Przejdź do treści
Home | Sprzedaż na Amazon com

Sprzedaż na Amazon com

  Sprzedaż internetowa na Amazon USA
  Sprzedaż internetowa na Amazon USA

  Polska firma, która posiada unikalne produkty, produkuje produkty niszowe lub jest w stanie sprzedawać produkty po bardzo niskich cenach może wykorzystać platformę sprzedażowa Amazon com do rozpoczęcia, lub rozbudowania swoje sprzedaży na rynku amerykańskim. Prowadzenie poważnej sprzedaży na amazon USA będzie wymagać zrozumienia paru kwestii rynkowych, które są specyficzne przy prowadzeniu sprzedaży internetowej w USA. Pomimo że jest możliwe prowadzenie sprzedaży na amazon com przez podmiot w Irlandii lub Polsce nie jest to dobre rozwiązanie dla zagranicznego sprzedawcy planującego zbudowanie poważnej sprzedaży internetowej w USA. Oto wybrane kwestie, na które trafi internetowy sprzedawca na Amazon com.

  Rozpoczęcie sprzedaży na Amazon USA

  W trakcie zakładanie konta na Amazon com lub otwierania sprzedaży na kolejne rynki zagraniczny sprzedawca musi podać dane podmiotu, który będzie prowadzić sprzedaż na amazon com. W przypadku europejskiego sprzedawcy Amazon, podmiotem prowadzącym sprzedaż na Amazon USA będzie europejska firma. W takim przypadku oznacza to, że europejski sprzedawca na amazon com nie będzie posiadał dostępu do bankowości oraz systemów płatności w USA. Konto sprzedawcy na Amazon.com może być podpięte do systemu płatności oferowanego przez firmę Payoneer, Paypal, a następnie do lokalnego banku europejskiego sprzedawcy na Amazon USA.

  Tego typu rozwiązanie niesie za sobą dwie konsekwencje. Po pierwsze, w 2021 roku zakładanie nowego konta na Amazon, otwieranie sprzedaży na amazon.com jest bardzo utrudnione. Firma Amazon bardzo dokładne weryfikuje dane sprzedawcy podczas otwierania nowego konta amazon lub sprzedaży na amazon w USA. Jedno ze źródeł podaje, iż około 30% kont Amazon USA otwieranych przy użyciu serwisu Payoneer jest blokowanych przez firmę Amazon. Drugą konsekwencją, na którą natrafi sprzedawca spoza USA to opłaty związane z prowadzeniem sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Opłaty za przelew w modelu PayPal- lokalny bank w Europie będą kosztować europejskiego sprzedawcę na Amazon com około 10%.

  Sprzedaż na Amazon com a podatki w USA

  Prowadzenie sprzedaży internetowej poprzez platformę sprzedażową Amazon com, narzuca na zagranicznego sprzedawcę pewne obowiązki podatkowe w Stanach Zjednoczonych. W szczególności będzie to dotyczyć zagranicznych sprzedawców korzystających z usług Amazon FBA. Zagraniczny sprzedawca na amazon com generujący dochód na terenie USA posiada obowiązek zgłoszenia dochodu do urzędu podatkowego w USA. Oczywiście istnieje szansa, iż europejski sprzedawca będzie opierał się o Umowę o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z USA z 1974 roku!  W takim przypadku  polski sprzedawca będzie musiał przekonać federalnego sędziego w Stanach Zjednoczonych, iż jego produkty magazynowany terenie Stanów Zjednoczonych, nie są wystarczającą więzią podatkowa lub magazyny w Stanach nie powinny być uważane za oddział zagranicznego sprzedawcy w USA. Przedstawione trudności dotyczą jedynie płacenia federalnego podatku dochodowego w USA.

   

  Podmiot generujący dochód w Stanach Zjednoczonych może być zobowiązany do płacenia podatków stanowych i miastowych. W przypadku stanowych regulacji podatkowych, zagraniczny sprzedawca na Amazon com nie ma żadnych podstaw prawnych do uniknięcia obowiązku raportowania, płacenia lub pobierania podatków stanowych. Pomimo iż Amazon oferuje serwis naliczenia podatku od sprzedaży, sales tax, odprowadzenie tego rodzaju podatku przez zagranicznego sprzedawcę na amazon com, który nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.

  Zagraniczny sprzedawca na amazon.com

  Inne wybrane kwestie, problemy, bariery, które powinien rozwiązać europejski sprzedawca prowadzący poważną sprzedaż internetową na Amazon com.

  Jak sprzedawać na amazon com

  Profesjonalne prowadzenie sprzedaży przez Amazon com wymaga strategicznego przygotowania, jak i stworzenia pewnej minimalnej infrastruktury biznesowej na rynku Stanów Zjednoczonych. Dzięki takiej infrastrukturze w USA zagraniczny sprzedawca osiągnie dwa ważne cele. Sprzedaż na Amazon USA będzie mogła być prowadzona zgodnie z regulacjami prawnymi w Stanach Zjednoczonych, a  sprzedawca zminimalizuje szanse na blokadę biznesowego konta Amazon.