Wysyłka produktów do Amazon FBA w USA

Sprzedaż na Amazon w USA jest bardzo kuszącym kanałem sprzedaży dla wielu sprzedawców i producentów z Polski. Dlaczego? Ponieważ sprzedaż detaliczna przez Amazon to jak sprzedaż przez jeden olbrzymi sklep detaliczny, do którego 24 godzin na dobę przychodzi ponad 200 milionów potencjalnych amerykańskich konsumentów, z czego ponad 80 milionów z nich posiada rachunek „prime account” co pozwala im otrzymywać darmowe przesyłki, a przeciętny właściciel konta prime wydaje ponad 1300 dolarów rocznie na zakupy na Amazon.

Wysyłka produktów do USA sprzedawanych na Amazon

Potencjał na zbudowanie olbrzymiej sprzedaży na rynku USA jest olbrzymi, lecz europejskie firmy, które chcą sprzedawać swoje produkty na Amazon.com muszą rozwiązać wiele specyficznych kwestii rynkowych związanych z handlem na Amazonie, a jedna z nich są dostawy towarów zakupionych przez amerykańskich konsumentów. Jakie opcje logistyczne istnieją tutaj dla sprzedających spoza USA, którzy chcą handlować na amerykańskim Amazonie?

Prowadzenie sprzedaży na Amazon USA
Wysyłka do Amazon USA

Sprzedawcy spoza Stanów Zjednoczonych, którzy myślą o zbudowania poważnej sprzedaży na Amazon, a nie wysyłaniu towarów bezpośrednio z Polski, mogą dostarczać produkty zakupione na Amazon USA z:

  • Własnego magazynu na terenie Stanów Zjednoczonych lub
  • Centrum dystrybucji Amazon, które oferuje serwis wysyłkowy, tzw. „Amazon FBA”

Jak w praktyce wygląda każda z tych opcji wysyłkowych ?

Wysyłka z własnego magazynu w USA i usługa logistyczna Amazon FBA

Scenariusz wysyłania produktów oferowanych na Amazon.com z własnego magazynu w USA jest raczej prosty. Jeżeli Twoja firma nie posiada jeszcze własnej powierzchni magazynowej w USA, a rozważa taką opcję, powinieneś przeczytać mój post na temat co warto wiedzieć o wynajmie powierzchni magazynowej w USA. Jeżeli po przeczytaniu tego postu stwierdzisz, iż potrzebujesz pomoc przy znalezieniu i wynajmie magazynu w USA napisz do mnie. Rozważmy drugą wysyłkową opcję, gdzie produkt zakupiony przez amerykańskiego konsumenta będzie przesłany z magazynu obsługiwanego przez firmę Amazon, będzie to tzw. FBA– fulfillment by Amazon.

Jak w praktyce działa sprzedaż i wysyłka przez Amazon FBA?

Wysyłka amazon fba
Wysyłka Amazon FBA

Opcja wysyłania produktu sprzedanego na Amazon przy użyciu usługi logistycznej Amazon FBA wygląda następująco. Sprzedający z Polski dostarcza swój towar do wskazanego magazynu firmy Amazon na terenie Stanów Zjednoczonych. Z takiego magazynu Amazon w USA, nazwijmy go magazynem Amazon #1, produkty mogą być rozprowadzano przez firmę Amazon do innych magazynów FBA, nazwijmy te magazyny #10, #2, #34 itp., które są rozmieszczone na terenie prawie całych Stanów Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że w pod koniec 2019 roku firma Amazon posiada 75 center wysyłkowych, tzw. „fullifliment centers„. Dlaczego jest to tak istotna informacje dla sprzedawców spoza USA sprzedających na Amazon.com przy użyciu Amazon FBA? Ponieważ jest to związane z tematem więzi podatkowej, tzw. „nexus”, i podatków stanowych, o której każdy sprzedawca sprzedający na amerykańskim Amazon powinien wiedzieć. Więcej informacji o kwestii wiezi podatkowej i obowiązku pobierania podatków od sprzedaży internetowej w Stanach Zjednoczonych znajdziesz tutaj: http://bit.ly/2oQY26v

Magazyny Amazon FBA
Towar w Amazon FBA USA

Śledząc dalej proces wysyłki towaru sprzedawanego na Amazon.com potrzeba poruszyć inne kwestie biznesowe, o których powinien wiedzieć sprzedawca spoza USA. W modelu biznesowym Amazon FBA, w momencie zakupu przez platformę Amazon, wybrany magazyn Amazon organizują przesyłkę  sprzedanego produktu do amerykańskiego klienta końcowego i pobiera swoje opłaty za wysłanie sprzedanego produktu. Brzmi jasno i prosto, tak?  Tutaj wkraczamy w następną ważną kwestię biznesową, która powinna być przemyślana przez każdego sprzedającego na Amazon. Jakie rodzaju opłaty będzie pobierać Amazon za obsługę logistyczną, czyli za przesyłanie Twoich produktów do amerykańskich konsumentów? Koszt usług logistycznych naliczanych przez Amazon FBA sprzedający może oszacować używając link: http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/?nodeId=200242660

Dlaczego temat opłat za usługi logistyczne oferowane przez Amazon jest tak ważny? Bo nawet na etapie wstępnym przygotowania strategii na sprzedaż na amerykańskim Amazon, każdy sprzedawca powinien posiadać wstępne zestawienie jak wyglądają opląty wysyłkowe Amazon gdy sprzedawca z Polski zestawi je z marżami swoich produktów? Zmierzam tutaj do następującej konkluzji: przy sprzedaży na Amazon produktów nisko marżowych, sprzedający na Amazon nie będzie w stanie wypracować żadnego zysku dla siebie, w przypadku gdy opłaty naliczane za przesyłki przez firmę Amazon będą przewyższać niskie marże związane ze sprzedawanymi produktami. Produkty sprzedawana na Amazon muszą być produktami z bardzo wysoką marżą!

Reasumując, zanim rozpoczniesz sprzedaż na Amazon.com, używając do magazynowania i dystrybucji serwis Amazon FBA, dobrze zapoznaj się ze stanowymi kwestiami podatkowi- naliczanie i pobieranie podatków stanowych od sprzedaży, a także dobrze policz końcowy koszt używania takiej obsługi logistycznej, jak i marze Twoich produktów.

Głębsza dyskusja o naliczaniu i pobieraniu podatków stanowych, tzw. „sales tax”, związanych ze sprzedażą na Amazon USA znajdziesz tutaj. Sprawdź także inne kwestie o których powinien wiedzieć sprzedający na Amazon.