Działalność gospodarcza w USA W-8-BEN czy 8 ben e

Polska podmiot który prowadzi działalność gospodarczą na terenie USA, na przykład wykonuje usługi dla kontrahenta który znajduje się na terenie USA, generuje dochód z rynku USA, prowadzi sprzedaż internetowa przez Amazon FBA, lub posiada na terytorium USA aktywa generujące przychód, jest zobowiązany do wywiązania się z pewnych obowiązków podatkowych w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich jest dostarczenie do strony amerykańskiej, rezydenta podatkowego w USA, formularza podatkowego W-8-BEN lub W-8-BEN-E.

formularz W8BEN
W 8 BEN
formularz W 8 BEN E
Formularz W-8-BEN-E

W 8BEN E a podwójne opodatkowanie dochodu z USA

Jak w praktyce działa opodatkowanie dochodu generowanego na terenie USA który jest wypłacany dla rezydenta podatkowego Polski? Dla przykładu, firma z USA zleca dla polskiego podmiotu gospodarczego wykonanie specyficznej usługi lub serwisu. Ponieważ amerykański plątnik będzie wysyłać płatności za wykonaną usługę poza granice Stanów Zjednoczonych jest on zobowiązana do pobierania 30% podatku federalnego, tzw. „withholding tax„, od każdej takiej płatności. W przypadku polskiego podmiotu który posiada rezydencję podatkową w Polsce, istnieje umowa pomiędzy Rządem Polskim i Rządem Stanów Zjednoczonych o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki takiej umowie, podmiot z Polski który spełnia wymogi przedstawione w Umowie o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, może uniknąć 30% podatek u źródła w USA poprzez poprawne wypełnienie i dostarczenie do swojego płatnika-zleceniodawcy w USA formularza podatkowego W 8 ben-e lub W-8-BEN.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA a W 8 BEN

Stany Zjednoczone i Polska podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania- umowa z 1974 roku, tzw. Polsko-Amerykańska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przedstawia, iż polska spółka, która nie posiada swojego „oddziału” (sprawdź definicje terminu ”oddział„) na terenie Stanów Zjednoczonych może powołać się na Umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania w celu uniknięcia 30% podatku od dochodu wygenerowanego na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Warto zaznaczyć, iż formularz podatkowy W 8 BEN E nie jest oficjalną deklaracją podatkową składaną w Amerykańskim Urzędzie Podatkowym, Internal Revenue Service, lecz jest jedynie wewnętrznym zabezpieczeniem dla płatnika z USA wysyłającego płatność poza terytorium USA, czyli do Polski.  W jaki sposób poprawnie wypełniona w 8 ben e zabezpiecza amerykańskiego płatnika? W przypadku audytu podatkowego przeprowadzanego przez Amerykański Urząd Podatkowy IRS i pytań dotyczących poprawnego opodatkowania płatności wysłanych dla firmy spoza Stanów Zjednoczonych, amerykańska podmiot będzie opierac sie na formularzu W8BEN-E co zwalnia podatnika taki podmiot w USA od obowiązku pobierania 30% podatku.

Z drugiej strony w przypadku gdy podczas kontroli skarbowej na terenie USA amerykański płatnik nie będzie w posiadaniu formy W8ben lub W8ben-e, lub dostarczone przez podmiot polski formy podatkowe są nie poprawnie wypełnione, taka sytuacja będzie kosztownym błędem po stronie plątnika w USA. Urząd Podatkowy IRS może zażądać nie tylko odprowadzenia 30% od płatności już dawno wysłanych do Polski, ale także zapłacenia należnych kary finansowych. Link do instrukcji wypełnienia formularza W 8 BEN E.

Jak sprawnie wypełnić W 8BEN lub W 8 BEN

Poszukujesz pomocy w szybkim wypełnieniu formularza W-8ben-e lub W 8 BEN E?
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

#F...CORONAVIRUS

Wiele firm po stronie Polski jak i USA jest dotkniętych przez korona wirusa. Dlatego chcę wesprzeć takie firmy. Do odwołania oferuję 15% zniżkę na wszystkie moje serwisy. W pierwszym emailu do mnie podaj kod CORONA15.