Spółka Wyoming

spółka llc wyoming
kancelaria wyoming

W ostatnich latach spółka w Wyoming jest bardzo popularną dla zagranicznych firm wchodzących na rynek amerykański i rozpoczynających działalność gospodarczą na rynku USA. Spółka Wyoming jest na tyle popularna i rozreklamowana w Europie, że bardzo duża ilość polskich przedsiębiorców kontaktujących się z nasza firma w projektach związanych ze spółkami w Wyoming. Czy założenie spółki w Wyoming jest najlepszym rozwiązaniem dla polskiego przedsiębiorcy planującego prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2022 roku?

Spółka LLC Wyoming wstępne zalety v realia rynku

Najczęściej przedstawiane zalety rejestracji spółki w Wyoming to: brak opłaty franczyzowej, tzw “franchise tax“, ochrona danych osobowy udziałowca w spółce w Wyoming czy brak opodatkowanie korporacyjnego, tzw. “corporate income tax”. Tak na papierze wyglądają zalety spółki Wyoming. Posiadanie wiedzy praktycznej o rynku USA dostarcza innych konkluzji.

Motto firmy Ecomten LLC to udzielanie porad praktycznych dla naszych klientów, a nie tworzenia papierowych spółek w Wyoming. Współpracę z każdym nowym klientem rozpoczynamy od ustalenia głównych celów biznesowych podmiotu wchodzącego na rynek USA. Jest to bardzo ważne w 2022 roku kiedy podmioty zagraniczne natrafia na bardzo dużo barier na rynku amerykańskim. Podczas wstępnej konsultacji ustalamy:

 • Czy spółka w Wyoming z polskim udziałowcem będzie prowadzić działalność gospodarcza tylko na terenie Stanu Wyoming?
 • Jak jest wstępna strategia wejścia polskiego podmiotu na rynek amerykański?
 • Czy firma w Wyoming planuje prowadzenie sprzedaży internetowej w USA?
 • Czy spółka Wyoming będzie zatrudniać pracowników poza stanem Wyoming?
 • Czy głównym celem rejestracji spółki w Wyoming jest unikniecie płacenia podatków w USA?
 • Czy celem polskiego udziałowca w spółce Wyoming jest niepłacenie podatków w Polsce?

Powyższe informacje są potrzebne przynajmniej do wstępnego określenia czy planowana działalność gospodarcza w USA będzie mogla być prowadzona przez spółkę w Wyoming i jakie będą konsekwencje podatkowe takiego planu. Doradca, który nie przeprowadza takiej wstępnej analizy nie posiada wystarczającej wiedzy o prawie podatkowym w USA jak i wymogach rynku amerykańskiego.

Spółka Wyoming a podatki w USA

Temat spółka w Wyoming będzie zawsze powiązany z federalnym prawem podatkowym jak i regulacjami podatkowymi w 50-ciu amerykańskich stanach. Stąd próba obszernego wyjaśnienia tematu podatków w USA na przykładzie spółki w Wyoming nie jest łatwy do wyjaśnienie w paru zdaniach, szczególnie iż sytuacja każdego klienta jest inna. Spółka Wyoming ciągle może być zobowiązana do płacenia podatków miejskich, federalnych i stanowych. Kiedy taka scenariusz może wystąpić? W przypadku gdy spółka w Wyoming prowadzi działalność gospodarczą poza Stanem Wyoming. Jak to wygląda w praktyce? Większość firm zarejestrowanych w Wyoming z udziałowcami spoza Wyoming prowadzi działalność w innych amerykańskich stanach gdzie są ich klienci, chyba ze spółką w Wyoming ma za cel prowadzenia rancza z końmi w Wyoming. Spółka LLC Wyoming prowadząca działalność gospodarczą poza Stanem Wyoming, nawiązuje więź podatkową, tzw. „nexus”, z innymi amerykańskimi stanami, w których prowadzi działalność- zarabia pieniądze. Dobrym tego przykładem jest następująca scenariusz. Osoba fizyczna z Polski rejestruje spółkę w Wyoming, spółka Wyoming magazynuje towar na terenie Stanu Nowy Jork i zatrudnia przedstawiciela handlowego z Teksasu

Potencjalne konsekwencje podatkowe użycia spółki LLC Wyoming do prowadzenia działalności w USA

 • Udziałowiec zagraniczny w spółce Wyoming będzie zobowiązany do zapłacenia federalnego podatku dochodowego od osób fizycznych.
 • Spółka LLC Wyoming będzie także zobowiązana do pobierania i odprowadzania podatków stanowych w stanach Nowy Jork i Teksas, czego nie można zrobić bez zarejestrowania działalności w obu tych stanach i uzyskania certyfikatów uprawniających do pobierania “sales tax” w każdym z tych stanów.
 • Spółka LLC Wyoming będzie zobowiązana do przygotowania rozliczeń stanowych, płacenia podatków stanowych od dochodu spółki generowanych w Stanach Nowy Jork i Texas.
 • Spółka Wyoming będzie zmuszona do prowadzenia księgowości w obu tych stanach.

