Zasady sprzedaży na Amazon USA

Jeżeli sprzedajesz na Amazon.com nie zapoznałeś się dokładnie z zasadami sprzedaży na Amazon w USA codziennie ryzykujesz, że Twoje konto Amazon będzie zablokowane. Sprzedawca Amazon powinien prowadzić sprzedaż internetową zgodnie z warunkami narzucanymi przez firmę Amazon, tzw. „terms and conditions”, które są ustalane i nieustannie zmieniane przez Amazon. Istnieje bardzo wiele specyficznych warunków dotyczących sprzedaży na Amazon USA, a jednym z takich warunków jest wymóg posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w USA, tzw. „general liability insurance”, z minimalnym limitem 1,000,000 dolarów. Dodatkowo Amazon wymaga od każdego zewnętrznego sprzedawcy na Amazon USA, aby jego amerykańska polisa ubezpieczeniowa OC chroniły jako osobę trzecią, tzw. „additional insured”, firmę Amazon.

Zasady sprzedaży na Amazon.com
Regulamin sprzedaży na Amazon USA

Sprzedaż na Amazon.com a polisa ubezpieczeniowa w USA

Bardzo często potencjalni sprzedawcy z Polski, którzy są zainteresowani sprzedażą internetową przez Amazon w USA lub nawet już sprzedają na Amazon.com nie znają, nie rozumieją lub nie podchodzą poważnie do wymogu posiadania amerykańskiego ubezpieczenia OC i kontaktują się z mną w celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat. Zawsze uświadamiam takich klientów, iż wymóg ubezpieczenia to nie jest to mój wymysł, lecz oficjalny warunek firmy Amazon, a zainteresowanych wysyłam do oficjalnej strony Amazon gdzie można znaleźć więcej informacji na temat wymogu posiadania amerykańskiej polisy ubezpieczeniowej przez sprzedawców amerykańskich jak i tych spoza USA: http://amzn.to/1m2XQ2q

Nie zakładaj, że możesz sprzedawać przez Amazon tylko dlatego, że Amazon pozwalał Ci sprzedawać w przeszłości. Typowa wiadomość e-mail, którą często otrzymuje od sprzedawców spoza USA wygląda następująco:

”…znajomy z Polski sprzedaje na Amazon i nie posiada ubezpieczenia w USA”

W celu zrozumienia, że jest to błędne myślenie, warto w krótki sposób wyjaśnić, dlaczego firma Amazon wymaga spełnienia warunku posiadania polisy amerykańskiej polisy ubezpieczeniowej przy sprzedaży na platformie www.amazon.com. Stany Zjednoczone są rynkiem w którym wytaczanie spraw sądowych z powodu szkód wyrządzanych przez wadliwe produkty jest codziennością. W przypadku gdy sprzedający spoza USA wprowadzi wadliwy produkt na rynek amerykański lub produkt który przyczyni się do wypadku, lub uszczerbku na zdrowiu podczas jego użycia, wszystkie podmioty związane ze sprzedażą i dystrybucją takiego „wadliwego” produktu mogą zostać wciągnięte do procesu sądowego na terenie USA. A w szczególności, osoba poszkodowana będzie próbowała wytoczyć sprawę sądową przeciwko podmiotom gospodarczym, które prowadza działalność gospodarczą na terenie USA. Dlaczego? Ponieważ od takich podmiotów będzie najłatwiej ściągnąć należności w przypadku wygranej sprawy sądowej. Dla przykładu, jeżeli firma Amazon dopuści do sprzedaży na Amazon.com zabawkę wyprodukowaną w Polsce, a dziecko w USA dozna uszkodzeń ciała podczas jej używania, potencjalna sprawa sądowa w USA może być wytoczona przeciwko:

  • Polskiemu producentowi zabawek
  • Dystrybutorowi produktu w USA, jeżeli taki istnieje, a także
  • Firmie Amazon

Ponieważ najłatwiejszym celem dla amerykańskiego prawnika będzie firma Amazon, korporacja Amazon słusznie chce chronić swoje własne interesy. W celu zmniejszenia tego typu ryzyka, Amazon w swoich warunkach sprzedaży na Amazon wymaga od zewnętrznego sprzedawcy posiadania amerykańskiej polisy ubezpieczeniowej.

