Przedstawiciel handlowy w USA

Z wieloletniego praktycznego doświadczenia na rynku USA wiem, że w bardzo wielu amerykańskich branżach zbudowanie sprzedaży polskiego produktu, szczególnie kanałem B2B, nie może odbyć się bez zatrudnienia lokalnego przedstawiciela handlowego w USA lub nawiązania współpracy z dystrybutorem w USA który posiada własną siatkę sprzedawców na rynku amerykańskim.9

Dlaczego warto zatrudnić przedstawiciela handlowego w USA

przedstawiciel w USA
Przedstawiciel handlowy USA

W przeszłości uczestniczyłem w paru imprezach handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeden z moich klientow, polski producent butow, bezskutecznie uczestniczył w 3 targach branżowych w USA zanim nawiazal wspolprace ze mna. Sytuacja się wyjaśniła, gdy dołączyłem do klienta podczas jego czwartych targów w Las Vegas. Po pierwsze, ponad połowa osób pracujących na stanowisku promocyjnym nie rozmawiała płynnie po angielsku czyli zupełnie nie potrafiła kontaktować się z  potencjalnymi amerykańskimi klientami- co odstrasza klientów w USA! Ale najcenniejsza informacja zdobyta podczas targów w USA był fakt że potencjalni kontrahenci odwiedzający stanowisko polskiego eksportera nie chcieli mieć bezpośredniego kontaktu z producentem lub jego pracownikami w Polsce. Potencjalni klienci z USA prosili o kontakt z osoba która będzie reprezentować producenta w Stanach Zjednoczonych, czyli przedstawicielem handlowym polskiej firmy na rynek amerykański. Dlaczego to ważne w USA? Ponieważ amerykańscy kontrahenci od samego początku współpracy handlowej próbują nawiązać długoterminowej relacje osobiste z osoba z która będą wspólnie prowadzic działalność gospodarczą na rynku amerykańskim.

W innym projekcie do którego zostałem dołączony, customer feedback byl bezcenny. Klientem była polska firma oferująca usługi z najwyższej półki, tzw. premium serwis, skierowane do amerykańskich klientów z dochodem rocznym 2 miliony wzwyż. Firma w USA z którym polacy robili już od dawne wspólne interesy powiedziała bezpośrednio iż w celu zwiększenia sprzedaży na amerykańskim rynku, firma z Polski musi posiadać lokalnego pracownika. Polska spółka nie miała wyboru, musiała rozpocząć proces szybkiego uzyskania amerykańskiej wizy pracowniczej pozwalającej na delegowanie polskiego pracownika do USA i podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Delegowany pracownik z Polski miał przybyć do USA w celu założenia oddziału firmy w USA i stworzenia lokalnej obsługi klientów amerykańskich. Jeżeli poszukujesz informacji jak uzyskać wizę pracowniczą do USA kliknij tutaj.

Przedstawiciel firmy w USA wymogi rynku

Obie te sytuacje są bardzo zrozumiale dla mnie, jak i dla amerykańskich ludzi biznesu którzy wiedzą, że amerykańskie firmy lubią robić interesy w jak najbardziej efektywny sposób i wymagają od producentów lub firm oferujących usługi profesjonalną obsługę klienta, tzw. „customer service” na rynku amerykańskim. Amerykański partner z którym Twoja polska firma ma nadzieję robić wspólne interesy, nie będzie zastanawiać się, czy polski pracownik odbierze telefon po godzinach jego pracy, tzn. po godzinie 15-ej polskiego czasu. Potencjalni partnerzy na rynku  USA oczekują, iż będą obsługiwani w amerykańskiej strefie czasowej. Szczególnie w przypadku oferowania produktów lub usług w klasie premium wymaga nieustannego utrzymywania osobistych relacji z kluczowymi ludźmi kontrahenta na rynku USA, chodzenia z nimi na obiady, zaproszenia na ciekawe imprezy, spotykania się podczas lokalnych imprez handlowych, czyli po prostu nieustanne potwierdzania, że firma z Polski inwestuje nie tylko w jedno razowa sprzedaż lub transakcje, ale w długoterminowe partnerstwo na rynku amerykańskim.

Znalezienie i zatrudnienie sprzedawcy w USA

Dlaczego polska spółka rozpoczynająca działalność gospodarczą w USA, nie powinna samodzielnie podejmować się szukania przedstawiciela handlowego w USA?

  • Najczęściej polska spółka nie ma realnego rozeznania, w którym z amerykańskich stanach poszukiwać kandydatów do pracy. Rynek USA to 50 stanów i ponad 310 milionów mieszkańców.
  • Tego rodzaju zadanie jest nierealne do zrealizowania przez telefon, Skype czy też podczas jednego spotkania z wybranym kandydatem na sprzedawcę w USA, który wydaje się „super” kandydatem podczas rozmów telefonicznych. W moje praktyce dwoch najlepiej mówiących sprzedawców których zatrudnił mój klient z Polski, okazało się kompletnym niewypałem.
  • Nieznajomość amerykańskich aspektów prawnych związanych z zatrudnieniem pracownika lub agenta spółki w USA może być dla polskiego pracodawcy bardzo kosztownym błędem.
  • Brak rozeznania co do realiów związanych z kosztem życia w Stanach Zjednoczonych, co najczęściej przekłada się na oferowanie nieodpowiednich warunków zatrudnienia.
  • Jest to bardzo trudne zadanie do wykonania, kiedy pracuje się w dwóch strefach czasowych oddalonych o co najmniej 6 godzin!

W jaki sposób mądrze przeprowadzić proces znalezienia i zatrudnienia przedstawiciela handlowego w USA, który zajmie się rozwojem sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim? Jedną z opcji jest nawiązanie współpracy ze mną, wykorzystanie mojego praktycznego doświadczenia z rynku USA, jak i dostępu do profesjonalistów w USA z którymi współpracuję. To łącznie ponad 20 lat doświadczenia w zatrudnieniu pracowników na rynku USA. Wspólnie zrobimy to skutecznie- ponieważ ja znam realia życia w USA, a także oczekiwania pracowników na rynku Stanów Zjednoczonych!

Jakiego rodzaju wynagrodzenie polska spółka powinna zaoferować dla przedstawiciela handlowego na rynku amerykańskim? Sprawdź tutaj.

Lista rynek USA

Dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne dotyczące rynku USA, a także promocje na moje usługi na rynku amerykańskim.