Formularz W 8BEN formularz W 8 BEN E

Polska firma prowadząca działalność gospodarczą na terenie USA jak i osoba fizyczna z Polski wykonująca usługi dla firmy z USA podlega przepisom podatkowym w USA. Prowadzenie działalności na terenie USA nie musi oznaczać posiadanie firmy lub oddziału w USA, wystarczy sprzedawanie za pośrednictwem Amazon.com w Stanach Zjednoczonych, korzystanie z usług logistycznych w USA lub posiadanie w USA aktywów generujących przychód. Prawo podatkowe w USA będzie także dotyczyć europejskiego podmiotu gospodarczego świadczącego usługi przez Upwork dla klientów na terenie Stanów Zjednoczonych.
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z usa
Formularz W 8BEN E v. w 8BEN

Opodatkowanie dochodów z USA a W 8 BEN E

Jak w praktyce wygląda opodatkowanie dochodów z USA w przypadku wykonywania usług przez osobę lub firmę z Polski?  Załóżmy, iż amerykańska firma zleciła dla polskiego podmiotu wykonanie specyficznej usługi, za którą płatnik z USA będzie wysyłać płatności poza Stany Zjednoczone, czyli do Polski. W takim przypadku prawo podatkowe w USA zobowiązuje amerykańskiego podatnika do pobierania 30% podatku federalnego, tzw. „withholding tax” od każdej płatności wysyłanej poza granice USA lub zastosowaniu innego przepisu podatkowego w USA, który pozwoli uniknąć opodatkowania dochodu z USA. W przypadku wykonywania usługi przez Polskiego rezydenta podatkowego można zastosować Umowę o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z USA i uniknąć 30% podatek u źródła w USA. Podmiot z Polski może to zrobić poprzez dostarczenie do swojego płatnika w USA, formularza podatkowego W8BEN lub W 8 BEN E.

Warto tutaj zaznaczyć, iż W 8 BEN E lub W8BEN nie jest oficjalną deklaracją podatkową składaną w Amerykańskim Urzędzie Podatkowym, Internal Revenue Service, lecz jest jedynie wewnętrznym zabezpieczeniem dla płatnika z USA wysyłającego płatność poza terytorium USA.  W jaki sposób poprawnie wypełniona w 8 ben e zabezpiecza amerykańskiego płatnika? W przypadku audytu podatkowego przeprowadzanego przez Amerykański Urząd Podatkowy IRS i pytań dotyczących poprawnego opodatkowania płatności wysłanych dla firmy z Polski amerykańska podmiot będzie opierać się na formularzu W 8BEN E co zwalnia podatnika w USA od obowiązku pobierania 30% podatku. W przypadku kontroli skarbowej amerykański płatnik, który nie posiada poprawnie wypełnionego formularza W 8ben lub W 8ben e, będzie to kosztowny błąd po stronie płatnika w USA. Urząd Podatkowy IRS będzie mógł żądać nie tylko odprowadzenia 30% od płatności już dawno wysłanej do Polski, ale także zapłacenia należnych kary finansowych. Więcej informacji o formularza W 8BEN E

W8BEN E
Formularz W 8BEN E
W 8 BEN
W 8 BEN

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA a dochód z USA

Umowa o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z USA z 1974 roku mówi, iż polski rezydent podatkowy uzyskujący dochód z USA musi rozliczyć się z podatków w Polsce. W przypadku firmy lub osoby z Polski, która prowadzi działalność przez „zakład” na terenie USA, w szczególności filię, biuro, lub fabrykę, firma będzie opodatkowana w USA, a polska strona zaliczy podatki zapłacone w USA- podatnik uniknie podwójnego opodatkowanie z USA.

Przykład opodatkowanie dochodu z USA

Firma z polskim udziałowcem prowadząca działalność gospodarczą w USA generuje dochód na terenie USA w wysokości 100,000 dolarów w 2019 roku. Zakładając, iż taki dochód będzie opodatkowany podatkiem w wysokości 25%, polski udziałowiec zapłaci podatek w USA w wysokości $25000, a to co zapłacił w Stanach Zjednoczonych pokaże na rozliczeniu podatkowym w Polsce. I póki oprocentowanie dochodu w USA jest wyższy niż oprocentowanie dochodu w Polsce występuje nadpłata podatku. W przypadku gdy podatki w obu krajach zmieniają się w odwrotnym kierunku, rezydent podatkowy z Polski będzie musiał dopłacić do podatków należnych w Polsce. Niestety umowa o unikaniu podwójnego opodatkowaniu z USA nie zwalnia podatnika od poprawnego wypełnienia formularza W8BEN lub W 8 BEN E.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA, wejście na rynek USA w roku 2021 dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej,
dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.