu planującego szybkie i wysłanie tańszych polskich pracowników do prac na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Jeżeli potrzebujesz pomoc przy uzyskaniu wiz pracowniczych do USA i przeprowadzeniu procesu delegowania europejskich pracowników do legalnej pracy w Stanach Zjednoczonych napisz do nas.