Podatki i księgowość firmy w USA

prowadzenie księgowości firmy w USA

Firma w Delaware zarejestrowana internetowo, polska firma prowadząca działalność gospodarczą na rynku amerykańskim, jak i europejski podmiot sprzedający przez Amazon w USA, są zobowiązana do prowadzenia księgowości działalności gospodarczej w USA zgodnie z regulacjami podatkowymi w USA, przygotowywania stanowych i federalnych rozliczeń podatkowych w USA, a także do rozwiązania pewnych specyficznych kwestii podatkowych w USA.

Firma w USA działalność w USA a podatek dochodowy w USA

Ogólna zasada prawo podatkowego w USA jest prosta: podmiot który generuje dochód na terytorium Stanow Zjednoczonych posiada obowiązek rozliczania się z dochodu wygenerowanego na terenie USA i zapłacenia federalnego podatku dochodowego w USA. W jaki sposób firma prowadząca dzialalnosc gospodarczą, generujaca dochód na terytorium USA, płaci się podatek dochodowy w USA?

Działalność gospodarcza w USA podatek dochodowy usa
Firma w USA podatki

Najczęściej firma prowadząca działalność gospodarczą w USA dokonuje rozliczenia podatkowego na zasadzie kwartalnej, tzn. co 3 miesiące księgowy w USA szacuje dochód i zysk podmiotu działającego w USA i na podstawie takiego szacowania spółka lub jej udziałowcy płacą zaliczkę na podatek za dany kwartał fiskalny. W ostatnim kwartale roku podatkowego podmiot lub/i jego akcjonariusze dokonują końcowego rozliczenia dochodu wygenerowanego na terenie Stanów Zjednoczonych i albo otrzymują zwrot nadpłaconych podatków (tak w USA otrzymuje się zwroty podatków w przeciwstawieństwie to Polski) albo dopłacają do sumy niezapłaconego podatku dochodowego w USA.

Prowadzenie księgowości w USA

Firma prowadząca działalność gospodarczą w USA już od pierwszych dni na rynku amerykańskim powinna rozpocząć poprawne prowadzenie rachunkowości swojej działalności w USA. Na początku warto zacząć od użycia odpowiedniego programu do prowadzenia księgowości firmy w USA co ułatwi cały proces przygotowania rozliczen podatkowych w USA, obniży koszt prowadzenia księgowości firmy w USA, a także pozwoli uniknąć stresu dla polskich udziałowców, jak i dla jej amerykańskiego księgowego. Jakie oprogramowanie wybrać do prowadzenia księgowości firmy w Stanach Zjednoczonych? Odpowiedz na to pytanie będzie zależna od:

  • Indywidualnych potrzeb spółki na terenie Stanów Zjednoczonych,
  • Branży, w której firma prowadzi działalność gospodarczą w USA, a także
  • Preferencji Twojego amerykańskiego księgowego, który będzie zajmował się obsługą podatkową spółki w USA

Jedne z najbardziej popularnych programów do prowadzenia księgowości dla firmy prowadzącej działalność gospodarczą lub sprzedaż internetową na rynku amerykańskim to: Peachtree, Quickbooks lub Freshbooks.

Biuro rachunkowe w USA

Wybór biura rachunkowego lub księgowego w USA do prowadzenia rachunkowości firmy w USA będzie zależny od potrzeb i wymagań firmy działającej na rynku amerykańskim.

Biuro rachunkowe USA
Podatek dochodowy w USA

Warto zastanowić się, czy firma prowadzącą działalność gospodarczą w USA powinna zatrudnić amerykańskiego księgowego, który prowadzi jedno-osobowe biuro księgowe czy od samego początku zatrudnić amerykańskie biuro rachunkowe, które posiada 20 księgowych i specjalistów podatkowych w wielu aspektach amerykańskiego prawa podatkowego? W celu znalezienia odpowiedzi na to pytani proponuje zastanowić się:

  • Czy firma prowadząca działalność gospodarczą w USA będzie potrzebować wsparcia w trudniejszych kwestiach amerykańskiego prawa podatkowego, np. optymalizacji podatkowej w Stanach Zjednoczonych lub prowadzenia sprzedaży wysyłkowej na terenie USA?
  • Czy podmiot będzie zatrudniać amerykańskiego pracownika lub przedstawiciela handlowego w USA, dla których księgowy w USA będzie przygotowywać i prowadzić wypłaty zarobków?
  • Kto będzie prowadził codzienną rachunkowość firmy działającej na terenie Stanów Zjednoczonych, to znaczy: wprowadzał faktury, wystawiał weksle bankowe, płacił rachunki firmy działającej na terenie USA?
  • Czy firma prowadząca sprzedaż internetową w więcej niż w jednym amerykańskim stanie, jest lub będzie zobowiązana do pobierania i rozliczania się z podatków stanowych w wielu stanach? Jeżeli Twoja firma sprzedaje produkty używając Amazon FBA lub prowadzi sprzedaż internetową, upewnij się, że Twoja spółka nie ma obowiązku odprowadzania podatków od sprzedaży, nawet jeżeli prowadzisz działalność wysyłkową” prosto” z Polski.  Kliknij tutaj

Wiedza praktyczna z rynku USA

Jak ważny jest wybór odpowiedniego księgowego w USA dowiedział się mój polski klient który współpracował z lokalnym “księgowym” w amerykańskim stanie gdzie znajduje się jego działalność produkcyjna w USA. Celem klienta z Polski było sprawne połączenie jego dwóch amerykańskich spółek. Lokalny doradca podatkowy nie tylko zrobił to źle, ale także nie wysłał odpowiednich form podatkowych do Amerykańskiego Urzędu Podatkowego. Naprawienie błędów kosztowało klienta z Polski tysiące dolarów.

Zastanawiasz się kto zajmie się obsługą podatkową lub prowadzeniem rachunkowości Twojej firmy w USA? Napisz do mnie i pomogę Twojej firmie przy znalezieniu odpowiedniej kancelarii podatkowej w USA.

ksiegowosc amazon usa uk

Prowadzisz działalność gospodarczą w Anglii, sprzedaż internetową przez Amazon UK lub potrzebujesz obsługę księgową na terenie Anglii? Sprawdź ofertę SN Accounts.

Photos: Pixabay

#F...CORONAVIRUS

Wiele firm po stronie Polski jak i USA jest dotkniętych przez korona wirusa. Dlatego chcę wesprzeć takie firmy. Do odwołania oferuję 15% zniżkę na wszystkie moje serwisy. W pierwszym emailu do mnie podaj kod CORONA15.