Sprzedaż na Amazon w USA

Jeżeli polska firma posiada unikalne produkty, produkuje produkty niszowe lub jest w stanie oferować produkty w super konkurencyjnych cenach i widzi olbrzymi potencjał na sprzedaż takich produktów na rynku USA, rozpoczęcie sprzedaży internetowej przez Amazon w USA może być bardzo ciekawym i dochodowym kanałem sprzedaży na tutejszym rynku. Dlaczego?

sprzedaz amazon.com
Amazon USA

Prowadzenie sprzedaży na Amazon.com z Polski

Otwarcie sprzedaży na Amazon w USA, założenie konta na Amazon.com lub prowadzenie sprzedaży internetowej w USA przez polską spółkę czy też firmę w Irlandii jest możliwe ale bardzo mało praktyczne na dłuższą metę. Dlaczego? Jest wiele powodów praktycznych, wymogów rynkowych, jak i kwestii podatkowych w USA, a oto niektóre z nich.

Przesyłanie pieniędzy z Amazon.com do Polski

Polski sprzedawca na Amazon w USA, który nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, tzn. firmy w USA, nie będzie posiadał dostępu do bankowości oraz systemów płatności w USA. Nie posiadanie konta bankowego w USA oznacza płatności ze przelewane przez firmę Amazon do banku sprzedawcy w Polsce mogą kosztować sprzedawcę prowizje nawet do 10%.

Odprowadzenie podatków w USA

Prowadzenie sprzedaży internetowej w USA najczęściej oznacza obowiązki podatkowe w Stanach Zjednoczonych. Sprzedawca Amazon w USA generuje dochód na terenie USA stąd posiada obowiązek zgłoszenia takiego dochodu do Urzędu Podatkowego w USA. Oczywiście istnieje minimalna szansa oparcia się o Umowę o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z USA z 1974 roku! Niestety sprzedaż do konsumentów w 50-ciu amerykańskich stanach oznacza wywiązania się z obowiązków stanowych jak naliczania podatku od sprzedaży w USA, tzw. „sales tax”. Tutaj polski sprzedawca na Amazon.com nie ma żadnych podstaw do uniknięcia podatku stanowego, a pobranie i odprowadzenie tego rodzaju podatku przez podmiot z Polski jest nie realne.

Sprzedaż na Amazon USA przez firmę w USA w praktyce

sprzedawnie na amazon na rynku usa
Sprzedaż na Amazon.com

Powyzsze niepotrzebne problemy i utrudnienia nie pojawiają się podczas prowadzeniu sprzedaży internetowej na Amazon US poprzez własną firmę w USA. Rozpoczęcie sprzedaży na Amazon.com i prowadzenie profesjonalnej sprzedaży internetowej na rynku USA wymaga przewidzenia, zrozumienia i rozwiązania pewnych kwestii logistycznych, prawnych, podatkowych, a także praktycznych które napotka europejski sprzedawca prowadzący sprzedaż internetową na Amazon USA. Dzięki mojemu wieloletniemu praktycznemu doświadczeniu na rynku USA posiadam bardzo dobre zrozumienie kwestii które pojawią się przed europejskim sprzedawcą budującym długoterminową sprzedaż w USA przez Amazon.com.

Wybrane elementy struktury sprzedaży Amazon, potrzebne do prowadzenia profesjonalnej sprzedaży przez Amazon FBA USA

Rozpoczęcie sprzedaży na Amazon FBA USA

Profesjonalne prowadzenie sprzedaży przez Amazon w USA wymaga strategicznego przygotowania jak i stworzenia pewnej minimalnej infrastruktury biznesowej na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzięki takiej infrastrukturze w USA, polski sprzedawca osiągnie dwa ważne cele. Sprzedaż przez Amazon.com będzie mogla być prowadzona zgodna z regulacjami prawnymi w USA, a także polski sprzedawca zminimalizuje szanse na blokadę swojego konta Amazon w USA.