Usługi księgowe USA

Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA wymaga prowadzenie działalności zgodnie z federalnym prawem podatkowym, a także regulacjami podatkowymi w 50-ciu amerykańskich stanach. Na przykład, firma generującą dochód z rynku USA, która jest zarejestrowana w Stanie Delaware gdzie udziałowcem jest osoba fizyczna z Polski powinna prowadzić oddzielna księgowość, składać formy podatkowe w amerykańskich urzędach podatkowych, a w większości przypadków przygotowywać federalne rozliczenia podatkowe. Z drugiej strony, zagraniczny podmiot generujący dochód z rynku amerykańskiego posiada obowiązek płacenia podatku dochodowego w USA, a także będzie musiał rozwiązać specyficzne kwestie podatkowe narzucane przez prawo stanowe związane z podatkiem od sprzedaży w USA, sales tax.
prowadzenie księgowości dla spółki w usa
Usługi księgowe USA

Podatek dochodowy w USA a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA

Podmiot generujący dochód na terytorium Stanów Zjednoczonych posiada obowiązek rozliczenia się w USA z dochodu wygenerowanego na terenie USA chyba ze zagraniczny podatnik może zastosować jedna z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie jest głównym tematem tego postu, ale warto tutaj nakreślić następujące kwestie do przemyślenia. W przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a USA jest ona bardzo stara regulacja prawne, bo aż z 1974 roku stad Umowa jest bardzo odległa od realiów 2022 roku.  Stad Umowa o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z USA jest bardzo słabą podstawą prawna, aby nie płacić podatek dochodowy w USA od dochodu generowanego na rynku USA. Jak w 2022 roku amerykański urzędnik podatkowy będzie interpretować definicja “zakładu” w USA? Czy korzystanie z usług, serwisu Amazon FBA może by interpretowane jako “zakład”?

Załóżmy, iż polska firma nie chce ryzykować kar podatkowych w przyszłości i polegać na Umowie o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania lub zdecyduje się otworzyć oddział firmy w USA i planuje rozliczać się z dochodu generowanego na terenie Stanów Zjednoczonych. W jaki sposób zagraniczny podmiot generujący dochód na terytorium USA może wypełniać obowiązki podatkowe w USA i płacić podatek dochodowy w USA? W większości przypadków podmiot prowadzący działalność gospodarczą w USA dokonuje rozliczenia podatkowego na zasadzie kwartalnej ,tzn. co 3 miesiące księgowy w USA szacuje dochód i zysk podmiotu działającego w USA i na podstawie takiego szacowanego rozliczenia podmiot dzialajacy w USA wpłaca zaliczkę za dany kwartał fiskalny. W ostatnim kwartale roku podatkowego podmiot generujący dochód w USA dokonuje końcowego rozliczenia dochodu wygenerowanego na terenie Stanów Zjednoczonych i otrzymuje zwrot nadpłaconych podatków, lub dopłaca niezapłacony podatek dochodowy w USA.

Podatki w USA

Firma generująca poważny dochód z rynku amerykańskiego już od pierwszych miesięcy prowadzenia działalności na rynku USA powinna rozpocząć poprawne prowadzenie rachunkowości podatkowej na rynku USA. Na początek warto zacząć od wyboru odpowiedniego programu do prowadzenia księgowości działającej na rynku USA co ułatwi cały proces przygotowania rozliczeń podatkowych w USA, obniży koszt prowadzenia księgowości firmy w USA, a także pozwoli uniknąć stresu dla polskiego właściciela firmy w USA jak i jej amerykańskiego księgowego. Jakie oprogramowanie wybrać do prowadzenia księgowości firmy w Stanach Zjednoczonych? Na pewno nie może to być oprogramowanie wewnętrzne, używane w Europie. Odpowiedni wybór oprogramowania do prowadzenia księgowości będzie zależna od:

  • Indywidualnych potrzeb spółki w Stanach Zjednoczonych,
  • Branży, w której podmiot prowadzi działalność gospodarczą w USA, a także
  • Preferencji amerykańskiego księgowego, który będzie zajmował się stałym prowadzeniem księgowości spółki w USA.

Jedne z najbardziej popularnych programów do prowadzenia księgowości dla firmy prowadzącej działalność na rynku amerykańskim to: Peachtree, Quickbooks lub Freshbooks.

Usługi księgowe w USA

Przed szybkim zatrudnieniem księgowego polecanego przez kogoś znajomego w USA lub znalezieniu pierwszego lepszego księgowego poprzez internet, warto zastanowić się, czy zatrudnić amerykańskiego księgowego, który prowadzi jednoosobowe biuro rachunkowe w USA czy od samego początku zatrudnić poważniejsze biuro rachunkowe w USA, które posiada wielu księgowych i specjalistów podatkowych w wielu aspektach amerykańskiego prawa podatkowego? Przy takim wyborze warto zwrócić uwagę na następujące elementy:
  • Czy firma prowadząca działalność gospodarczą w USA będzie potrzebować wsparcia w trudniejszych kwestiach amerykańskiego prawa podatkowego, np. optymalizacji podatkowej w Stanach Zjednoczonych lub prowadzeniu sprzedaży internetowej w USA w 50-iu amerykańskich stanach.
  • Plan firmy dotyczących zatrudnienia amerykańskiego pracownika, przedstawiciela handlowego w USA, dla których księgowy w USA będzie prowadzić system wypłaty zarobków.
  • Kto będzie zajmował się codzienną rachunkowością podmiot działającego na rynku USA?
  • Kto będzie wprowadzał faktury, wystawiał weksle bankowe, płacił rachunki firmy działającej na terenie USA?
  • Modelu biznesowego na rynek USA. Na przykład, firma prowadząca sprzedaż internetowa we wszystkich amerykańskich stanach, będzie musiał zająć się pobieraniem i rozliczaniem podatków od sprzedaży w wielu amerykańskich stanach.
biuro rachunkowe usa
Biuro rachunkowe USA
Obsługa księgowa firm działających w USA

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego lub księgowego w USA do prowadzenia rachunkowości firmy w USA z zagranicznym udziałowcem jest bardzo ważnym elementem prowadzenia działalności w USA. Błędne zatrudnienie tańszego księgowego poleconego przez znajomego w USA może być kosztownym błędem. Jak ważny jest wybór odpowiedniego księgowego w USA dowiedział się nas polski klient, który współpracował z lokalnym “księgowym” w amerykańskim stanie gdzie znajduje się jego działalność produkcyjna w USA. Celem klienta z Polski było sprawne połączenie jego dwóch spółek w USA. Lokalny doradca podatkowy nie tylko zrobił to źle, ale także nie wysłał odpowiednich form podatkowych do Amerykańskiego Urzędu Podatkowego. Naprawienie błędów kosztowało udziałowca z Polski tysiące dolarów.

Księgowość firmy w USA w 2022 roku
Zastanawiasz się kto zajmie się obsługą podatkową lub prowadzeniem rachunkowości Twojej firmy prowadzącej działalność na rynku USA? Napisz do nas i pomożemy Twojej firmie przy znalezieniu odpowiedniej kancelarii podatkowej w USA.

Sprawdź także, dlaczego według polskiego urzędu oddział, firma w USA to nie zakład, co nie oznacza, iż polski udziałowiec w podmiocie w USA może ciągle być odpowiedzialny za niezapłacone podatki w Stanach Zjednoczonych. 
https://www.rp.pl/podatki/art18897241-fiskus-firma-w-usa-to-nie-zaklad-zaplaci-podatek-w-polsce