Strategia wejścia na rynek zagraniczny- rynek USA

Polska firma planująca wejście na rynek USA, prowadzenie sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych bezpośrednio do amerykańskich klientów biznesowych, lub bezpośrednio sprzedająca produkty amerykańskim konsumentom powinna zaznajomić się z praktycznymi barierami wejścia na rynek amerykanki regulacjami prawnymi w USA, a także przygotować realną strategię wejścia na rynek USA. Taka analiza i strategia wejścia na rynek USA powinna być przygotowana przez lokalnego doradcę w USA lub we współpracy z amerykańskim partnerem B2B doświadczonym w pokonywaniu barier wejścia, które napotka polski podmiot budujący sprzedaż na rynku USA. Wybrane elementy i bariery, które powinny być rozważone przy planowanym wejściu firmy na rynek amerykański.
wejście na rynek zagraniczny
Wejście na rynek USA

Rozmiar rynku USA i lokalizacja do prowadzenia działalności na terenie USA

Rynek amerykański to ponad 320 milionów mieszkańców, 50 stanów, i obszar, który jest ponad dwukrotnie większy od obszaru Unii Europejskiej. W przypadku polskiej firmy planującej wejście na rynek USA z ograniczonym budżetem, wybór lokalizacji do prowadzenia działalności w USA, skupienie się na niszy geograficznej w USA będzie bardzo ważnym elementem strategi wejścia na rynek USA. Firma z Polski nieposiadająca “amerykańskiego” budżetu na rynek USA powinna określić, w którym amerykański stanie otworzyć swój oddział, fabrykę, biuro, magazyn lub zatrudniać pierwszych pracowników, przedstawicieli, itp. Prowadzenie działalności w każdym z amerykańskich stanów posiada swoje wady i zalety. Na przykład brak podatku stanowego nie jest jedynym elementem przy wyborze lokalizacji w USA w przypadku europejskiej firmy, która będzie zatrudniać wysoko wykwalifikowanych pracowników IT. Doświadczony lokalny doradca w USA rozumie, dlaczego polska firma nie możesz otworzyć fabryki produkującej wodę, lub soki na terenie Stanu Floryda. Dowiedz się więcej na temat gdzie otworzyć biuro firmy w Stanach Zjednoczonych.

Rejestracja firmy w USA

Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim bez rejestracji, otwarcia, własnej firmy w Stanach Zjednoczonych jest bardzo mało realne. Europejska firma nieposiadająca podmiotu gospodarczego w USA nie będzie w stanie przyjmować płatności internetowych, weksli od kontrahentów w USA, ubezpieczyć działalności prowadzonej na rynku USA, a także legalnie zatrudnia pracowników w USA. Strategia wejścia na rynek USA powinna rozwiązywać kwestie związane z rejestracją firmy w USA. Wybrane kwestie do rozważenia przed założeniem firmy w USA przez polski podmiot gospodarczy lub obywatela Polski to:

 • Kto będzie udziałowcem w amerykańskiej spółce?
 • Jaka jest najodpowiedniejsza forma prawna do założenia amerykańskiej spółki?
 • Jakie będą obowiązki i konsekwencje podatkowe związane z wyborem specyficznej formy prawnej jak i amerykańskiego stanu, w którym spółka będzie zarejestrowana? Tutaj warto zaznaczyć, iż internetowo założona spółka w Wyoming nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla polskiej firmy planującej sprzedaż internetową do USA.

Prawo podatkowe w USA i obowiązki podatkowe

Polska spółka prowadząca sprzedaż na terenie USA będzie zobowiązana do odprowadzania podatków stanowych, jak i federalnych. Jakie podatki będzie płacić firma prowadząca działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych będzie zależne od wielu czynników. Dlatego kwestie podatkowe w USA warto rozważyć przed szybką rejestracją firmy w pierwszym lepszym, „tańszym” amerykańskim stanie. Wejście firmy na rynki zagraniczne oznacza także znalezienie, zatrudnienie lokalnego księgowego do prowadzenia księgowość spółki działającej na rynku USA.

