Rejestracja firmy w Delaware w 2021

Jako lokalny doradca w Stanach Zjednoczonych doradzający klientom biznesowym od ponad 18 lat bardzo dobrze rozumiem realne potrzeby europejskiego przedsiębiorcy planującego założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w USA, szczególnie w 2021 roku. Polski przedsiębiorca może zarejestrować spółkę w każdym z 50-ciu amerykańskich stanów.

 • Dlaczego opcja otwarcia firmy w Delaware jest ciągle bardzo popularna?
 • Co rozważyć przed szybką i tanią rejestracją firmy w Delaware?
firmy w delaware
Rejestracja firmy w Delaware

Firma w Delaware

Firma w Delaware jest popularną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej w USA z powodu otoczki prawnej utworzonej w Stanie Delaware, ale na pewno rejestracja firmy w Delaware nie jest opcją do unikania podatków w USA. Co oferuje prawo Delaware dla podmiotów rejestrujących firmy w tym stanie?

 • Po pierwsze, stan Delaware ma bardzo dużą przejrzystość systemu prawnego. Delaware ma bardzo dobrą renomę jeżeli chodzi o system prawny. Prawo korporacyjne w Delaware jest bardzo przejrzyste i przyjazne dla podmiotów prowadzących działalności gospodarczą na terenie całego USA. Spółka w Delaware będzie mogła o wiele szybciej rozwiązać swoje kwestie prawne przed sędzią lub mediatorem w Stanie Delaware niż doczekać się swojego dnia w Nowojorskim sądzie, szczególnie w 2021 roku w okresie opóźnień spowodowanych przez COVID-19.
 • Po drugie, rejestracja firmy w Delaware pozwala też na dużą większą „ochronę prywatności” udziałowców w spółce w Delaware. Dla przykładu polski udziałowiec rejestrujący spółkę w Nowym Jorku lub New Jersey, nie będzie w stanie ukryć informacje o udziałowcach lub kto jest menadżerach w takiej spółce. Tego rodzaje informacje stają się informacjami publicznymi. Podobnie jest w innych amerykańskich stanach, na przykład w Nevadzie można bardzo łatwo ustalić kto jest udziałowcem, lub menedżerem w podmiocie gospodarczym zarejestrowanym w Stanie Nevada. Można to sprawdzić pod tym linkiem. Większa ochrona prywatności nie oznacza, iż podmiot będzie w stanie łamać prawo polskie lub amerykańskie! W przypadku, gdy firma w Delaware będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej niezgodnej z prawem polskim lub amerykańskim, urzędy skarbowe obu krajów będą w stanie uzyskać informacje „poufne” dotyczące takiej spółki w Delaware.

Rejestracja firmy w Delaware

Przeprowadzenie rejestracji firmy w Delaware jest dość proste jeżeli doradca rozumie realia praktyczne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.  Jeden z pierwszych kroków w procesie rejestracji spółki w Delaware to wybór nazwy dla spółki w Delaware. Warto tutaj zaznaczyć, iż jest to ważna kwestia, która pozwoli przyspieszyć cały proces rejestracji działalności w USA i pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek w przyszłości. W przypadku gdy proponowana nazwa dla podmiotu w Delaware będzie taka sama lub podobna do nazwy firmy już zarejestrowanej w Rejestrze Spółek w Delaware, Stan Delaware odmówi rejestracji nowego podmiotu o tej samej nazwie.  Czy jest to realne? Tak, ponieważ w Delaware jest zarejestrowanych ponad 1 milion podmiotów, 64% spółek giełdowych w USA, stad istnieje duża szansa, że ktoś już prowadzi działalność gospodarczą w USA pod proponowaną nazwą dla nowej spółki w Delaware.

rejestracja spółki w delaware
Rejestracja spółki w Delaware

Przy wyborze nazwy dla firmy w Delaware warto też pomyśleć o kwestiach własności intelektualnej, precyzyjniej mówiąc o marce, która będzie używana do sprzedaży produktu lub usługi na rynku USA. W przypadku próby rejestracji firmy w Delaware, która będzie posiadać taką samą nazwę jak znak towarowy zarejestrowany na rynku amerykańskim, stworzy to niepotrzebne kosztowne problemy prawne w przyszłości. Najczęściej doradzam Klientom przeprowadzenie następującej wstępnej analizy przed podjęciem próby rejestracją firmy w Delaware:

 • Ustalanie marki, pod którą produkt lub usługa będzie oferowana na rynku USA.
 • Sprawdzenie dostępności domeny najwyższego poziomu związanego z produktem, który będzie oferowany w USA.
 • Wstępna analiza prawna dotyczącą rejestracji proponowanego znaku towarowego.
 • Ustalenie nazwy dla firmy rejestrowanej w Delaware.

Więcej informacji o rejestracji znaku towarowego w USA znajdziesz tutaj.

