Przejdź do treści
Home | Wynagrodzenie dla przedstawiciela handlowego w USA

Wynagrodzenie dla przedstawiciela handlowego w USA

    Polska spółka rozpoczynająca działalność gospodarczą na rynku USA, planująca otwarcie oddziału firmy w Stanach Zjednoczonych lub eksport polskiego produkt na rynek amerykański będzie najprawdopodobniej zatrudniać przedstawiciela handlowego w USA, tzw. “sales representative”. Przedstawiciel handlowy w USA będzie zajmować się promocją i sprzedażą polskich produktów na rynku  USA. Jakie wynagrodzenie powinien zaoferować polska firma dla swojego przedstawiciela handlowego w USA?

    Przedstawiciel handlowy wynagrodzenie USA
    Przedstawiciel handlowy wynagrodzenie USA

    Europejska firm planująca znalezienie i zatrudnienie pracownika w USA powinna rozważyć użycie jednej z trzech form wynagrodzenia dla swojego przedstawiciela handlowego na rynku amerykańskim.

    • Commissions only.  Przy takiej firmie zatrudnienia w USA, przedstawiciel handlowy w USA będzie otrzymywać jedynie procent od wypracowanej sprzedaży produktu na rynku USA.
    • Salary. W takim przypadku przedstawiciel handlowy w USA będzie otrzymywał stałą pensję miesięczną.
    • Salary plus commission. Użycie takiej formy zatrudnienie oznacz iż przedstawiciel handlowy w USA będzie posiadał stałą pensję miesięczną plus otrzyma procent od wypracowanej sprzedaży.

    Wynagrodzenie od sprzedaży na rynku USA

    Opcja numer jeden jest najmniej praktyczną formą wynagrodzenia, którą może zaoferować zagraniczna firma dla  sprzedawcy w USA. Dlaczego? W niektórych amerykańskich branżach cykl sprzedaży, czyli okres od momentu nawiązania pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem do momentu dokonania sprzedaży produktu, jest bardzo długi. W międzyczasie przedstawiciel handlowy w USA nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za swoją pracę. Takie “długotrwałe” wyczekiwanie na wynagrodzenie może nie tylko zniechęcić przedstawiciela handlowego w USA, ale także doprowadzić do bardzo niekorzystnej sytuacji dla pracodawcy, że jego porzuci on swoją pracę, zanim kupujący w USA złoży pierwsze zamówienie na produkt. Warto tutaj zaznaczyć, że w pewnych metropoliach na terenie USA, NYC, Boston, San Francisco, są bardzo wysokie koszty życia. Co w praktyce oznacza, iż nawet dobry przedstawiciel handlowy nie będzie w stanie się utrzymać bez cotygodniowej wypłaty od swojego zagranicznego pracodawcy, którego reprezentuje na rynku USA. Warto też dodać fakt, iż większość Amerykanów nie oszczędza pieniędzy, lecz żyje od wypłaty do wypłaty. Sprawdź przykład kosztów życia w mieście Nowy Jork.

    Dodatkowym argumentem przeciwko użyciu opcji numer jeden, czyli wynagrodzenia opartego tylko na prowizji od sprzedaży, jest fakt, że sprzedawca pracujący na takich warunkach w USA będzie się starał za wszelką cenę jak najszybciej sprzedać produkt potencjalnemu klientowi. Taki przedstawiciel handlowy będzie obiecywał klientom w Stanach Zjednoczonych wszystko, co chcą usłyszeć, tylko po to, by najszybciej zarobić prowizje za sprzedany produkt, nawet jeśli ten produkt zupełnie nie spełnia wymagań kupującego lub polski sprzedawca nie posiada obecnie sprzedanego towaru na terenie Stanów Zjednoczonych. Taka sytuacja generuje duży problem. Niezadowolony klient w USA będzie tworzył problemy w bardzo bliskiej przyszłości lub nawet zażąda zwrotu pieniędzy po zakupie produktu, który nie rozwiązuje jego problemu.

    Konsultacja

    Jeżeli potrzebujesz omówić kwestię wynagrodzenia przedstawiciela handlowego na rynku USA- zamów konsultacje.