Podatki od sprzedaży w USA, czyli amerykański VAT

Niskie budżety stanowe w USA oznaczają i będą oznaczać w roku 2021 większą presję na poszukiwanie źródeł dochodu. Jednym z takich nie do końca uregulowanych źródeł dochodu dla urzędów skarbowych w USA jest opodatkowanie sprzedaży internetowej, wysyłkowej. Firma sprzedająca produkty, jak i usługi na rynku USA może być zobowiązana do pobierania i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży tzw. „sales tax”. W których z 50-sciu amerykańskich stanów polska spółka lub jej oddział w USA będzie zobowiązany do pobierania i odprowadzania podatków stanowych? Strategia wejścia na rynki zagraniczne powinna przynajmniej wstępnie nakreślać jakiego rodzaju elementy prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Stanów Zjednoczonych będą kreować obowiązki podatkowe w USA. Dowiedz sie kiedy spółka będzie zobowiązana do pobierania podatków od sprzedaży w USA. 

Wejście na rynek USA

Inne bariery na rynku amerykańskim, które powinny być rozważano podczas tworzenia strategii wejścia na rynek USA.

 • Jakiego rodzaju ubezpieczenia OC będą wymagane przez prawo amerykańskie, jak i kontrahentów w Stanach Zjednoczonych?
 • Kto będzie agentem rejestrowym polskiej spółki działającej na terenie Stanów Zjednoczonych?
 • Co jest wymagane do otwarcia konta bankowego w USA i jak rozwiązać kwestie przyjmowania płatności w czasie kiedy granice do USA są zamknięte?
 • Jakie są wymogi prawne związane z zatrudnieniem pracownika lub przedstawiciela handlowego w USA?
  strategia wejścia na rynki zagraniczne USA
  Strategia wejścia na rynki zagraniczne
 • Co powinny zawierać materiały marketingowe skierowane na rynek amerykański? Co narzucają amerykańskie regulacje prawne?
 • Jakie będą obowiązki sprawozdawcze amerykańskiej spółki?
 • Czego oczekują kliencki biznesowi, B2B, od strony internetowej produktu skierowanego na rynek amerykański?
 • W jaki sposób wykorzystać kanał sprzedaży e-commerce sklep internetowy, Amazon FBA, własny sklep internetowy w USA do zwiększenia sprzedaży na rynku amerykańskim? Więcej informacji.
 • Jakiego rodzaju wiza do USA będzie potrzebna dla polskiego pracownika, który będzie delegowany do pracy do USA?
 • Jak przygotować kampanię reklamową skierowaną w budowanie marki i wiarygodności produktu na terenie Stanów Zjednoczonych?
 • W jaki sposób firma spoza USA lub jej amerykańska filia będzie przyjmować płatności wekslami od kontrahentów amerykańskich?
 • Ile powinien wynosić minimalny kapitał zakładowy w firmie w USA i dlaczego jest to tak ważny aspekt prawny na rynku Stanów Zjednoczonych?

Przygotowanie strategii wejścia na rynek USA wymaga zebrania realnych informacji o rynku USA, analizy i przygotowanie planu działania na rynku amerykańskim na pierwszych 6 miesięcy.

Ecomten LLC Jacek C.

Strategia wejścia na rynek zagraniczny w 2022 roku

Pytanie: Co powinna zrobić polska firma planująca wejście na rynek USA, która nie rozumie lub nie zna odpowiedzi na większość powyższych kwestii, lub nie wie jak rozwiązać bariery wejścia na rynek zagraniczny?

Odpowiedz: Właściciel polskiego podmiot nie powinien tracić swojego cennego czasu na szukanie rozwiązań w Internecie, gdzie znajdzie wiele sprzecznych informacji. Prosimy o kontakt z firma Ecomten i wspólnie przygotujemy strategię wejścia na rynek USA.