Spółka Wyoming

W ostatnich latach spółka w Wyoming jest bardzo popularną dla zagranicznych firm wchodzących na rynek amerykański, rozpoczynających działalność gospodarczą na rynku USA. Spółka Wyoming jest na tyle popularna i rozreklamowana w Europie do tego stopnia, że bardzo duża ilość polskich przedsiębiorców kontaktujących się ze mną w sprawie rozpoczęcia działalności w USA podczas wstępnej konsultacji przedstawi wizje rejestracji spółki w Wyoming lub Newadzie. Wyoming jest najlepszym rozwiązaniem dla polskiego przedsiębiorcy planującego prowadzenie działalności gospodarczej na terenie USA w roku 2021.
spółka llc wyoming
kancelaria wyoming

Spółka LLC Wyoming wstępne zalety v realia rynku

Najczęściej przedstawiane zalety rejestracji spółki w Wyoming to: brak opłaty franczyzowej, tzw „franchise tax„, ochrona danych osobowy udziałowca w spółce w Wyoming czy brak opodatkowanie korporacyjnego, tzw. „corporate income tax”. Tak na papierze wyglądają zalety spółki Wyoming. Wiedza praktyczna z rynku USA może być drastycznie inna.

Jestem zwolennikiem udzielania porad praktycznych, a nie tworzenia papierowych spółek w Wyoming. Współpracę z każdym nowym klientem rozważającym założenie firmy w USA rozpoczynam od ustalenia głównych celów biznesowych podmiotu wchodzącego na rynek USA. Jest to bardzo ważne w 2021 roku kiedy podmioty zagraniczne trafi na bardzo dużo barier na rynku amerykańskim. Podczas wstępnej konsultacji ustalam:

 • Czy spółka w Wyoming z polskim udziałowcem będzie prowadzić działalność gospodarcza tylko na terenie Stanu Wyoming?
 • Jak jest wstępna strategia wejścia polskiego podmiotu na rynek amerykański?
 • Czy firma w Wyoming planuje prowadzić sprzedaż internetową w USA?
 • Czy spółka Wyoming będzie zatrudniać pracowników poza stanem Wyoming?
 • Czy głównym celem rejestracji spółki w Wyoming jest unikniecie płacenia podatków w USA?
 • Czy celem polskiego udziałowca w spółce Wyoming jest niepłacenie podatków w Polsce?

Powyższe informacje są potrzebne przynajmniej do wstępnego określenia czy planowana działalność gospodarcza w USA będzie mogla być prowadzona przez spółkę w Wyoming i jakie będą konsekwencje podatkowe takiego planu. Doradca, który nie przeprowadza takiej wstępnej analizy nie posiada wystarczającej wiedzy o prawie podatkowym w USA jak i wymogach praktycznych rynku amerykańskiego.

Spółka Wyoming a podatki w USA

Temat spółka w Wyoming będzie zawsze powiązany z federalnym prawem podatkowym jak i regulacjami podatkowymi w 50 ciu amerykańskich stanach. Stąd próba obszernego wyjaśnienia tematu podatków w USA na przykładzie spółki w Wyoming nie jest łatwy do wyjaśnienie w paru zdaniach, szczególnie iż sytuacja każdego klienta jest inna. Spółka Wyoming ciagle może być zobowiązana do płacenia podatków miejskich, federalnych i stanowych. Kiedy taka scenariusz może wystąpić? W przypadku gdy spółka w Wyoming prowadzi działalność gospodarczą poza Stanem Wyoming. Jak to wygląda w praktyce? Większość firm zarejestrowanych w Wyoming z udziałowcami spoza Wyoming prowadzi działalność w innych amerykańskich stanach gdzie są ich klienci, chyba ze spółką w Wyoming ma za cel prowadzenia rancza z końmi w Wyoming. Spółka LLC Wyoming prowadząca działalność gospodarczą poza Stanem Wyoming, nawiązuje więź podatkową, tzw. „nexus”, z innymi amerykańskimi stanami, w których prowadzi działalność- zarabia pieniądze. Dobrym tego przykładem jest następująca scenariusz. Osoba fizyczna z Polski rejestruje spółkę w Wyoming, spółka Wyoming magazynuje towar na terenie Stanu Nowy Jork i zatrudnia przedstawiciela handlowego z Teksasu

Potencjalne konsekwencje podatkowe użycia spółki LLC Wyoming do prowadzenia działalności w USA

 • Udziałowiec zagraniczny w spółce Wyoming będzie zobowiązany do zapłacenia federalnego podatku dochodowego od osób fizycznych.
 • Spółka LLC Wyoming będzie także zobowiązana do pobierania i odprowadzania podatków stanowych w stanach Nowy Jork i Teksas, czego nie można zrobić bez zarejestrowania działalności w obu tych stanach i uzyskania certyfikatów uprawniających do pobierania „sales tax” w każdym z tych stanów.
 • Spółka LLC Wyoming będzie zobowiązana do przygotowania rozliczeń stanowych, płacenia podatków stanowych od dochodu spółki generowanych w Stanach Nowy Jork i Texas.
 • Spółka Wyoming będzie zmuszona do prowadzenia księgowości w obu tych stanach.

