FORMULARZ US W8BEN W 8 BEN E

Polska firma prowadząca działalność gospodarczą na terenie USA jak i osoba fizyczna z Polski wykonująca usługi dla firmy z USA podlega przepisom podatkowym w USA. Prowadzenie działalności na terenie USA nie musi oznaczać posiadanie firmy lub oddziału w USA, wystarczy sprzedawanie za posrednictwem Amazon.com w Stanach Zjednoczonych, korzystanie z usług logistycznych w USA lub posiadanie w USA aktywów generujących przychód. Prawo podatkowe w USA będzie także dotyczyć europejskiego podmiotu gospodarczego świadczącego usługi przez Upwork dla klientów na terenie Stanów Zjednoczonych.

Opodatkowanie dochodów z USA a W 8 BEN E

W 8BEN E
Formularz W 8BEN E
Jak w praktyce wygląda opodatkowanie dochodów z USA w przypadku wykonywania usług przez osobę lub firmę z Polski?  Załóżmy iż amerykańska firma zleciła dla polskiego podmiotu wykonanie specyficznej usługi za którą płatnik z USA bedzie wysylac płatności poza Stany Zjednoczone, czyli do Polski. W takim przypadku prawo podatkowe w USA zobowiązuje amerykańskiego podatnika do pobierania 30% podatku federalnego, tzw. „withholding tax” od każdej płatności wysyłanej poza granice USA lub zastosowaniu innego przepisu podatkowego w USA który pozwoli uniknąć opodatkowania dochodu z USA. W przypadku wykonywania usługi przez Polskiego rezydenta podatkowego można zastosować Umowę o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z USA i uniknąć 30% podatek u źródła w USA. Podmiot z Polski może to zrobić poprzez dostarczenie do swojego płatnika w USA, formularza podatkowego W8BEN lub W 8 BEN E.
W 8 BEN
W 8 BEN
Warto tutaj zaznaczyć, iż W 8 BEN E lub W8BEN nie jest oficjalną deklaracją podatkową składaną w Amerykańskim Urzędzie Podatkowym, Internal Revenue Service, lecz jest jedynie wewnętrznym zabezpieczeniem dla płatnika z USA wysyłającego płatność poza terytorium USA.  W jaki sposób poprawnie wypełniona w 8 ben e zabezpiecza amerykańskiego płatnika? W przypadku audytu podatkowego przeprowadzanego przez Amerykański Urząd Podatkowy IRS i pytań dotyczących poprawnego opodatkowania płatności wysłanych dla firmy z Polski, amerykańska podmiot będzie opierać się na formularzu W 8BEN E co zwalnia podatnika w USA od obowiązku pobierania 30% podatku. W przypadku kontroli skarbowej amerykański płatnik który nie posiada poprawnie wypełnionego formularza W 8ben lub W 8ben e, będzie to kosztowny błąd po stronie płatnika w USA. Urząd Podatkowy IRS będzie mógł żądać nie tylko odprowadzenia 30% od płatności już dawno wysłanej do Polski, ale także zapłacenia należnych kary finansowych. Więcej informacji o formularza W 8BEN E

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA a dochód z USA

Umowa o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z USA z 1974 roku w skrócie mówi iz Polski rezydent podatkowy uzyskujący dochód z USA musi rozliczyć się z podatków w Polsce. W przypadku firmy lub osoby z Polski która prowadzi działalność przez „zakład” na terenie USA, w szczególności filię, biuro, lub fabrykę, firma będzie opodatkowana w USA, a polska strona zaliczy podatki zapłacone w USA- podatnik uniknie podwojnego opodatkowanie z USA.

Przykład opodatkowanie dochodu z USA

Firma z polskim udziałowcem prowadząca działalność gospodarczą w USA generuje dochód na terenie USA w wysokości 100,000 dolarow w 2019 roku. Zakładając iż taki dochód będzie opodatkowany podatkiem w wysokości 25%, polski udziałowiec zapłaci podatek w USA w wysokości $25 000, a to co zapłacił w Stanach Zjednoczonych pokaże na rozliczeniu podatkowym w Polsce. I póki oprocentowanie dochodu w USA jest wyższy niż oprocentowanie dochodu w Polsce występuje nadpłata podatku. W przypadku gdy podatki w obu krajach zmieniają się w odwrotnym kierunku, rezydent podatkowy z Polski będzie musiał dopłacić do podatków należnych w Polsce. Niestey umowa o unikaniu podwojnego opodatkowaniu z USA nie zwalnia podatnika od poprawnego wypełnienia formularza W8BEN lub W 8 BEN E.

Jak wypełnić formularz W 8BEN E?

Lista rynek USA

Dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne dotyczące rynku USA, a także promocje na moje usługi na rynku amerykańskim.