Zatrudnienie pracownika w USA

Bardzo często otrzymuje od polskich przedsiębiorców następujące zapytanie „…jesteśmy producentem z Polski, sprzedajemy w Polsce i Unii Europejskiej, chcemy rozwinąć sprzedaż na rynku amerykańskim jednak nie mamy pracownika, przedstawiciela lub kontaktów w Stanach Zjednoczonych. Poszukujemy osoby w USA, który bedzie dzwonic do potencjalnych odbiorców w Stanach Zjednoczonych. Oferujemy dobre prowizje i materiały reklamowe …”

Znalezienie przedstawiciela na rynku USA

Jest wiele sposobów na znalezienie i zatrudnienie pracownika w USA. Polska firma może zacząć od rozeznania wśród znajomych którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Druga opcja to użycie serwisów oferowanych przez portale internetowe. Inna opcja to także zatrudnienia agencji pracy w USA, która zajmie się poszukiwaniem pracownia do oddziału polskiej firmy w USA.

Dla wielu firmy z Polski ta ostatnia opcja może wydawać się najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem swoich kwestii kadrowych na rynku amerykańskim. Niestety w większości przypadków nie jest to najlepsze rozwiązanie dla firmy z Polski wchodzącej na rynek USA. Dlaczego?

Zatrudnienie agencji pośrednictwa pracy w USA

Po pierwsze jest to kosztowne rozwiązanie- amerykańskie agencje pracy mieszcząca się w dużych miastach typu NYC lub San Francisco pobierają opląty za pomoc w znalezieniu pracownika w wysokości 20% rocznej pensji. Amerykańskie agencje pracy, które są na tyle renomowane lub które posiadają stałych klientów korporacyjnych będą także żądać wpłacenia bezzwrotnej zaliczki, tzw. ”retainer” w wysokości 8,000-10,000 USD przed rozpoczęciem procesu poszukiwania kandydatów do pracy w Twojej firmie. Czy wydane w ten sposób pieniądze będą najlepszą inwestycją w budowanie początkowej sprzedaży na rynku amerykańskim? Niestety w przypadku małych lub średnich firm z Polski, odpowiedź brzmi ”nie”.

Pracownik znaleziony przez agencję pracy w USA nie zawsze jest najlepszym opcją dla firmy rozpoczynającej działalność gospodarczą w USA.

Zwykle mała lub średnia spółka z Polski zlecająca agencji pracy w Stanach Zjednoczonych znalezienie pierwszego pracownika w USA będzie traktowana z lekkim przymrużeniem oka. Amerykańskie agencje pracy, które pomagają w zatrudnieniu tysięcy ludzi rocznie zwykle współpracują z potężnymi korporacjami z Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej. Współpraca z dużymi firmami jest dla takich agencji najważniejsza, ponieważ kolosalni klienci przynoszą duże i stałe dochody dla amerykańskich agencji pracy. Znalezienie pracownika dla małej lub średniej firmy z Polski, będzie widziane jako jednorazowy projekt i stąd będzie wykonane w jak najszybszy sposób. Najszybszy sposób na znalezienie pracownika dla polskiej spółki to przedstawienie kandydatów z doświadczeniem w dużych amerykańskich korporacjach, bo takich jest mnóstwo- zarówno tych dobrych, jak i tych słabych. Niestety w rzeczywistości kandydat z doświadczeniem z dużej amerykańskiej korporacji, nie będzie posiadał pewnych praktycznych, ”życiowych”, umiejętności, które będą bardzo potrzebnych dla spółki z Polski dopiero wkraczającej na rynek USA- która ma zerową sprzedaż tutaj. Większość firm z Polski, włącznie z firmami z Europy, nie zdaje sobie sprawy, że rynek amerykański ma zupełnie inne wymagania niż rynek europejski. Bardzo dobrze opisał ten pojęcie pewien Francuski mistrz kuchni, rozpoznawalny w całej Europie, który powiedział: „… wiedza firmy z rynku europejskiego jest bezużyteczna w USA …”  Tutaj link do całego artykułu.

Jak realnie podejść do znalezienia i zatrudnienia pracownika w USA

Przed szybkim zatrudnieniem pierwszego lepszego pracownika w USA polska firma wkraczająca na rynek amerykański powinna:

  • Przygotować wstępną strategię wejścia na rynek USA. Firma z Polski musi ustalić lub założyć gdzie znajdują się jej potencjalni klienci w USA. Czy są to okolice Nowego Jorku, czy być może Miami? Stany Zjednoczone jako rynka są zbyt dużym krajem, aby pierwszy pracownik Twojej firmy zajął się rozwojem firmy lub sprzedażą na terenie 50-ciu stanów. Sam stan Teksas jest dwukrotnie większy obszarowo od Polski. Dzięki przygotowaniu takiej wstępnej strategii przynajmniej polska firma będzie wiedzieć gdzie szukać pierwszych pracowników i nie będzie tracić czasu i pieniędzy na poszukiwania pracownika w Teksasie, gdy jedyny potencjał na sprzedaż polskich produktów istnieje w Bostonie.
  • Przygotować ofertę na rynek USA. Czy polska firma jest do końca gotowa na eksport i sprzedaż na rynku amerykańskim? Czy polski produkty eksportowany na rynek amerykański posiada niezbędne atesty, pozwolenia? Czy polska firma posiada wymagane ubezpieczenia, infrastrukturę do magazynowania, rozwiązana kwestie otrzymywania płatności od amerykańskich kontrahentów, itp. Jeżeli firma nie jest gotowa na rynek amerykański, zatrudnienie pracownika w USA mija się z celem. Nie tylko będzie to dość drogi eksperyment, ale pierwszy amerykański pracownik pomimo najlepszych zamiarów nie będzie czuł się w pełni wykorzystany ponieważ nie będzie mógł sprzedawać europejskich produktów przez następnych parę miesięcy.
  • Odwiedzić targi na terenie Stanów Zjednoczonych. Wytypowanie odpowiednich targów amerykańskich i uczestnictwo w nich jest bardzo ważnym elementem wejścia na rynek amerykański. W ten sposób firma z Polski rozpoczyna być spostrzegana jako następny poważny gracz w swojej branży. Uczestnicząc w targach amerykańskich polska firma dowie się jakie produkty są naprawdę potrzebne i sprzedają się na rynku amerykańskim, jakie są wymogi potencjalnych klientów w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu dopracuje swoją ofertę na tutejszy rynek. Poprzez uczestnictwo w targach amerykańskich, firma zacznie budować całą siatkę kontaktów, które w przyszłości będą zainteresowane współpraca, zostaniem przedstawicielem handlowym lub praca dla polskiej firmy- tego rodzaju kontakty są bezcenne.

Znalezienie i zatrudnienie pierwszego pracownika w USA może być przeprowadzone w bardzo szybki sposób. Jeżeli firma zatrudni nieodpowiedniego pracownika #1 w Stanach Zjednoczonych będzie to dość drogi błąd dla polskiej firmy dopiero wkraczającej na rynek amerykański. Czasami naprawdę warto planować, cierpliwie szukać i współpracować z kimś, kto zna realia lokalnego rynku w USA.

Dowiedz się, jakie są formy zatrudnienia w USA i jakie formalności będzie musiał spełnić polski pracodawca zatrudniający pracownika w USA czytając tutaj.

Lista rynek USA

Dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne dotyczące rynku USA, a także promocje na moje usługi na rynku amerykańskim.