Rejestracja firmy w Delaware przez lokalnego doradce

Doradzając klientom biznesowym od ponad 15 lat, bardzo dobrze rozumiem realne potrzeby polskich firm i przedsiębiorców planujących prowadzenie działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej pierwszą kwestią rozważaną przez polskie podmioty wchodzące na rynek amerykański jest rejestracja firmy w Delaware. Pomimo iż polski przedsiębiorca może zarejestrować spółkę w każdym z 50-ciu amerykańskich stanów, opcja otwarcia firmy w Delaware jest bardzo popularna. Co trzeba rozważyć przed rejestracją firmy w Delaware?
firmy w delaware
Rejestracja firmy w Delaware

Spółka w Delaware

Spółka w Delaware jest popularna raczej z powodu otoczki prawnej utworzonej w Stanie Delaware niż opcji unikania podatków w USA.

  • Po pierwsze, stan Delaware ma bardzo dużą przejrzystość systemu prawnego i stąd Delaware ma bardzo dobrą renomę jeżeli chodzi o system prawny. Prawo korporacyjne w Delaware jest bardzo przejrzyste i przyjazne dla firm prowadzących działalności gospodarczą w USA. Spółka w Delaware będzie mogła o wiele szybciej rozwiązać swoje kwestie prawne przed sędzią lub mediatorem w Delaware niż doczekać się swojego dnia w Nowojorskim sądzie, szczególnie w 2020 roku w okresie opóźnień spowodowanych przez COVID-19.
  • Po drugie, rejestracja spółki w Delaware pozwala też na dużą większą „ochronę prywatności” udziałowców spółki w Delaware. W przypadku gdy polski udziałowiec założy spółkę w Nowym Jorku, informacje o udziałowcach lub menadżerach w takiej spółce stają się informacjami publicznymi. Podobnie jest w innych amerykańskich stanach, na przykład w Nevadzie można bardzo łatwo ustalić kto jest udziałowcem, menedżerem w podmiocie gospodarczym zarejestrowanym w Nevadzie. Można to pod tym linkiem. Trzeba zaznaczyć, iż w przypadku, gdy firma w Delaware będzie używana do prowadzenia działalności gospodarczej niezgodnej z prawem polskim lub amerykańskim, urzędy skarbowe obu krajów będą w stanie uzyskać informacje dotyczące takiej spółki w Delaware.

Rejestracja spółki w Delaware

Rejestracja firmy w Delaware jest dość prosta. Początkowe kroki w takim procesie to wybór nazwy dla spółki w Delaware, a także wybór odpowiedniej formy do prowadzenia działalności gospodarczej w Delaware. Warto tutaj zaznaczyć, że na rynku USA nie są to blachę kwestie. W przypadku gdy proponowana nazwa dla firmy w Delaware będzie taka sama lub podobna do firmy, która jest już zarejestrowana w Rejestrze Spółek w Delaware, Stan Delaware odmówi rejestracji podmiotu o tej samej nazwie. Ponieważ w Delaware jest zarejestrowanych ponad 1M podmiotów, 64% spółek giełdowych w USA, istnieje duża szansa, że ktoś już prowadzi działalność gospodarczą w USA pod proponowaną nazwą dla spółki w Delaware.

rejestracja spółki w delaware
Rejestracja spółki w Delaware

Przy wyborze nazwy dla firmy Delaware warto też pomyśleć o kwestiach własności intelektualnej, precyzyjniej mówiąc o marce używanej do sprzedaży produktu lub usługi na rynku USA. W przypadku gdy firma w Delaware będzie posiadać taką samą nazwę jak marka/znak towarowy zarejestrowany na rynku amerykańskim, stworzy to niepotrzebne problemy prawne w przyszłości. Lepszym rozwiązaniem jest ustalanie marki, pod którym produktu lub usługa będzie promowana i sprzedawana na terenie Stanów Zjednoczonych, następnie ustalanie dostępności domeny najwyższego poziomu związanego z produktem oferowanym w USA, i dopiero w tym momencie rejestracja firmy w Delaware. Więcej informacji o rejestracji znaku towarowego w USA znajdziesz tutaj.

W przypadku polskiego udziałowca w firmie w Delaware wybór formy prawnej do prowadzenia działalności gospodarczej będzie najczęściej ograniczony do rejestracji spółki LLC lub założenia C-corporation. Wybór jednej z tych form będzie zależny od wielu warunków i jak planów firmy na rynek USA. Od strony podatkowej, rejestracja firmy w Delaware poprzez założenie spółki typu c-corporation będzie związana z podwójnym opodatkowaniem na poziomie firmy w Delaware i na poziomie udziałowca w firmie w Delaware. Pomimo iż administracja Prezydenta Trumpa obniżyła podatki korporacyjne i założenie spółki typu c-corporation w Delaware może mieć wiele sensu dla pewnych klientów, warto pamiętać, iż rok 2020 może przynieść wiele niespodzianek, włącznie z podniesieniem opodatkowania spółki w Delaware.