Spółka Delaware

Następny krok w procesie rejestracji firmy w Delaware to złożenia aktu ustanowienia spółki, w Delaware w Urzędzie Stanu Delaware, gdzie po 3-4 dniach akt założycielski dla firmy w Delaware jest wprowadzony do Rejestru Spółek w Delaware. W momencie, gdy spółka Delaware jest oficjalnie zarejestrowana, kolejnym krokiem potrzebnym do rozpoczęcia działalności gospodarczej w USA jest wystąpienie o numer podatkowy EIN dla nowego podmiotu. Niestety na tym etapie rejestracji firmy w Delaware większość doradców zakańcza wsparcie polskiego klienta na rynku USA.  Jest to poważny błąd w procesie zakładania działalności gospodarczej w USA, ponieważ nierozwiązanie innych aspektów rynkowych po prostu nie pozwoli tak założonej spółce w Delaware prowadzić działalność gospodarczą na rynku USA!

Bariery praktyczne dla firmy w Delaware

W celu pełnego funkcjonowania na rynku USA, firma w Delaware potrzebuje spełniać inne wymogi narzucane przez prawo w USA lub rynek amerykański.

 • Firma w Delaware będzie potrzebować konto bankowe, do wpłacania amerykańskich weksli bankowych.
 • Firma w Delaware prowadząca sprzedaż internetową w USA będzie potrzebować konto bankowe w USA w celu przyjmowania płatności elektronicznych.
 • Firma w Delaware nieposiadająca wirtualny adres w Delaware natrafi na utrudnienie przy uzyskaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. 
 • Firma w Delaware posiadająca dwóch lub więcej udziałowców powinna posiadać umowę operacyjna firmy w Delaware. Ponieważ taka umowa o zarządzanie spółką w Delaware będzie określać prawo i ograniczenia udziałowców powinna ona być przygotowana przez prawnika w USA. Udzielanie porad prawnych bez posiadania licencji adwokackiej w USA jest nie tylko przestępstwem, ale także naraża udziałowców zagranicznych w podmiocie w Delaware na nieokreślone konsekwencje prawne.
 • Rejestracja firmy w Delaware nie oznacza niepłacenie podatków w USA!

Firma w Delaware a podatki w Polsce i USA

W przypadku firmy w Delaware z polskim udziałowcem, która generuje dochód na terenie Stanów Zjednoczonych, nie ma opcji ucieczki od płacenia podatków w USA, czy w Polsce. Co prawda spółka w Delaware może ominąć stanowy podatek dochodowy, ale może być ciągle zobowiązana do rozliczania się z innych podatków, ponieważ prowadzi działalność gospodarcza na rynku amerykańskim. Rejestracja spółki w Delaware ciągle nie zwalnia podmiotu w USA z obowiązku rozwiązania loklanych kwestii „sales tax”, podatku od sprzedaży w USA. Firma w Delaware z polskim udziałowcem oznacza także płacenie podatków w Polsce!

Firma w Delaware posiadająca więź podatkową, tzw. „nexus”, z jednym z amerykańskich stanów, jest zobowiązana do składania rozliczeń podatkowych. Wież podatkowa oznacza obowiązek płacenia podatków stanowych w USA.  Jednym z przykładów, kiedy spółka w Delaware nawiązuje nexus podatkowy jest korzystanie z magazynów Amazon FBA w USA. W przypadku spółki w Delaware, która prowadzi sprzedaż internetową poza Amazon FBA, firma w Delaware z polskim udziałowcem musi uzyskać licencję stanowe uprawniające do pobierania podatku od sprzedaży VAT w USA, tzw. „sales tax”. Firma w Delaware, która być może nie posiada obowiązku płacenia podatku dochodowego w USA, może ciągle być zobowiązana do prowadzenia księgowości w USA i składania wymaganych formularzy podatkowych do urzędów podatkowych w USA. Niezłożenie jednego z formularzy federalnych może kosztować polskiego udziałowca spółki w Delaware nałożenie kary podatkowej w wysokości 10,000 USD. Wznowienie z Lipca 2019– kara skarbowa za niedopełnienie tego obowiązku podatkowego została podniesiona do $25,000!

Formy prawne działalności gospodarczej w Delaware

Polski udziałowiec powinien podejść bardzo ostrożnie do wyboru formy prawnej dla zakładanego podmiotu w Delaware. Wybór odpowiedniej formy prawnej dla rejestrowanej firmy w Delaware będzie zależny od wielu czynników i jak planów firmy na rynku USA. Od strony podatkowej, błędny wybór prawny formy działalności gospodarczej w Delaware w 2021 roku może oznaczać podwójne odpatkowanie jak i wiele innych niespodzianek podatkowych.

W Lutym 2021 roku otrzymałem zapytanie od europejskiej firmy informatycznej, która potrzebowała usługi księgowe na rynku amerykańskim. Po wstępnym rozeznaniu okazało się, iż firma sama założyła działalność gospodarczą w  Delaware USA bez zrozumienia konsekwencji podatkowych. Firma przewiduje wygenerowanie pewnego dochodu z rynku USA i niestety zapłaci w USA podatek dochodowy w granicach 45% w roku 2021!

Usługa rejestracji firmy w Delaware jest oferowana przez wielu doradców po bardzo niskich cenach. Jak widać powyżej w praktyce skorzystanie z tańszej usługi rejestracji spółki w Delaware może być bardzo kosztownym błędem dla polskiego przedsiębiorcy, który chce uniknąć błędów wchodząc na rynek USA. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawną rejestracją firmy w Delaware, która będzie mogła szybko prowadzić działalność gospodarczą w USA w 2021 roku sprawdź moją ofertę.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Przewiń do góry

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2021, dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej,
dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.