Wynajem magazynu USA
Polski producent, dystrybutor, lub podmiot planujący prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA nie będzie w stanie zbudować poważnej sprzedaży na rynku amerykańskim bez rozwiązania kwestii magazynowania towaru przy użyciu własnego magazynu w USA, lub lokalnej firmy logistycznej oferującej usługi magazynowanie produktów na terenie Stanów Zjednoczonych. Szczególnie w okresie 2020-2021 bezpośrednie wysyłki morskie do klienta końcowego w USA nie będą działać. Stad każda strategia wprowadzenia polskiego produktu na rynek zagraniczny powinna ująć kwestie magazynowania towaru na terenie USA, a przed wynajmem magazynu w USA, europejska firma powinna poważnie przemyśleć, w którym amerykańskim stanie magazynować produkty, a także rozważyć bariery związane z wynajmem magazynu w USA.
Gdzie wynająć magazyn w USA
Stany Zjednoczone to obszar o powierzchni ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych, 50 stanów, gdzie sam stan Texas jest 2-krotnie większy od obszaru Polski. W jaki sposób polski podmiot sprzedający produkty na rynku USA powinna podejść do wyboru lokalizacji dla magazynu swojej firmy w USA? Jest parę strategii dotyczących wyboru lokalizacji magazynu na terenie USA, między innymi:
- Europejski podmiot może wynająć magazynu w USA w amerykańskim stanie znajdującym się blisko swojego największego klienta w USA. Tego rodzaju podejście używa firma Amazon, która sama dokonuje wyboru gdzie będzie magazynować towar sprzedawany na przez Amazon FBA. Na przykład, rakiety tenisowe nie są magazynowane w Stanie Alaska.
- Polska firma może skoncentrować się na podboju rynku “niszowego”, geograficznego, w USA i wynająć magazynu w USA w jednej z amerykańskich metropolii gdzie znajduje się największa grupa potencjalnych konsumentów na rynku USA. Taka strategia nie będzie działać w przypadku polskiego sprzedawcy planującego sprzedaż internetową na terenie USA który wynajmie magazyn w Stanie Wyoming.
Magazyn USA kwestie praktyczne
Amerykańscy klienci biznesowi, jak i konsumenci wymagają sprawnego dostarczanie zakupionego produktu. Optymalna lokalizacja magazynu w USA pozwoli na szybkie wysyłki i w miarę rozsądne opłaty za lokalne przesyłki, jak i ekspresowe przesyłki. Przy wyborze lokalizacji na magazyn firmy w USA warto zwrócić uwagę na dostęp do portów morskich i lotniczych w Stanach Zjednoczonych. W większości przypadków europejski podmiot eksportujący towar do USA będzie wysyłał towar droga morska. Magazyn w USA, który będzie w pobliżu portów morskich pozwoli na szybkie przesyłanie towarów z Europy i pewne oszczędności związane z lokalnym transportu pomiędzy amerykańskim portem morskim a końcowym magazynem w USA.
Dla przykładu polska firma prowadząca działalność gospodarczą w branży spożywczej powinna rozważyć otwarcie magazynu w stanie Nowy Jork lub New Jersey. Dzięki takiemu rozwiązaniu eksporter z Polski będzie posiadać opcję wysłania kontenerów z produktami spożywczymi do portów morskich w New York lub Newark, lub w przypadku produktów o krótkim okresie ważności do 3 portów lotniczych, La Guardia, JFK lub Newark Ariport. Wszystkie wymienione porty morskie są w promilu 2 godzin jazdy samochodem, dzięki czemu odbiór europejskich produktów z portów w okolicach NYC i ich przewiezienie do końcowego magazynu firmy w Nowym Jorku lub New Jersey będzie mogło odbywać się sprawnie i relatywnie tanio.
Warto zaznaczyć, że zawsze istnieje opcja wynajmu magazynu w USA w jednym z „tańszych” amerykańskich stanów, na przykład w stanie Pensylwania, który jest odległy około 2.5 godziny od miasta NYC. Koszt wynajmu magazynu w „tańszym” stanie będzie pewnie 2-krotnie mniejszy od kosztu wynajmu powierzchni magazynowej w mieście NYC lub w New Jersey. Przy takim rozwiązaniu polski eksporter otwierająca magazyn w Pensylwanii, oszczędzi na samym koszcie wynajmu magazynie w USA, ale z drugiej strony zapłaci więcej za transport między portem morskim a dalej oddalonym magazynem w USA. Dodatkowym wyzwaniem dla firmy spoza USA może być znalezienie odpowiedniej obsługi magazynu, czyli pracownika w USA w stanie Pensylwania.
Wynajem magazynu na terenie USA a realia rynku
Wynajem magazyn w USA zwykle wiąże się ze znalezieniem i podpisaniem umowy z lokalną agencją nieruchomości, brokerem, który specjalizuje się w poszukiwaniu i wynajmie magazynu na terenie Stanów Zjednoczonych. Inna opcja to samodzielnie poszukiwanie powierzchni magazynowej na portalach internetowych. Jeżeli rozważasz wynajem magazynu w New Jersey, możesz sprawdzić lokalne oferty wynajmu magazynu pod linkiem wynajem magazynu w USA.
Inna specyficzną kwestią dla rynku amerykańskiego są warunki, na jakich wynajmuje się magazyn w USA. Większość amerykańskich umów najmu magazynu wymaga zobowiązania się do wynajmu magazynu USA na dłuższy okres, tzn. 2-3 lata. W bardziej dochodowych okolicach Stanów Zjednoczonych jest bardzo trudno znaleźć powierzchnię magazynową o małym metrażu. „Mały” magazyn w USA to pomieszczenie o powierzchni poniżej 300 metrów kwadratowych.
Towar magazynowany na terenie Stanów Zjednoczonych może być nieubezpieczony lub ubezpieczony do bardzo ograniczonej sumy. W większości przypadków polska firma korzystająca z opcji magazynowania w USA będzie musiał uzyskać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w USA, ponieważ chroni one od zniszczenia towaru przechowywanego w magazynie na terenie USA, jak i od odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez towar magazynowany w Stanach Zjednoczonych.
Korzystasz z magazynu w USA czy pobierasz sales tax w USA?
Zagraniczna firma prowadząca działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych generująca dochód z rynku USA lub wynajmująca magazyn w USA, może być zobowiązana do pobierania i odprowadzania podatków VAt. Więcej informacji na temat podatku sales tax w USA.
Wynajem magazynu w Stanach Zjednoczonych
Planujesz wynająć magazyn w USA? Potrzebujesz pomoc przy znalezieniu, wynajmie, zorganizowaniu magazynu na terenie Stanów Zjednoczonych, analizie kosztów, ubezpieczeniu towaru lub kwestiach prawno-podatkowych związanych z wynajmem magazynu w USA? Napisz do nas.