Zatrudnienie pracownika w USA

Bardzo często otrzymujemy od polskich przedsiębiorców następujące zapytanie “…jesteśmy producentem z Polski, sprzedajemy w Polsce i Unii Europejskiej, chcemy sprzedawać na rynku amerykańskim jednak nie mamy pracownika lub przedstawiciela w Stanach Zjednoczonych. Poszukujemy pracownika w USA, który będzie dla nas sprzedawać, dzwonić do potencjalnych odbiorców w Stanach Zjednoczonych. Oferujemy dobre prowizje, success fee i materiały reklamowe …”

 

Znalezienie przedstawiciela na rynku USA

Jest wiele sposobów na znalezienie  pracownika w Stanach Zjednoczonych. Polska firma może zacząć od rozeznania wśród znajomych, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Druga opcja to użycie serwisów oferowanych przez portale internetowe. Inna opcja to także zatrudnienia agencji pracy w USA, która zajmie się poszukiwaniem pracownia do oddziału polskiej firmy w USA. Dla wielu firmy z Polski ta ostatnia opcja może wydawać się najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem swoich kwestii kadrowych na rynku amerykańskim. Niestety w większości przypadków nie jest to najlepsze rozwiązanie dla firmy z Polski wchodzącej na rynek USA. Dlaczego?

Zatrudnienie agencji pośrednictwa pracy w USA

Po pierwsze zatrudnienie pierwszej lepszej agencji zatrudnienia może być kosztowne rozwiązaniem. Amerykańska agencje pracy mieszcząca się w dużych miastach typu NYC lub San Francisco pobierze opłatę za pomoc w znalezieniu pracownika w wysokości 20% rocznej pensji. Amerykańskie agencje pracy, które są na tyle renomowane lub które posiadają stałych klientów korporacyjnych mogą także zażądać wpłacenia bezzwrotnej zaliczki, tzw. ”retainer” w wysokości 8,000-10,000 USD przed rozpoczęciem procesu poszukiwania kandydatów do pracy USA. Czy wydane w ten sposób pieniądze będą najlepszą inwestycją na początku budowania sprzedaży na rynku amerykańskim? Niestety w przypadku małych lub średnich firm z Polski, odpowiedź brzmi ”nie”.

Pracownik znaleziony przez agencję pracy w USA nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla firmy rozpoczynającej działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

Zwykle mała lub średnia spółka z Polski zlecająca agencji pracy w Stanach Zjednoczonych znalezienie pierwszego pracownika w USA będzie traktowana z lekkim przymrużeniem oka. Amerykańskie agencje pracy. Poważne agencje pracy, które pomagają w zatrudnieniu tysięcy ludzi rocznie zwykle współpracują z potężnymi amerykańskim korporacjami. Współpraca z duża korporacja w USA jest dla takiej agencji najważniejsza, ponieważ duzi klienci przynoszą duże i stałe dochody dla amerykańskich agencji pracy. Znalezienie pracownika dla małej lub średniej firmy z Polski, będzie widziane jako jednorazowy projekt i stąd będzie wykonane w jak najszybszy sposób. Najszybszy sposób na znalezienie pracownika dla polskiej spółki to przedstawienie kandydatów z doświadczeniem w dużych amerykańskich korporacjach, bo takich jest mnóstwo- zarówno tych dobrych, jak i tych słabych. Niestety w rzeczywistości kandydat korporacyjny, z doświadczeniem w dużej amerykańskiej korporacji, nie będzie posiadał pewnych praktycznych, ”życiowych”, umiejętności, które będą bardzo potrzebnych dla spółki z Polski rozpoczynającej działalność na rynku USA. Większość firm z Polski, włącznie z firmami z Europy, nie zdaje sobie sprawy, że rynek amerykański ma zupełnie inne wymagania niż rynek europejski. Bardzo dobrze opisał ten pojęcie pewien Francuski mistrz kuchni, rozpoznawalny w całej Europie, który powiedział: “… wiedza firmy z rynku europejskiego jest bezużyteczna w USA …”  Tutaj link do całego artykułu.

Jak realnie podejść do zatrudnienia pracownika w USA

Przed szybkim zatrudnieniem pierwszego lepszego pracownika w USA polska firma wkraczająca na rynek amerykański powinna przygotować strategie na rynek USA, dostosować produkt to wymogów rynku USA, a także przybyć na targi w Stanach Zjednoczonych.

  • Wstępna strategia wejścia na rynek USA. Elementów potrzebnych do przygotowania strategii na rynek USA składa się z wiele elementów. Firma z Polski musi ustalić gdzie znajdują się jej potencjalni klienci w USA. Czy są to okolice Nowego Jorku, czy może Miami? Stany Zjednoczone jako rynek są zbyt dużym obszarem, aby pierwszy pracownik polskiej firmy w USA zajął się rozwojem firmy i sprzedażą na terenie wszystkich 50-ciu stanów. Sam obszaru Stanu Teksas jest dwukrotnie większy obszarowo od Polski. Dzięki przygotowaniu wstępnej strategii wejścia na rynek USA polska firma będzie przynajmniej wiedzieć, gdzie szukać pierwszego pracownika i nie będzie tracić czasu i pieniędzy na poszukiwania pracownika w Teksasie, gdy jedyny potencjał na sprzedaż polskich produktów istnieje w Bostonie.
  • Przygotowanie oferty produktu na rynek USA. Czy polska firma jest na pewno gotowa na eksport i sprzedaż na rynku amerykańskim? Czy polski produkty eksportowany na rynek amerykański posiada niezbędne atesty, pozwolenia? Czy polska firma posiada wymagane ubezpieczenia, infrastrukturę do magazynowania na terenie USA, rozwiązała kwestie otrzymywania płatności od amerykańskich kontrahentów, itp. Jeżeli firma nie jest gotowa na rynek amerykański, zatrudnienie pracownika w USA mija się z celem. Nie tylko będzie to dość drogi eksperyment, ale pierwszy amerykański pracownik pomimo najlepszych zamiarów nie będzie czuł się w pełni wykorzystany, ponieważ nie będzie mógł sprzedawać europejskich produktów przez następnych parę miesięcy.
  • Wytypowanie odpowiednich targów amerykańskich i uczestnictwo w nich jest bardzo ważnym elementem zatrudnienia pracowników na rynku amerykańskim. W ten sposób firma z Polski rozpoczyna być spostrzegana jako następny poważny gracz w swojej branży. Uczestnicząc w targach amerykańskich polska firma zdobędzie wartościowa wiedze, jakie produkty są naprawdę sprzedają się na rynku amerykańskim, jakie są wymogi potencjalnych klientów w Stanach Zjednoczonych. Taka wiedza pozwoli firmie zagranicznej dopracować swoją ofertę na tutejszy rynek. Poprzez uczestnictwo w targach amerykańskich, polska firma zacznie budować całą siatkę kontaktów branżowych, które w przyszłości będą zainteresowane współpraca, zostaniem przedstawicielem handlowym lub praca dla polskiej firmy.

Znalezienie i zatrudnienie pierwszego pracownika w USA może być przeprowadzone w bardzo szybki sposób. Jeżeli polska firma zatrudni nieodpowiedniego pracownika #1 w Stanach Zjednoczonych będzie to dość kosztowny błąd dla europejskie firmy wkraczającej na rynek amerykański. Warto planować i cierpliwie szukać osoby, która zna realia lokalnego rynku w USA i zwiększy szanse rozwoju polskiej firmy na rynku amerykańskim.

Scroll to Top