Zastrzeżenie znaku towarowego w USA

Europejska firma rozpoczynająca sprzedaż produktów lub usług na rynku USA, powinna jak najszybciej rozwiązać temat ochrony znaku towarowego na rynku USA. Dlaczego tak poważnie podchodzi się do rejestracji znaku towarowego w USA? Powodem są kary nakładane przez amerykańskie prawo na każdy podmiot gospodarczy uczestniczący w obrocie produktem naruszającym prawa zastrzeżonego znaku towarowego. Prawo w USA przewiduje nie tylko surowe, ale także trudne do obliczenia kary, które może ponieść amerykański importer, dystrybutor, siec handlowa, lub platforma Amazon.com, uczestnicząca w sprzedaży produktu naruszającego prawa zarejestrowanej juz marki w Amerykańskim Urzędzie Patentowym.
rejestracja znaku USA
Rejestracja znaku towarowego w USA

Zastrzeżenie znaku towarowego w USA = ochrona marki na Amazon Brand Registry

Nawet gdy w dobrej wierze firma Amazon udostępnia swoją platformę dla zagranicznego sprzedawcy, który nie posiada praw do sprzedaży internetowej specyficznego produktu lub promowania produktu pod specyficzną marką na rynku USA, Amazon może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za łamanie praw osób trzecich w USA, tzw. “trademark infringement”. Dlatego między innymi jest dość trudno otrzymać od Amazon pozwolenia na sprzedaż nowych płyt CD, DVD lub zegarków w USA. Amerykańskie korporacje, które są właścicielami znanych marek, znaków towarowych bardzo mocno naciskają na firmę Amazon, aby ta szybko reagował na nieautoryzowaną sprzedaż internetową na swoim portalu Amazon.com. Firma Amazon próbuje utrzymać swoje dobre imię, zmniejszać ryzyko odpowiedzialności cywilnej i wydatki na koszty adwokackie w USA poprzez:

Znak towarowy w USA a blokada konta Amazon

Monitorowanie ryzyka odpowiedzialności cywilnej w wyżej przedstawionych sytuacjach jest nieustannym procesem prowadzonym przez platformę Amazon, a także przez właścicieli znaków towarowych w USA. W przypadku gdy właściciel znaku towarowego w USA zgłosi do firmy Amazona przypadek sprzedaży internetowej produktu naruszającego prawa własności intelektualnej właściciela marki w USA, firma Amazon na początek szybko zablokuje konta sprzedawcy Amazon, który być może łamie prawa osób trzecich na terenie USA, a dopiero potem będzie analizować prawa sprzedawcy Amazon i znaku towarowego w USA. Zablokowane konto sprzedawcy na Amazon na okres paru tygodni lub miesięcy może finansowo zniszczyć  sprzedawcę Amazon.

Opcje na ochronę znaku towarowego w USA

zastrzeżenie znaku towarowego
Ochrona znaku towarowego w USA

Zagraniczny sprzedawca na Amazon com, planujący sprzedaż na rynku USA lub już oferujący swoje produkty na amazon.com, powinien jak najszybciej przygotować własna strategie ochrony znaku towarowego przy użyciu amerykańskiego systemu prawnego. Federalne prawo w USA oferuje kilka opcji dla właściciela  znaku towarowego w USA.

  • Rejestracja znaku towarowego w Amerykańskim Urzędzie Patentowym na podstawie zastrzeżonego znaku towarowego w Unii Europejskiej.
  • Zastrzeżenie znaku towarowego na podstawie prowadzenia sprzedaży na rynku USA.
  • Ochrona znaku towarowego na podstawie zamierzonego używania marki na rynku amerykańskim.

Podmiot planujący prowadzenie działalności gospodarczej w USA, które nie sprzedają jeszcze produktów na rynku USA pod specyficzną marką, może złożyć wniosek o ochronę znaku towarowego na rynku USA na podstawie zamierzonego użycia znaku towarowego w przyszłości, tzw. “intent to use”. Taki wniosek oparty na zamiarze użycia/ sprzedaży produktu w USA w przyszłości pozwala właścicielowi marki zabezpieczyć swoje prawa do używania marki produktu jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży na rynku amerykańskim. Opcja #3 jest bardzo dobrym posunięciem strategicznym na rynku USA, ponieważ pozwala ona nie tylko zarejestrować znak towarowy w USA w bardzo bliskiej przyszłości, ale także uniknąć wielu kosztownych niespodzianek w Stanach Zjednoczonych. Jedną z takich niespodzianek jest wysoki koszt usług prawnych związanych z obrana spraw sądowych dotyczący naruszania praw właściciela znaku towarowego w USA. Takiego rodzaju postępowanie musi toczyć się w sądzie federalnym. Początkowy koszt postępowania przed sadem federalnym w USA, na przykład spor dotyczący ważność zarejestrowanego znaku lub prawa do ochrony specyficznej marki na rynku USA, to około 30,000 dolarów.