Jak wysokie są podatki stanowe w USA? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale na pewno można odpowiedzieć, że podatki w USA zmienne, a szczególnie będą zmieniać się w latach 2020-2021, ponieważ stanowe budżety są w bardzo trudnej sytuacji, a ich urzędy podatkowe będą wszędzie poszukiwać pieniędzy.

spolka w Wyoming
Spółka Wyoming podatki w USA

Powyższa ilustracja sprzed roku 2020 przedstawia szacowane maksymalne podatki stanowe, jakie płaci osoba fizyczna, która jest uznana za rezydenta podatkowego w jednym z amerykańskich stanów. Jak widać z mapki w niektórych stanach takich jak Wyoming lub Teksas, rezydent podatkowy tego stanu będzie zobowiązany do rozliczenia się z 0% podatku dochodowego, podczas gdy przedsiębiorca prowadzący działalność w Kalifornii może być zobowiązany do płacenia stanowego podatku dochodowego nawet w wysokości 13%.

Jak widać powyżej temat opodatkowania dochodu wygenerowanego przez spółkę w Wyoming, w której udziałowcem jest osoba fizyczna lub prawna z Polski nie jest prosty. Osoba, szczególnie spoza USA, podejmująca decyzje o szybkim założeniu spółki w Wyoming po przeczytaniu paru wpisów i artykułów znalezionych gdzieś w Internecie podejmuje duże ryzyko odpowiedzialności podatkowej w przyszłości. Warto dodać iż w roku 2021 amerykańskie stany posiadają bardzo duże dziury budżetowe. Poszukiwanie nowych źródeł opodatkowania na pewno będzie trendem w wielu amerykańskich stanach.

Spółka Wyoming a prowadzenie działalności gospodarczej w praktyce

Wybrane kwestie praktyczne, które napotka spółka LLC Wyoming prowadząca działalność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych. 

 • Rejestracja spółki w Wyoming pozwoli na ochronę danych osobowych udziałowca w takiej firmie, bo na to pozwala prawo stanowe w Wyoming. Niestety w praktyce nie będzie to zbyt pomocne dla podmiotu prowadzącego prawdziwy biznes na rynku amerykańskim. Prowadzenie działalności gospodarczej w USA będzie wymagać założenia konta bankowego dla firmy z Wyoming. Bardzo niewiele banków w USA będzie chciał zaryzykować otwarcie takiego konta dla firmy, która nie przedstawia w dokumentach publicznych kto jest jej udziałowcem. 
 • Prowadzenie działalności gospodarczej poza Wyoming i posiadanie nexusu podatkowego z innym amerykańskim stanem najczęściej oznacza wymóg zarejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej w stanowym urzędzie podatkowym. Tutaj trzeba dodać, iż taka rejestracja nie ma nic wspólnego z lokalizacja klientów na rynku amerykańskim. W przypadku gdy firma z Wyoming musi zarejestrować swoja działalność poza stanem Wyoming oznacza minimalnie płacenie dwóch opłat urzędowych i opłacenie dwóch agentów rejestrowych.
 • Podatki są płacone tam, gdzie są zarobione. W przypadku gdy spółka Wyoming prowadzi sprzedaż internetową na terenie USA, nie jest „fizycznie obecna” na terenie innego amerykańskiego stanu nie oznacza to, iż udziałowiec w firmie w Wyoming nie posiada obowiązków podatkowych w innych amerykańskich stanach. Stanowe prawo podatkowe może uznać, iż podmiot z Wyoming prowadzi interesy w jego stanie, bo posiada magazyn, biuro, serwer na jego terenie lub przekroczył pewna ilość transakcji z rezydentami tego stanu. 

Spółka LLC Wyoming i prowadzenia sprzedaży na Amazon USA

Rejestracja spółki w Wyoming do prowadzenia sprzedaży na Amazon FBA USA ma bardzo ciekawe konsekwencje. Po pierwsze będą trudności przy otwarciu biznesowego konta Amazon, ponieważ wymaga to dostarczenia między innymi wyciągu z konta bankowego. Zagraniczny udziałowiec będzie miał duże trudności w założeniu konta bankowego dla firmy w Wyoming. Po drugie firma w Wyoming prowadząca sprzedaż internetowa będzie musiała udokumentować dla Amazon, iż posiada ona fizyczny adres w Wyoming. Po trzecie, ponieważ Amazon FBA posiada magazyny w wielu amerykańskich stanach, oznacza to, że Amazon jak i sprzedawcy na Amazon posiadają wież podatkowa w bardzo wielu stanach. Stąd spółka Wyoming będzie zobowiązana do rozliczania się z podatków od sprzedaży w wielu amerykańskich stanachOd 1 Sierpnia 2020 roku Amazon wprowadza dodatkowe zabezpieczenia i będzie ujawniać dane każdego sprzedawcy na Amazon.com. Ponieważ będzie ujawniona nazwa firmy i jej adres, zagraniczny udziałowiec w firmie Wyoming straci ochronę swoich danych. Inną konsekwencją może być użycie tych danych przez stanowe urzędy podatkowe. Posiadanie więcej informacji o sprzedawcy Amazon, a także oszacowanie sprzedaży internetowej pozwoli urzędowi podatkowemu podjąć szybką decyzję czy warto takiego sprzedawcę dalej prześwietlić pod kątem odpowiedzialności podatkowej w wybranym stanie.

Konsultacja spółka Wyoming a prowadzenie działalności w USA

Rozważasz założenia spółki w Wyoming, firmy w Delaware lub prowadzenie sprzedaży na Amazon USA i potrzebujesz przeprowadzić konsultację z osobą rozumiejącą kwestie podatkowe-prawne na rynku amerykańskim? Zamów konsultacje ze mną.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2021, dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.