Zastrzeżenie znaku towarowego w USA

Europejska firma rozpoczynająca sprzedaż produktów lub usług na rynku USA, powinna jak najszybciej rozwiązać temat ochrony znaku towarowego na rynku USA. Dlaczego tak poważnie podchodzi się do rejestracji znaku towarowego, zastrzeżenia znaku towarowego w USA? Powodem są kary nakładane przez amerykańskie prawo na każdy podmiot gospodarczy uczestniczący w obrocie produktem naruszającym prawa zastrzeżonego znaku towarowego. Prawo w USA przewiduje surowe i trudne do obliczenia kary, które może ponieść importer, dystrybutor, siec handlowa, lub platforma Amazon uczestnicząca w sprzedaży produktu naruszającego prawa zarejestrowanej marki.

Zastrzeżenie znaku towarowego jest podstawą do ochrony marki na Amazon Brand Registry

Nawet gdy w dobrej wierze firma Amazon udostępnia swoją platformę dla zagranicznego sprzedawcy, który nie posiada praw do sprzedaży internetowej specyficznego produktu lub promowania produktu pod specyficzną marką na rynku USA, firma Amazon może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za łamanie praw osób trzecich w USA, tzw. „trademark infringement”. Dlatego między innymi jest dość trudno otrzymać od Amazon pozwolenie na sprzedaż nowych płyt CD, DVD lub zegarków w USA. Amerykańskie korporacje, które są właścicielami znanych marek, znaków towarowych bardzo mocno naciskają na firmę Amazon, aby ta szybko reagował na nieautoryzowaną sprzedaż internetową na swoim portalu Amazon.com. Firma Amazon próbuje utrzymać swoje dobre imię, zmniejszać ryzyko odpowiedzialności cywilnej i wydatki na koszty adwokackie w USA poprzez:
  • Ustalenie praw i ograniczeń posiadanych przez sprzedawcę Amazon podczas początkowego procesu rejestracyjnego na Amazon.
  • Odpowiednie wpisy w regulaminie sprzedaży pozwalające Amazonowi na szybkie zablokowanie konta sprzedawcy lub zawieszenie sprzedaży specyficznego produktu.
  • Wprowadzenie programu Brand Registry, dla właścicieli znaków towarowych w USA.
  • Udostępnienie szybkiego kanału do zgłaszanie naruszeń praw własności intelektualnej w USA. Tutaj możesz zgłosić naruszenie Twojego prawa do znaku towarowego na Amazon.
rejestracja znaku USA
Rejestracja znaku towarowego w USA

Znak towarowy w USA a blokada konta Amazon

Monitorowanie ryzyka odpowiedzialności cywilnej w wyżej przedstawionych sytuacjach jest nieustannym procesem prowadzonym przez platformę Amazon, a także przez właścicieli znaków towarowych w USA. W przypadku gdy właściciel znaku towarowego w USA zgłosi do firmy Amazona przypadek sprzedaży internetowej produktu naruszającego prawa własności intelektualnej właściciela marki w USA, firma Amazon na początek szybko zablokuje konta sprzedawcy Amazon, który być może łamie prawa osób trzecich na terenie USA, a dopiero potem będzie analizować prawa sprzedawcy Amazon i znaku towarowego w USA. Zablokowane konto sprzedawcy na Amazon na okres paru tygodni lub miesięcy może finansowo zniszczyć  sprzedawcę Amazon.

Ochrona znaku towarowego opcje w 2021

zastrzeżenie znaku towarowego
Ochrona znaku towarowego
Europejski sprzedawca na Amazon com, który planuje sprzedawać lub już sprzedaje swoje produkty na amazon usa, powinien jak najszybciej przygotować własny strategie ochrony znaku towarowego przy użyciu amerykańskiego systemu prawnego. Prawo ochronne na znak towarowy generuje kilka opcji na zastrzeżenie znaku towarowego w USA.
  • Opcja 1. Rejestracja znaku towarowego w Amerykańskim Urzędzie Patentowym na podstawie zastrzeżonego znaku towarowego w Unii Europejskiej.
  • Opcja 2. Zastrzeżenie znaku towarowego na podstawie prowadzenia sprzedaży na rynku USA.
  • Opcja 3. Ochrona znaku towarowego na podstawie zamierzonego używania marki na rynku amerykańskim.
Podmiot planujący prowadzenie działalność gospodarczą w USA, które nie sprzedają jeszcze produktów na rynku USA pod specyficzną marką, może złożyć wniosek o ochronę znaku towarowego na podstawie zamierzonego użycia znaku towarowego w przyszłości, tzw. intent to use. Wniosek oparty na zamiarze użycia/ sprzedaży produktu w USA w przyszłości pozwala właścicielowi marki zabezpieczyć swoje prawa do używania marki produktu przed rozpoczęciem sprzedaży na rynku amerykańskim. Opcja #3 jest bardzo dobrym posunięciem strategicznym na rynku USA, pozwala nie tylko zarejestrować znak towarowy w USA w bardzo bliskiej przyszłości, ale także uniknąć wielu kosztownych niespodzianek prawnych w Stanach Zjednoczonych. Jedną z takich niespodzianek jest wysoki koszt usług prawnych związanych z prowadzeniem spraw sądowych w USA. Takiego rodzaju postępowanie musi toczyć się wyłącznie w sądzie federalnym. Początkowy koszt postępowania przed sadem federalnym w USA, na przykład spory dotyczące ważność zarejestrowanego znaku lub prawa do ochrony specyficznej marki na rynku USA, to około 30,000 dolarów.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2021, dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.