Rejestracja firmy w Delaware w 2021

Jako lokalny doradca w Stanach Zjednoczonych doradzający klientom biznesowym od ponad 18 lat bardzo dobrze rozumiem realne potrzeby europejskiego przedsiębiorcy planującego założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w USA, szczególnie w 2021 roku. Polski przedsiębiorca może zarejestrować spółkę w każdym z 50-ciu amerykańskich stanów.

 • Dlaczego opcja otwarcia firmy w Delaware jest ciągle bardzo popularna?
 • Co rozważyć przed szybką i tanią rejestracją firmy w Delaware?

firmy w delaware
Rejestracja firmy w Delaware

Firma w Delaware

Firma w Delaware jest popularną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej w USA z powodu otoczki prawnej utworzonej w Stanie Delaware, ale na pewno rejestracja firmy w Delaware nie jest opcją do unikania podatków w USA. Co oferuje prawo Delaware dla podmiotów rejestrujących firmy w tym stanie?

 • Po pierwsze, stan Delaware ma bardzo dużą przejrzystość systemu prawnego. Delaware ma bardzo dobrą renomę jeżeli chodzi o system prawny. Prawo korporacyjne w Delaware jest bardzo przejrzyste i przyjazne dla podmiotów prowadzących działalności gospodarczą na terenie całego USA. Spółka w Delaware będzie mogła o wiele szybciej rozwiązać swoje kwestie prawne przed sędzią lub mediatorem w Stanie Delaware niż doczekać się swojego dnia w Nowojorskim sądzie, szczególnie w 2021 roku w okresie opóźnień spowodowanych przez COVID-19.
 • Po drugie, rejestracja firmy w Delaware pozwala też na dużą większą „ochronę prywatności” udziałowców w spółce w Delaware. Dla przykładu polski udziałowiec rejestrujący spółkę w Nowym Jorku lub New Jersey, nie będzie w stanie ukryć informacje o udziałowcach lub kto jest menadżerach w takiej spółce. Tego rodzaje informacje stają się informacjami publicznymi. Podobnie jest w innych amerykańskich stanach, na przykład w Nevadzie można bardzo łatwo ustalić kto jest udziałowcem, lub menedżerem w podmiocie gospodarczym zarejestrowanym w Stanie Nevada. Można to sprawdzić pod tym linkiem. Większa ochrona prywatności nie oznacza, iż podmiot będzie w stanie łamać prawo polskie lub amerykańskie! W przypadku, gdy firma w Delaware będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej niezgodnej z prawem polskim lub amerykańskim, urzędy skarbowe obu krajów będą w stanie uzyskać informacje „poufne” dotyczące takiej spółki w Delaware.

Rejestracja firmy w Delaware

Przeprowadzenie rejestracji firmy w Delaware jest dość proste jeżeli doradca rozumie realia praktyczne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.  Jeden z pierwszych kroków w procesie rejestracji spółki w Delaware to wybór nazwy dla spółki w Delaware. Warto tutaj zaznaczyć, iż jest to ważna kwestia, która pozwoli przyspieszyć cały proces rejestracji działalności w USA i pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek w przyszłości. W przypadku gdy proponowana nazwa dla podmiotu w Delaware będzie taka sama lub podobna do nazwy firmy już zarejestrowanej w Rejestrze Spółek w Delaware, Stan Delaware odmówi rejestracji nowego podmiotu o tej samej nazwie.  Czy jest to realne? Tak, ponieważ w Delaware jest zarejestrowanych ponad 1 milion podmiotów, 64% spółek giełdowych w USA, stad istnieje duża szansa, że ktoś już prowadzi działalność gospodarczą w USA pod proponowaną nazwą dla nowej spółki w Delaware.

rejestracja spółki w delaware
Rejestracja spółki w Delaware

Przy wyborze nazwy dla firmy w Delaware warto też pomyśleć o kwestiach własności intelektualnej, precyzyjniej mówiąc o marce, która będzie używana do sprzedaży produktu lub usługi na rynku USA. W przypadku próby rejestracji firmy w Delaware, która będzie posiadać taką samą nazwę jak znak towarowy zarejestrowany na rynku amerykańskim, stworzy to niepotrzebne kosztowne problemy prawne w przyszłości. Najczęściej doradzam Klientom przeprowadzenie następującej wstępnej analizy przed podjęciem próby rejestracją firmy w Delaware:

 • Ustalanie marki, pod którą produkt lub usługa będzie oferowana na rynku USA.
 • Sprawdzenie dostępności domeny najwyższego poziomu związanego z produktem, który będzie oferowany w USA.
 • Wstępna analiza prawna dotyczącą rejestracji proponowanego znaku towarowego.
 • Ustalenie nazwy dla firmy rejestrowanej w Delaware.

Więcej informacji o rejestracji znaku towarowego w USA znajdziesz tutaj.

Spółka Delaware

Następny krok w procesie rejestracji firmy w Delaware to złożenia aktu ustanowienia spółki, w Delaware w Urzędzie Stanu Delaware, gdzie po 3-4 dniach akt założycielski dla firmy w Delaware jest wprowadzony do Rejestru Spółek w Delaware. W momencie, gdy spółka Delaware jest oficjalnie zarejestrowana, kolejnym krokiem potrzebnym do rozpoczęcia działalności gospodarczej w USA jest wystąpienie o numer podatkowy EIN dla nowego podmiotu. Niestety na tym etapie rejestracji firmy w Delaware większość doradców zakańcza wsparcie polskiego klienta na rynku USA.  Jest to poważny błąd w procesie zakładania działalności gospodarczej w USA, ponieważ nierozwiązanie innych aspektów rynkowych po prostu nie pozwoli tak założonej spółce w Delaware prowadzić działalność gospodarczą na rynku USA!

