Przejdź do treści
Home | Zastrzeżenie znaku towarowego w USA

Zastrzeżenie znaku towarowego w USA

  Europejska firma rozpoczynająca sprzedaż produktów lub usług na rynku amerykańskim, powinna jak najszybciej rozwiązać kwestie ochrony znaku towarowego na rynku USA. Dlaczego tak poważnie podchodzi się do rejestracji znaku towarowego w USA? Powodem są kary nakładane przez amerykańskie prawo na każdy podmiot gospodarczy uczestniczący w obrocie produktem naruszającym prawa właściciela zastrzeżonego znaku towarowego. Prawo w USA przewiduje nie tylko surowe kary, które może ponieść amerykański importer, dystrybutor, siec handlowa, lub platforma Amazon.com, uczestnicząca w sprzedaży produktu naruszającego prawa zarejestrowanej marki w  Stanach Zjednoczonych. Jeszcze większym ryzykiem jest fakt, iż amerykańskie kary za naruszenia praw IP są często trudne do obliczenia co nakłada zagraniczny podmiot na jeszcze większe ryzyko na rynku amerykańskim. Prowadzenie sprzedaży w USA bez zabezpieczenia marki jest błędną drogą dla zagranicznego podmiotu budującego sprzedaż w Stanach Zjednoczonych.

  Rejestracja znaku towarowego w USA
  Rejestracja znaku towarowego w USA

  Ochrona praw IP w Stanach Zjednoczonych

  Rozważmy sprzedaż internetowa prowadzona przez zagraniczny podmiot na amerykańskiej platformie Amazon.com. W większości przypadków firma Amazon udostępnia swoją platformę w Stanach Zjednoczonych dla zagranicznych sprzedawców bez sprawdzania, czy specyficzny sprzedawca  posiada praw do sprzedaży produktu lub sprzedaży produktu pod specyficzną marką na rynku amerykańskim. Pomimo tego, firma Amazon może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za łamanie praw osób trzecich w USA, tzw. “trademark infringement”. Dlatego między innymi jest dość trudno otrzymać od Amazon pozwolenia na sprzedaż nowych płyt CD, DVD lub zegarków w USA.

  Amerykańskie korporacje, właściciele znanych marek bardzo mocno naciskają na firmę Amazon, aby ta szybko reagowała na internetową sprzedaż produktów, które lamia lub mogą łamać ich prawa IP na Amazon.com. Firma Amazon próbuje utrzymać swoje dobrą reputację, zmniejszać ryzyko odpowiedzialności cywilnej i wydatki na koszty adwokackie w USA poprzez:

  Znak towarowy w USA a blokada konta Amazon

  Monitorowanie ryzyka odpowiedzialności cywilnej w wyżej przedstawionych sytuacjach jest nieustannym procesem prowadzonym przez platformę Amazon, a także przez właścicieli znaków towarowych w Stanach Zjednoczonych. W przypadku gdy właściciel znaku towarowego zgłosi do Amazona przypadek naruszenia praw własności intelektualnej właściciela, firma Amazon szybko zablokuje konta sprzedawcy Amazon, a dopiero potem będzie “analizować” prawa takiego sprzedawcy na amazon.comA. Zablokowane konto sprzedawcy na Amazon na okres paru tygodni lub miesięcy może finansowo zniszczyć sprzedawcę Amazon łamiącego prawa IP w Stanach Zjednoczonych.

  Zabezpieczenia znaku towarowego na rynku USA

  Zagraniczny sprzedawca na Amazon com, planujący sprzedaż na rynku USA lub już oferujący swoje produkty na amazon.com, powinien jak najszybciej przygotować własna strategie ochrony znaku towarowego przy użyciu amerykańskiego systemu prawnego. Federalne prawo w USA oferuje kilka opcji dla właściciela  znaku towarowego w USA.

  • Rejestracja znaku towarowego w Amerykańskim Urzędzie Patentowym na podstawie zastrzeżonego znaku towarowego w Unii Europejskiej.
  • Zastrzeżenie znaku towarowego na podstawie prowadzenia sprzedaży na rynku USA.
  • Ochrona znaku towarowego na podstawie zamierzonego używania marki na rynku amerykańskim.

  Podmiot planujący prowadzenie działalności gospodarczej w USA, które nie sprzedają jeszcze produktów na rynku USA pod specyficzną marką, może złożyć wniosek o ochronę znaku towarowego na rynku USA na podstawie zamierzonego użycia znaku towarowego w przyszłości, tzw. “intent to use”. Taki wniosek oparty na zamiarze użycia/ sprzedaży produktu w USA w przyszłości pozwala właścicielowi marki zabezpieczyć swoje prawa do używania marki produktu jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży na rynku amerykańskim. Opcja #3 jest bardzo dobrym posunięciem strategicznym na rynku USA, ponieważ pozwala ona nie tylko zarejestrować znak towarowy w USA w bardzo bliskiej przyszłości, ale także uniknąć wielu kosztownych niespodzianek w Stanach Zjednoczonych. Jedną z takich niespodzianek jest wysoki koszt usług prawnych związanych z obrana spraw sądowych dotyczący naruszania praw właściciela znaku towarowego w USA. Takiego rodzaju postępowanie musi toczyć się w sądzie federalnym. Początkowy koszt postępowania przed sadem federalnym w USA, na przykład spor dotyczący ważność zarejestrowanego znaku lub prawa do ochrony specyficznej marki na rynku USA, to około 30,000 dolarów.