Sklep internetowy w USA

Rynek amerykański to ponad 320 milionów mieszkańców i geograficzny dystans ponad 4 tysięcy kilometrów między wschodnim wybrzeżem, Nowym Jorkiem, i zachodnim wybrzeżem, Los Angeles. Ta rozpiętość geograficzna wiąże się ze znaczącym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Nawet najprostsze otwarcie oddziału firmy w USA poprzez założenie firmy w Delaware, wynajem magazynu w USA i zatrudnienie 3 pracowników w jednej z amerykańskich metropolii będzie kosztować polską firmę ponad 200 tysięcy dolarów rocznie. Takiego rodzaju koszt prowadzenia działalności gospodarczej często przerasta wyobrażenia wielu firm z Polski, stąd wiele firm szybko rezygnuje z podboju rynku USA pomimo faktu ze nawet w okresie 2020 roku amerykańscy konsumenci robią rekordowe zakupy internetowe. Ostatnie lata przyniosły nowa opcje dla polskich firm na podbój rynku amerykańskiego, być może jedyną opcją na 2021, sprzedaż internetowa na rynku USA.

sprzedaż internetowa
Sprzedaż internetowa

Sklep ecommerce w USA

Otwarcie sklepu internetowego w USA przez polskiego producenta lub dystrybutora w 2021 roku jest olbrzymią szansą na relatywnie tanie i szybkie wejście na rynek amerykański. Rok 2021 to okres zamykania sklepów detalicznych i odwołanych imprez handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych.

sklep e commerce
Sklep ecommerce w USA

Polski producent posiadający własną ofertę internetową skierowana na rynek USA, sklep ecommerce w USA będzie w stanie dotrzeć do wielu potencjalnych klientów biznesowych i konsumentów na rynku amerykańskim. W przeszłości polska firma nie mogła dotrzeć do odbiorców w Stanach Zjednoczonych bez odpowiednich układów, pośredników, agentów, dystrybutora w USA lub nakładu potężnych inwestycji, internet zmienił dynamikę prowadzenia działalności gospodarczej na rynku USA. Od Lutego 2020, e-commerce stała się nie tyle dodatkowa opcja sprzedaży w USA, ile jedyna opcja do sprzedawania większości produktów. W roku 2020 firma Nike doszła do poziomu 30% sprzedaży generowanej przez e-commerce!. W obecnych czasach potencjalny amerykański klient indywidualny jak i ten B2B używa komputera, lub telefonu komórkowego w celu znalezienia produktu, lub usługi, który rozwiąże jego problem.

Ecommerce w USA kwestie praktyczne

sklep internetowy usa
Sklep internetowy USA

Uruchomienie prodesu sprzedaży internetowej na rynku USA, będzie utrudnionym procesem dla zagranicznej firmy nieposiadającej wiedzy na temat barier, wymogów i kwestii praktycznych, które sprzedawca internetowy napotka na rynku USA. Takie bariery są proste do rozwiązania dla lokalnego doradcy. Sklep internetowy otwierający sprzedaż wysyłkową do USA powinien ująć w swojej strategii ecommerce na rynek USA między innymi następujące kwestie.

  • Gdzie zagraniczny sprzedawca będzie magazynowany towar sprzedawany przez sklep internetowy w USA? Bezpośrednie wysyłki towaru z Polski do USA nie będą działać w wielu amerykańskich sektorach. W Kwietniu 2020, okresie korono wirusa, ekspresowa przesyłka z Polski do USA trwała 9 dni i kosztowało 3-krotnie drożej.
  • W którym momencie prowadzenie sprzedaży ecommerce na rynku USA zagraniczny sprzedawca internetowy powinien znaleźć i wynająć własny magazyn w USA. Magazynowanie polskiego produktu w Amazon FBA, który nie sprzedaje się szybko na rynku amerykańskim może kosztować sprzedawcę internetowego do 20% miesięcznie.
  • Czy firma z Polski powinna stworzyć sklep internetowy w USA używając znajomego informatyka z Polski? Czy lepszą opcją jest zatrudnieni amerykańskich profesjonalistów, którzy nie tylko zajmą się uruchomieniem sprzedaży internetowej w USA, ale także posiadają praktyczną wiedzę jak wprowadzić odpowiednie narzędzia e-commerce na rynku amerykańskim. Na przykład jak zintegrować płatności internetowe na rynku USA, potrzebne do efektywnego prowadzenia  sklepu internetowego w USA?
  • W przypadku prowadzenia sprzedaży na amazon.com, kto będzie zajmował się obsługą sprzedaży na Amazon USA? W większości przypadków polski podmiot nie powinien liczyć na swoich pracowników z Polski. Zobacz post na temat sprzedaży na Amazon.com.
  • Kto będzie doradzał polskiemu sklepowi internetowemu w USA przy kwestiach podatkowych w USA i rozwiązywał nowe kwestie prawne związane z prowadzeniem sprzedaży wysyłkowej do USA?
  • W jaki sposób polski sklep internetowy będzie wywiązywać się z obowiązku pobierania i rozliczenia podatków od sprzedaży w 45-ciu stanach USA? Dowiedz się więcej na ten temat pobierania podatku VAT w USA, sales tax.
  • W jaki sposób polski podmiot prowadzący sklep internetowy w USA będzie przyjmować płatności kartami kredytowymi od klientów w USA? Najczęstsze rozwiązanie używane przez polskie sklepy internetowe to używanie Paypal i płacenie 10% prowizji co nie jest skutecznym rozwiązaniem na dłuższą metę. Tutaj warto nakreślić inne ryzyko biznesowe. Podejrzane transakcje i płatności wysyłane poza granice USA mogą spowodować zablokowanie kanału płatności w USA.

Ecommerce w USA jak dobrze zacząć w 2022 roku?

Jeżeli Twoja firma planuje uruchomić sklep internetowy w USA, prowadzić sprzedaż na Amazon.com, rozpocząć sprzedaż e-commerce i chciałbyś omówić powyższe aspekty związane z prowadzeniem sprzedaży internetowej do USA, zamów wstępną konsultację.