Bariery praktyczne dla firmy w Delaware

W celu pełnego funkcjonowania na rynku USA, firma w Delaware potrzebuje spełniać inne wymogi narzucane przez prawo w USA lub rynek amerykański.

 • Firma w Delaware będzie potrzebować konto bankowe, do wpłacania amerykańskich weksli bankowych.
 • Firma w Delaware prowadząca sprzedaż internetową w USA będzie potrzebować konto bankowe w USA w celu przyjmowania płatności elektronicznych.
 • Firma w Delaware nieposiadająca wirtualny adres w Delaware natrafi na utrudnienie przy uzyskaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. 
 • Firma w Delaware posiadająca dwóch lub więcej udziałowców powinna posiadać umowę operacyjna firmy w Delaware. Ponieważ taka umowa o zarządzanie spółką w Delaware będzie określać prawo i ograniczenia udziałowców powinna ona być przygotowana przez prawnika w USA. Udzielanie porad prawnych bez posiadania licencji adwokackiej w USA jest nie tylko przestępstwem, ale także naraża udziałowców zagranicznych w podmiocie w Delaware na nieokreślone konsekwencje prawne.
 • Rejestracja firmy w Delaware nie oznacza niepłacenie podatków w USA!

Firma w Delaware a podatki w Polsce i USA

W przypadku firmy w Delaware z polskim udziałowcem, która generuje dochód na terenie Stanów Zjednoczonych, nie ma opcji ucieczki od płacenia podatków w USA, czy w Polsce. Co prawda spółka w Delaware może ominąć stanowy podatek dochodowy, ale może być ciągle zobowiązana do rozliczania się z innych podatków, ponieważ prowadzi działalność gospodarcza na rynku amerykańskim. Rejestracja spółki w Delaware ciągle nie zwalnia podmiotu w USA z obowiązku rozwiązania loklanych kwestii „sales tax”, podatku od sprzedaży w USA. Firma w Delaware z polskim udziałowcem oznacza także płacenie podatków w Polsce!

Firma w Delaware posiadająca więź podatkową, tzw. „nexus”, z jednym z amerykańskich stanów, jest zobowiązana do składania rozliczeń podatkowych. Wież podatkowa oznacza obowiązek płacenia podatków stanowych w USA.  Jednym z przykładów, kiedy spółka w Delaware nawiązuje nexus podatkowy jest korzystanie z magazynów Amazon FBA w USA. W przypadku spółki w Delaware, która prowadzi sprzedaż internetową poza Amazon FBA, firma w Delaware z polskim udziałowcem musi uzyskać licencję stanowe uprawniające do pobierania podatku od sprzedaży VAT w USA, tzw. „sales tax”. Firma w Delaware, która być może nie posiada obowiązku płacenia podatku dochodowego w USA, może ciągle być zobowiązana do prowadzenia księgowości w USA i składania wymaganych formularzy podatkowych do urzędów podatkowych w USA. Niezłożenie jednego z formularzy federalnych może kosztować polskiego udziałowca spółki w Delaware nałożenie kary podatkowej w wysokości 10,000 USD. Wznowienie z Lipca 2019– kara skarbowa za niedopełnienie tego obowiązku podatkowego została podniesiona do $25,000!

Formy prawne działalności gospodarczej w Delaware

Polski udziałowiec powinien podejść bardzo ostrożnie do wyboru formy prawnej dla zakładanego podmiotu w Delaware. Wybór odpowiedniej formy prawnej dla rejestrowanej firmy w Delaware będzie zależny od wielu czynników i jak planów firmy na rynku USA. Od strony podatkowej, błędny wybór prawny formy działalności gospodarczej w Delaware w 2021 roku może oznaczać podwójne odpatkowanie jak i wiele innych niespodzianek podatkowych.

W Lutym 2021 roku otrzymałem zapytanie od europejskiej firmy informatycznej, która potrzebowała usługi księgowe na rynku amerykańskim. Po wstępnym rozeznaniu okazało się, iż firma sama założyła działalność gospodarczą w  Delaware USA bez zrozumienia konsekwencji podatkowych. Firma przewiduje wygenerowanie pewnego dochodu z rynku USA i niestety zapłaci w USA podatek dochodowy w granicach 45% w roku 2021!

Usługa rejestracji firmy w Delaware jest oferowana przez wielu doradców po bardzo niskich cenach. Jak widać powyżej w praktyce skorzystanie z tańszej usługi rejestracji spółki w Delaware może być bardzo kosztownym błędem dla polskiego przedsiębiorcy, który chce uniknąć błędów wchodząc na rynek USA. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawną rejestracją firmy w Delaware, która będzie mogła szybko prowadzić działalność gospodarczą w USA w 2021 roku sprawdź moją ofertę.

Najnowsza opinia Klienta

Polecamy z całego serca tę konsultację, która rozjaśniła nam wiele kwestii dotyczących działań na rynku USA. Jacek w niezwykle fachowy sposób poruszył wszystkie istotne dla nas kwestie rozszerzając je o swoje dodatkowe uwagi z punktu widzenia mieszkańca i użytkownika e-commerce w USA. Świetne wyczucie rynku. Niezwykła szybkość odpowiedzi – to bardzo ułatwiało wszelkie ustalenia. Dodatkowo co warto zaznaczyć konsultacja przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze luźnej rozmowy, a sam Jacek był bardzo dobrze do niej przygotowany. Jeśli chcesz rozpocząć biznes w USA to pierwszym krokiem powinna być konsultacja z Jackiem! Polecamy i wiemy, że to nie będą nasze ostatnie wspólne działania.

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2021, dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.