Formy zatrudnienia w USA

Polska firma otwierająca oddział firmy w USA lub rozwijająca działalność gospodarczą w USA, powinna od samego początku przyjąć, że warunki i wymogi prawne związane z  zatrudnieniem pracownika w USA będą znacząco różnić się od warunków i wymogów prawnych regulujących zatrudnienie pracownika w Unii Europejskiej.

Formy zatrudnienia w USA

Zarówno amerykański pracodawca jak i polska firma zatrudniająca pracownika w USA musi zrobić to zgodnie to regulacjami prawa w USA. Pracodawca musi zaznajomić się z prawem federalnym jak i regulacjami stanowymi amerykańskiego stanu w którym pracownik będzie zatrudniony. Zatrudnienie pracownika w USA może odbywać się

 • Zatrudnienie pracownika w USA bez gwarancji zatrudnienia.
 • Zatrudnienie pracownika w USA na podstawie umowę o pracę, na czas określony.
 • Użycie umowy o dzieło, umowy zlecenia.

Prawo pracy w USA bardziej sprzyja pracodawcy. Wiekszosc pracownikow w USA jest zatrudnionych w sposób nie gwarantujący stałe zatrudnienie. W większości przypadków, taki rodzaju pracownik może być zwolniony w trybie natychmiastowym. W praktyce wiekszosc pracodawcow w USA próbuje unikac natychmiastowego zwolnienia pracownika w celu unikniecia ryzyka iz byly pracownik wytoczy sprawę dla pracodawcy na przykład za dyskryminację w miejscu pracy.

Umowa o pracę w USA

Druga forma zatrudnienia pracownika w USA jest użycie umowy o pracę. Umowa o pracę w USA czyli zatrudnienie pracownika na czas określony, jest najczęściej oferowane pracownikom na stanowisku kierowniczych lub posiadających bardzo unikalne umiejętności potrzebne dla pracodawcy. W przypadku takiej formy zatrudnienie obie strony przygotowuja i podpisuaja umowę o pracę. Umowa o pracę w USA określa prawa i obowiązki pracownika i  pracodawcy a także zabezpiecza interesy obu stron. Umowa o pracę gwarantuje dla pracodawcy w USA iż jego pracownik nie odejdzie z pracy gdy otrzyma atrakcyjniejszą ofertę od konkurencji w USA, a z drugiej strony zatrudniony pracownik w USA posiada „gwarancję”, iż nie straci pracy w jeden dzień.

Umowa zlecenie w USA

Zatrudnienie osoby fizycznej do pracy w USA poprzez użycie umowy o dzieło, umowy zlecenia, jest bardzo popularna forma zatrudnienia w USA pośród małych przedsiębiorstw, tzw „small business”, który w USA definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 500 pracowników. Dlaczego? Zatrudnienie „pracownika” na podstawie umowy o dzieło pozwala pracodawcy uniknąć wielu kosztów typu ubezpieczenie, podatki lub wynagrodzenie za dni wolne od pracy. Niestety umowa zlecenie w USA niesie ze sobą spore ryzyko. Przed podpisaniem umowy o dzieło z „pracownikiem” w USA trzeba rozważyć i zabezpieczyć wiele kwestii.

Na przykład, pracownik, podwykonawca, który wykonuje usługi dla pracodawcy w USA może zostać uznany przez amerykański urząd podatkowy jako pracownik, a w takim przypadku jego pracodawca będzie odpowiedzialny za jego stanowe ubezpieczenie jak i odprowadzania podatków w USA. Inne kwestie to: zachowaniu poufności, prawa IP do produktów, usług, pomysłów stworzonych podczas okresu współpracy pomiedzy pracodawca a podwykonowaca.

Dlatego w przypadku użycia umowy o dzieło z podwykonawcą, freelancerem, na rynku amerykańskim, nieunikniona jest konsultacja z lokalnym profesjonalistą znającym kwestie prawne jak i realia biznesowe w USA. Tego rodzaju konsultacja jest bardzo dobrą inwestycją szczególnie dla pracodawców z Europy, którzy mają ograniczoną wiedzę o ryzyku prawnym jaki biznesowym na rynku amerykański

Warunki zatrudnienia pracownika w USA

Każdy pracodawca w USA, włącznie z pracodawcą z Polski który nie posiada oddziału na terenie Stanów Zjednoczonych, bedzie zobowiazany do:

 • Posiadania polisy ubezpieczeniowej chroniącej pracownika w USA od wypadków przy pracy, tzw. „workers compensation”.
 • Odprowadzania podatków stanowych i federalnych od wynagrodzeń wypłacanych za pracę na terenie Stanów Zjednoczonych.
 • Opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne.

Dowiedz się jakiego rodzaju ubezpieczenia będzie potrzebować polski biznes prowadzący działalność gospodarczą w USA. Tutaj

Informacje praktyczne o zatrudnieniu pracownika USA w 2020

Planujesz zatrudnić pracownika w USA i poszukujesz informacji lub wsparcia na temat: 

 • Jak znaleźć i zatrudnić pracownika w USA?
 • W którym stanie najlepiej uruchomić produkcję w USA?
 • W jakim amerykańskim stanie zatrudniać pracowników?
 • Jaki jest koszt brutto godziny pracy pracownika w USA?
 • Jaki jest koszt uruchomienia produkcji w USA?
 • Ile czasu w ciągu dnia mogą pracować pracownicy w USA?
 • Jak obliczyć całkowity koszt zatrudnienia pracownika w Stanach Zjednoczonych?

Lista rynek USA

Dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne dotyczące rynku USA, a także promocje na moje usługi na rynku amerykańskim.