Przejdź do treści
Home | Działalność gospodarcza w USA

Działalność gospodarcza w USA

  Polska firma planująca prowadzenie działalności gospodarczej w USA, czy to poprzez otwarcie własnego oddziału firmy w USA lub bez zakładania niezależnego podmiotu prawnego w Stanach Zjednoczonych powinna opracować wstępna strategie wejścia na amerykański rynek. W praktyce będzie to oznaczać stworzenie zupełnie nowego modelu biznesowego na rynek amerykański.

  wejście na rynek usa
  Wejście na rynek USA

  Model biznesowy na rynek amerykański

  Przygotowanie unikalnego modelu biznesowego do prowadzenia działalności gospodarczej w USA jest niezbędny do zbudowania sprzedaży produktu lub usługi na amerykańskim rynku. Nasze wieloletnie doświadczenie praktyczne na rynku USA, a także rozmowy z firmami polskimi, które próbowały otworzyć “oddział firmy” w USA lub prowadzić sprzedaż bezpośrednią spoza USA kierują nas do jednej bardzo ważnej konkluzji.

  Polskie firmy, które próbowały rozwijać działalność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych bez przygotowania konkretnej strategii, modelu biznesowego na rynek USA bardzo szybko kończyły przygodę z rynkiem amerykańskim. Dlaczego? W większości przypadków, modele biznesowe używane przez polskie firmy na rynku europejskim, zupełnie nie sprawdzają się na amerykańskim rynku. Na przykład poszukiwanie dystrybutora w Stanach Zjednoczonych używając do tego polskiego pracownika dzwoniącego bezpośrednio z Polski do potencjalnego dystrybutora znalezionego przez Internet nie przynosi rezultatów na rynku amerykańskim. Polskie firmy, które wydawały pieniądze na pojedyncze działania na rynku USA, na przykład założenie spółki w Delaware, uczestnictwo w amerykańskich targach bez przygotowania konkretnej strategii na takie targi, lub prowadzenie sprzedaży internetowej przez Amazon.com wysyłając produkty z Polski do magazynu Amazon FBA w USA po prostu wyrzucały pieniądze w błoto. Tutaj warto zaznaczyć, iż od 1 Września 2020, firma Amazon rozpoczęła udostępnić adres sprzedawców prowadzących sprzedaż na Amazon.com. Pomimo że internetowy sprzedawca z Polski nie odstrasza tak mocno jak nieznany sprzedawca z Chin, większość amerykańskich konsumentów mocno zastanowi się, zanim zakupi produkt od polskiej firmy. To jest przykład braku strategii na rynek USA i niepotrzebnie straconego biznesu.

  Nie rozwiązanie pracy domowej związanej z tematem “założenie działalności gospodarczej w USA”, czyli brak przygotowania praktycznego modelu biznesowego do prowadzenia działalności gospodarczej w USA zniechęca także potencjalnych amerykańskich kontrahentów, sprzedawców, i partnerów biznesowych. Klienci B2B w USA są zawsze chętni do współpracy z polską firmą oferującą wysokiej jakości produkty lub produkty wysoko marżowe. Niestety do zbudowania poważnej działalności gospodarczej w USA potrzebne jest profesjonalne podejście obu stron transakcji. Prowadzenie działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, tak jak na każdym innym rynku zagranicznym, rządzi się własnymi prawami, wymaganiami i ograniczeniami, które powinny być ujęte w modelu biznesowym na rynek amerykański. Co to oznacza w dla firmy planującej prowadzenie działalności gospodarczej USA?

  Założenie działalności gospodarczej w USA

  Zagraniczna spółka powinna zebrać i przeanalizować pewnie informacje, które będą potrzebne do stworzenia modelu biznesowego na rynek Stanów Zjednoczonych, oto niektóre z nich.

  • Wybór stanu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza.
  • Wybór odpowiedniej formy prawnej do prowadzenia działalności gospodarczej w USA.
  • Firma prowadząca działalność w USA będzie potrzebować biuro lub magazyn w USA, amerykańskie ubezpieczenia, jak i konto bankowe firmy do przyjmowania płatności w USA.
  • Stworzenia bazy danych z potencjalnymi klientami w USA, czy to B2B, czy to B2C, do których firma z Polski będzie próbować dotrzeć i z którymi będzie próbować budować relacje biznesowe.
  • Określenia kto podejmuje decyzje o zakupie polskiego produktu lub usługi na rynku Stanów Zjednoczonych, tzw. „decision maker”. To wcale nie musi być osoba, którą poznał Twój polski sprzedawca na targach w USA.
  • Ustalenie, którzy partnerzy w USA będą niezbędni do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład, takim partnerem może być lokalna firma w USA posiadająca licencję lub specyficzne ubezpieczenia na rynku amerykańskim.
  • Realne oszacowanie miesięcznych kosztów związanych prowadzeniem działalności gospodarczej, oddziału firmy na terenie Stanów Zjednoczonych. Warto od początku ustalić ile gotówki powinna posiadać firma przenosząca działalność do USA? Polska firma, zakładając, iż miesięczny koszt prowadzenia poważnej działalności gospodarczej w USA będzie wynosić $4000 jest w błędzie.