Jak wysokie są podatki stanowe w USA? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale na pewno można odpowiedzieć, że podatki w USA zmienne, a szczególnie będą zmieniać się w latach 2020-2021, ponieważ stanowe budżety są w bardzo trudnej sytuacji, a ich urzędy podatkowe będą wszędzie poszukiwać pieniędzy.

spolka w Wyoming
Spółka Wyoming podatki w USA

Powyższa ilustracja sprzed roku 2020 przedstawia szacowane maksymalne podatki stanowe, jakie płaci osoba fizyczna, która jest uznana za rezydenta podatkowego w jednym z amerykańskich stanów. Jak widać z mapki w niektórych stanach takich jak Wyoming lub Teksas, rezydent podatkowy tego stanu będzie zobowiązany do rozliczenia się z 0% podatku dochodowego, podczas gdy przedsiębiorca prowadzący działalność w Kalifornii może być zobowiązany do płacenia stanowego podatku dochodowego nawet w wysokości 13%.

Jak widać powyżej temat opodatkowania dochodu wygenerowanego przez spółkę w Wyoming, w której udziałowcem jest osoba fizyczna lub prawna z Polski nie jest prosty. Osoba, szczególnie spoza USA, podejmująca decyzje o szybkim założeniu spółki w Wyoming po przeczytaniu paru wpisów i artykułów znalezionych gdzieś w Internecie podejmuje duże ryzyko odpowiedzialności podatkowej w przyszłości. Warto dodać, iż w roku 2022 amerykańskie stany posiadają bardzo duże dziury budżetowe. Poszukiwanie nowych źródeł opodatkowania na pewno będzie trendem w wielu amerykańskich stanach.

Spółka Wyoming a prowadzenie działalności gospodarczej w praktyce

Wybrane kwestie praktyczne, które napotka spółka LLC Wyoming prowadząca działalność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych.

 • Rejestracja spółki w Wyoming pozwoli na ochronę danych osobowych udziałowca w takiej firmie, bo na to pozwala prawo stanowe w Wyoming. Niestety w praktyce nie będzie to zbyt pomocne dla podmiotu prowadzącego prawdziwy biznes na rynku amerykańskim. Prowadzenie działalności gospodarczej w USA będzie wymagać założenia konta bankowego dla firmy z Wyoming. Bardzo niewiele banków w USA będzie chciał zaryzykować otwarcie takiego konta dla firmy, która nie przedstawia w dokumentach publicznych kto jest jej udziałowcem.
 • Prowadzenie działalności gospodarczej poza Wyoming i posiadanie nexusu podatkowego z innym amerykańskim stanem najczęściej oznacza wymóg zarejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej w stanowym urzędzie podatkowym. Tutaj trzeba dodać, iż taka rejestracja nie ma nic wspólnego z lokalizacja klientów na rynku amerykańskim. W przypadku gdy firma z Wyoming musi zarejestrować swoja działalność poza stanem Wyoming oznacza minimalnie płacenie dwóch opłat urzędowych i opłacenie dwóch agentów rejestrowych.
 • Podatki są płacone tam, gdzie są zarobione. W przypadku gdy spółka Wyoming prowadzi sprzedaż internetową na terenie USA, nie jest “fizycznie obecna” na terenie innego amerykańskiego stanu nie oznacza to, iż udziałowiec w firmie w Wyoming nie posiada obowiązków podatkowych w innych amerykańskich stanach. Stanowe prawo podatkowe może uznać, iż podmiot z Wyoming prowadzi interesy w jego stanie, bo posiada magazyn, biuro, serwer na jego terenie lub przekroczył pewna ilość transakcji z rezydentami tego stanu.

Spółka LLC Wyoming i prowadzenia sprzedaży na Amazon USA
rejestracja firmy wyoming
Rejestracja firmy w Wyoming

Rejestracja spółki w Wyoming do prowadzenia sprzedaży na Amazon FBA USA ma bardzo ciekawe konsekwencje. Po pierwsze będą trudności przy otwarciu biznesowego konta Amazon, ponieważ wymaga to dostarczenia między innymi wyciągu z konta bankowego. Zagraniczny udziałowiec będzie miał duże trudności w założeniu konta bankowego dla firmy w Wyoming. Po drugie firma w Wyoming prowadząca sprzedaż internetowa będzie musiała udokumentować dla Amazon, iż posiada ona fizyczny adres w Wyoming. Po trzecie, ponieważ Amazon FBA posiada magazyny w wielu amerykańskich stanach, oznacza to, że Amazon jak i sprzedawcy na Amazon posiadają wież podatkowa w bardzo wielu stanach. Stąd spółka Wyoming będzie zobowiązana do rozliczania się z podatków od sprzedaży w wielu amerykańskich stanachOd 1 Sierpnia 2020 roku Amazon wprowadza dodatkowe zabezpieczenia i będzie ujawniać dane każdego sprzedawcy na Amazon.com. Ponieważ będzie ujawniona nazwa firmy i jej adres, zagraniczny udziałowiec w firmie Wyoming straci ochronę swoich danych. Inną konsekwencją może być użycie tych danych przez stanowe urzędy podatkowe. Posiadanie więcej informacji o sprzedawcy Amazon, a także oszacowanie sprzedaży internetowej pozwoli urzędowi podatkowemu podjąć szybką decyzję czy warto takiego sprzedawcę dalej prześwietlić pod kątem odpowiedzialności podatkowej w wybranym stanie.

Konsultacja spółka Wyoming a prowadzenie działalności w USA

Rozważasz założenia spółki w Wyoming, firmy w Delaware lub prowadzenie sprzedaży na Amazon USA i potrzebujesz przeprowadzić konsultację z osobą rozumiejącą kwestie podatkowe-prawne na rynku amerykańskim? Zamów konsultacje ze mną.

Facebook
Twitter
LinkedIn