badanie analiza rynku usa
Analiza i badanie rynku USA

Opierając się na parunastu latach doświadczeń pracy z polskim firmami, które próbowały lub próbują sprzedawać swojego produkty na rynku amerykańskim, doszedłem do wniosku, że każda polska firma, która chce zbudować poważną sprzedaż produktu lub usług na rynku amerykańskim musi przygotować własną, unikalną strategię wejścia na rynek amerykański, jak i dalszego rozwoju sprzedaży na rynku USA. Dwie główne kwestie do rozwiązania to: 1) kto będzie jej klientem na rynku amerykańskim, 2) jaka jest unikalna wartość oferty polskiego produktu na rynku USA

Kto jest klientem Twojej firmy w USA?

Istnieją tutaj dwie opcje. Opcja #1 to firma z Polski może tracić czas i środki na edukowanie całego rynku amerykańskiego o znanych dla producenta zaletach polskiego produktu komunikując, iż produkt jest tańszy, lepszy od tego produkowanego w Chinach, itp.. Oczywiście ze można pójść w tą stronę, ale jest to kosztowne. Rynek USA to 320 milionów ludzi a limit na wydatki marketingowe nie ma końca. Jeden z moich klientów wydaje ponad 1 milion dolarów rocznie na reklamy internetowe. Opcja #2 to polski podmiot poświęca czas na określenie specyficznej grupy potencjalnych klientów i skupi się wyłącznie na tej grupie klientów w USA. Następna ważną kwestią jest ustalenie odpowiedzi na następujące pytanie: co skłoni amerykańskiego klienta do zakupu polskiego produkt?

Unikalność produktu na rynku USA

Podczas przeprowadzania wstępnej analizy rynku USA bardzo ważne jest określenie jak unikalny będzie polski produkt na rynku amerykańskim? Jak wypada polski produkt w porównaniu z produktami/rozwiązaniami już oferowanymi przez konkurencję na rynku amerykańskim? Dlaczego jest tak ważne określenie czy oferowany produkt będzie unikalny w Stanach Zjednoczonych? W przypadku wprowadzenia na rynek amerykański produktu który nie jest unikalny taki produkt będzie kwalifikował się jako towar masowy, czyli tzw. “commodity”. Sprzedaż towaru masowego, który nie wyróżnia się w żaden istotny sposób od tego co oferuje konkurencja na rynku amerykańskim, najczęściej przełoży się na niską rynkową cenę produktu. Klient amerykański dokona zakupu polskiego produkt, tylko jeżeli będzie on drastycznie tańszy od tego co jest obecnie sprzedawane na rynku USA.  Prowadzenie działalności na rynku USA oparte na sprzedaży towarów masowych będzie opłacalne tylko w przypadku generowania bardzo dużej ilości sprzedaży, co najczęściej wymaga olbrzymiej inwestycji kapitałowej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli potrzebujesz pomoc w przygotowaniu badania, analizy rynku USA, w ustaleniu kto będzie potencjalnym klientem na Twój produkt lub usługę na rynku amerykańskim proszę o kontakt z firma Ecomten.