Spojrzymy na wymóg posiadania polisy ubezpieczeniowej OC w USA w bardziej realny sposób. Firma Amazon sprzedaje miliony produktów dziennie i istnieją tysiące kont sprzedawców na Amazonie. Stąd niektórym sprzedawcom na Amazonie ”udaje się” sprzedawać przez Amazon.com łamiąc regulamin sprzedaży- tzn. handlować bez posiadania amerykańskiego ubezpieczenia OC. Oczywiście, że w takich przypadkach, Amazon naraża siebie na ryzyko nie znajdując takich sprzedawców i nie egzekwując brak posiadania amerykańskiego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, ale zastanówmy się która ze stron transakcji na portalu Amazon ma naprawdę najwięcej do stracenia?

Warunki sprzedaży na Amazon USA i blokada konta Amazon

Dlaczego blokada konta na Amazon będzie najczęściej najbardziej kosztowna jedynie dla zewnętrznego sprzedawcy? Załóżmy, że po upływie 6 miesięcy sprzedaży na Amazon, sprzedawca spoza USA zbuduje znaczącą sprzedaż swoich produktów na Amazon.com i będzie posiadać setki lub tysiące zadowolonych klientów na rynku amerykańskim.

warunki sprzedaży na amazon usa
Blokada konta Amazon

Nagle pewnego dnia firma Amazon odkryje takiego sprzedawcę, który od dawna świadomie łamał warunki i zasady sprzedaży ustalone przez Amazon. Co zrobi Amazon? Dla firmy Amazon taki sprzedający to jeden z setki tysięcy sprzedających na Amazon.com. Amazon po prostu zablokuje konto sprzedawcy, przez co kompletnie zatrzyma sprzedaż internetową twojego produktu, a sprzedawca łamiący warunki sprzedaży na Amazon w ciągu 5 minut straci cały dochód ze sprzedaży kanałem Amazon na nieokreślony okres.

Zablokowane konto sprzedawcy na Amazon.com to nie tylko strata tygodni, aby uzyskać wymaganą polisę ubezpieczeniową w USA, ale także przebrnięcie przez tygodniowy lub miesięczny proces odblokowania konto sprzedawcy na Amazon.

W powyższym scenariuszu zakładam, że firma Amazon zgodzi się ponownie odblokować konto zewnętrznego sprzedawcy która prowadził sprzedaż internetową na rynku USA nie zgodnie z warunkami Amazon. W rezultacie sprzedawca niespełniający warunków Amazon ryzykuje utratą kanału sprzedaży w USA, utrata renomy na rynku amerykańskim którą budował miesiącami lub latami, jak i obecnych i potencjalnych klientów detalicznych w Stanach Zjednoczonych. Dlatego, według mnie sprzedający na Amazon nieposiadający wymaganego amerykańskiego ubezpieczenia ma najwięcej do stracenia w takiej sytuacji.

Warunki sprzedaży na Amazon wznowienie z Lipca 2019

Sad Apelacyjny w Stanie Pensylwania uznał firmę Amazon odpowiedzialną za szkody spowodowane przez wadliwy produkt sprzedany na platformie Amazon.com przez sprzedawcę Amazon. Link do artykułu. W przypadku gdy Amazon nie wygra następnej apelacji w tej sprawie lub przegra więcej podobnych spraw w innych stanach, firma Amazon może narzucić dodatkowe wymogi bezpieczeństwa na oferowane produkty lub bardziej rygorystycznie egzekwować wymóg posiadania ubezpieczenia na rynku USA.

#F...CORONAVIRUS

Wiele firm po stronie Polski jak i USA jest dotkniętych przez korona wirusa. Dlatego chcę wesprzeć takie firmy. Do odwołania oferuję 15% zniżkę na wszystkie moje serwisy. W pierwszym emailu do mnie podaj kod CORONA15.