Spółka Delaware

Następny krok w procesie założenie spółki w Delaware to złożenia aktu ustanowienia spółki, tzw. „Certificate of Formation” w Delaware w Urzędzie Stanu Delaware, gdzie po 3-4 dniach akt założycielski dla firmy w Delaware jest wprowadzony do Rejestru Spółek w Delaware. W momencie, gdy spółka Delaware jest zarejestrowana, kolejnym krokiem jest wystąpienie o numer podatkowy dla firmy w Delaware. Niestety na tym etapie rejestracji firmy w Delaware większość doradców zakańcza proces powołania firmy w Delaware. Jest to poważny błąd w procesie rozpoczynania działalności gospodarczej w USA, ponieważ nierozwiązanie innych aspektów rynkowych związanych z prowadzeniem firmy w USA po prostu nie pozwoli tak założonej spółce w Delaware działać na rynku USA.

Co napotkają firmy w Delaware prowadzące działalność w USA

W celu pełnego funkcjonowania na rynku USA, firma w Delaware potrzebuje spełniać inne wymogi narzucane przez prawo w USA lub rynek amerykański. Firma w Delaware potrzebuje konto bankowe, które będzie niezbędne do wpłacania amerykańskich weksli bankowych jak i do prowadzenia rachunkowości firmy w Delaware. Firma w Delaware prowadząca sprzedaż internetową na terenie USA nie będzie w stanie prowadzić tego rodzaju działalności bez konta firmy w Delaware, USA. Prowadzenie sprzedaży przez Amazon FBA w USA wymaga posiadania konta bankowego w USA jak i amerykańskiego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Warto tutaj zaznaczyć, iż spółka w Delaware, która nie posiada fizycznego adresu w USA nie będzie w stanie rozwiązać wyżej opisanych kwestii. Inna ważną kwestią prawna związana z rejestracją spółki w Delaware z dwoma lub więcej udziałowcami jest umowa operacyjna firmy w Delaware. Umowa o zarządzanie spółką w Delaware będzie określać prawo i ograniczenia udziałowców i powinna być przygotowana przez prawnika w USA.

Firma w Delaware a podatki w Polsce

W przypadku firmy w Delaware z polskim udziałowcem, która generuje dochód na terenie Stanów Zjednoczonych, nie ma ucieczki od płacenia podatków czy to w USA, czy w Polsce. Co prawda spółka w Delaware może ominąć stanowy podatek dochodowy, ale może być zobowiązana do rozliczania się z innych podatków na rynku amerykańskim. Rejestracja spółki w Delaware ciągle- nie zwalnia podmiotu w USA z obowiązku rozwiązania kwestii związanych z „sales tax”, podatkiem od sprzedaży. Firma w Delaware z polskim udziałowcem= podatki w Polsce!

Firma w Delaware, która posiada więź podatkową, tzw. „nexus”, z jednym z amerykańskich stanów, jest zobowiązana do składania rozliczeń podatkowych i płacenia podatków stanowych w USA. Jednym z przykładów, kiedy spółka w Delaware nawiązuje nexus podatkowy jest korzystanie z magazynów Amazon FBA w USA. W przypadku spółki w Delaware, która prowadzi sprzedaż internetową poza Amazon FBA, firma w Delaware z polskim udziałowcem musi uzyskać licencję stanowe uprawniające do pobierania podatku od sprzedaży VAT w USA, tzw. „sales tax”.

Firma w Delaware, która być może nie posiada obowiązku płacenia podatku dochodowego w USA, może ciągle być zobowiązana do składania wymaganych formularzy podatkowych do urzędów podatkowych w USA. Niezłożenie jednego z formularzy federalnych może kosztować polskiego udziałowca spółki w Delaware nałożeniem kare w wysokości 10000 USD. Wznowienie z Lipca 2019– kara podatkowa za niedopełnienie tego obowiązku podatkowego została podniesiona do $25,000!

Reasumując, rejestracja firmy w Delaware może być oferowana przez dużo doradców po bardzo niskich cenach, lecz w praktyce skorzystania z „tańszej” usługi rejestracji spółki w Delaware może być bardzo kosztownym błędem dla polskiego udziałowca, który chce uniknąć błędów wchodząc na rynek USA. Jeśli jesteś zainteresowany rejestracją firmy w Delaware, która będzie mogła szybko prowadzić działalność gospodarczą w USA jeszcze w 2020 roku sprawdź moją ofertę.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Lista rynek USA

Dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne dotyczące rynku USA, a także promocje na moje usługi na rynku amerykańskim.