Założenie działalności gospodarczej w USA

Polska firma planująca założenie działalności gospodarczej w USA, czy to poprzez rejestrację firmy w USA lub otwarcie własnego oddziału firmy w USA bez zakładanie oddzielnego podmiotu prawnego w Stanach Zjednoczonych powinna opracować wstępna strategie wejścia na rynek amerykański. W praktyce będzie to oznaczać stworzenie zupełnie nowego modelu biznesowego na rynek amerykański.

Działalność gospodarcza w USA a model na rynek amerykański

Zbudowanie własnego unikalnego modelu biznesowego do prowadzenia działalności gospodarczej w USA jest niezbędny do zbudowania sprzedaży produktu lub usługi na rynku amerykańskim. Nasze wieloletnie doświadczenie praktyczne z doradzania klientom działającym na rynku USA, a także rozmowy z firmami polskimi, które próbowały otworzyć “oddział firmy” w USA lub prowadzić sprzedaż bezpośrednią spoza USA kierują mnie do jednej bardzo ważnej konkluzji.

Polskie firmy, które próbowały rozwijać działalność gospodarcza w USA bez przygotowania konkretnej strategii, modelu biznesowego na rynek USA bardzo szybko kończyły przygodę z rynkiem amerykańskim. Dlaczego? W większości przypadków, modele biznesowe używane przez polskie firmy na rynku europejskim, zupełnie nie sprawdzają się na rynku amerykańskim. Na przykład poszukiwanie dystrybutora w USA używając do tego polskiego pracownika dzwoniącego bezpośrednio z Polski do potencjalnego kontrahenta w Teksasie po prostu od dawna nie przynosi rezultatów na rynku amerykańskim. Polskie firmy, które wydawały pieniądze na pojedyncze działania na rynku USA, na przykład założenie spółki w Delaware, uczestnictwo w amerykańskich targach bez przygotowania konkretnej strategii na takie targi, lub sprzedaż internetową przez Amazon.com wysyłając produkty z Polski do magazynu Amazon FBA w USA po prostu wyrzucały pieniądze w błoto nie osiągając żadnych poważniejszych celów biznesowych na rynku amerykańskim. Na przykład od 1 Września 2020, firma Amazon rozpoczęła udostępnić adres sprzedawców prowadzących sprzedaż na Amazon.com. Pomimo że internetowy sprzedawca z Polski nie odstrasza tak mocno jak nieznany sprzedawca z Chin, większość amerykańskich konsumentów mocno zastanowi się zanim zakupi produkt na Amazon od polskiej firmy. To jest przykład straconego biznesu.

Nie rozwiązanie pracy domowej związanej z tematem “założenie działalności gospodarczej w USA”- czyli brak przygotowania praktycznego modelu biznesowego do prowadzenia takiej działalności gospodarczej w USA zniechęca także potencjalnych amerykańskich kontrahentów, sprzedawców, i partnerów biznesowych. Klienci B2B w USA są zawsze chętni do współpracy z polską firmą oferującą wysokiej jakości produkty lub produkty wysoko marżowe. Niestety do zbudowania poważnej działalności gospodarczej w USA potrzebne jest profesjonalne podejście obu stron transakcji. Działalność gospodarcza w USA, tak jak na każdym innym rynku zagranicznym, rządzi się własnymi prawami, wymaganiami i ograniczeniami, które powinny być ujęte w modelu biznesowym na rynek amerykański. Co to oznacza w dla firmy planującej założenie działalności gospodarczej USA?

Jednoosobowa działalność gospodarcza w USA

Polska spółka powinna zebrać i przeanalizować pewnie informacje, które będą potrzebne do stworzenia modelu biznesowego na rynek Stanów Zjednoczonych, oto niektóre z nich.

  • Wybór stanu, w którym działalność gospodarcza będzie prowadzona na terenie Stanów Zjednoczonych.
  • Wybór odpowiedniej formy prawnej do prowadzenia działalności gospodarczej w USA.
  • Zbudowanie minimalnej infrastruktury firmy na terytorium USA. Firma USA prowadząca działalność gospodarcza w USA będzie potrzebować biuro lub magazyn w USA, amerykańskie ubezpieczenia, jak i konto bankowe firmy do przyjmowania płatności w USA.
  • Stworzenia bazy danych z potencjalnymi klientami w USA, czy to B2B, czy to B2C, do których firma z Polski będzie próbować dotrzeć i z którymi będzie próbować budować relacje biznesowe.
  • Określenia kto podejmuje decyzje o zakupie polskiego produktu lub usługi na rynku Stanów Zjednoczonych, tzw. „decision maker”. To wcale nie musi być osoba, którą poznał Twój polski sprzedawca na targach w USA.
  • Ustalenie, którzy partnerzy w USA będą niezbędni do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład, takim partnerem może być lokalna firma w USA posiadająca licencję lub specyficzne ubezpieczenia na rynku amerykańskim.
  • Realne oszacowanie miesięcznych kosztów związanych prowadzeniem działalności gospodarczej, oddziału firmy na terenie Stanów Zjednoczonych. Ile gotówki powinna posiadać firma przenosząca działalność do USA? Polska firma, zakładając, iż miesięczny koszt prowadzenia poważnej działalności gospodarczej w USA będzie wynosić $4000 jest w błędzie.