Przedstawiciel handlowy w USA

W bardzo wielu amerykańskich branżach zbudowanie sprzedaży nie może odbyć się bez zatrudnienia lokalnego przedstawiciela handlowego w USA lub nawiązania współpracy z dystrybutorem w USA, który posiada własną siatkę sprzedawców na rynku amerykańskim. Polska firma planująca prowadzenie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim w modelu B2B powinna znaleźć i zatrudnić lokalnego przedstawiciela w USA.

przedstawiciel handlowy w USA
Przedstawiciel USA

Rynek USA a przedstawiciel handlowy

W przeszłości uczestniczyłem w paru imprezach handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeden z moich klientów, polski producent butów, bezskutecznie uczestniczył w 3 targach branżowych w USA, zanim nawiązał współpracę ze mną. Sytuacja się wyjaśniła, gdy dołączyłem do klienta podczas jego czwartych targów w Las Vegas. Po pierwsze, ponad połowa osób pracujących na stanowisku promocyjnym nie rozmawiała płynnie po angielsku, czyli zupełnie nie potrafiła kontaktować się z  potencjalnymi amerykańskimi klientami- co odstrasza klientów w USA! Ale najcenniejsza informacja zdobyta podczas targów w USA był fakt, że potencjalni kontrahenci odwiedzający stanowisko polskiego eksportera nie chcieli mieć bezpośredniego kontaktu z producentem lub jego pracownikami w Polsce. Potencjalni klienci z USA prosili o kontakt z przedstawicielem handlowym, który będzie reprezentować producenta w Stanach Zjednoczonych, czyli przedstawicielem handlowym polskiej firmy na rynek amerykański. Dlaczego to ważne w USA? Ponieważ amerykańscy kontrahenci od samego początku współpracy handlowej próbują nawiązać długoterminowej relacje osobiste z osobą, z która będą wspólnie prowadzić interesy na rynku amerykańskim.
przedstawiciel w USA
Przedstawiciel handlowy USA
W innym projekcie, do którego zostałem dołączony customer feedback był bezcenny. Klientem była polska firma oferująca usługi z najwyższej półki, tzw. premium serwis, skierowane do amerykańskich klientów z dochodem rocznym 2 miliony wzwyż. Firma w USA, z która Polacy robili wspólne interesy powiedziała bezpośrednio, iż w celu zwiększenia sprzedaży na amerykańskim rynku, firma z Polski musi posiadać lokalnego pracownika. Polska spółka nie miała wyboru, musiała rozpocząć proces szybkiego uzyskania amerykańskiej wizy pracowniczej pozwalającej na delegowanie polskiego pracownika do USA i podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Delegowany pracownik z Polski miał przybyć do USA w celu założenia oddziału firmy w USA i stworzenia lokalnej obsługi klientów amerykańskich. Jeżeli poszukujesz informacji jak uzyskać wizę pracowniczą do USA kliknij tutaj.

Przedstawiciel firmy w USA wymogi rynku

Obie te sytuacje są bardzo zrozumiale dla mnie, jak i dla amerykańskich ludzi biznesu, którzy wiedzą, że amerykańskie firmy lubią robić interesy w jak najbardziej efektywny sposób i wymagają od producentów lub firm oferujących usługi profesjonalną obsługę klienta, tzw. „customer service” na rynku amerykańskim. Amerykański partner, z którym polska firma ma nadzieję robić wspólne interesy, nie będzie zastanawiać się, czy polski pracownik odbierze telefon po godzinach jego pracy, tzn. po godzinie 15-ej polskiego czasu. Potencjalni partnerzy na rynku  USA oczekują, iż będą obsługiwani w amerykańskiej strefie czasowej. Szczególnie w przypadku oferowania produktów lub usług w klasie premium wymaga nieustannego utrzymywania osobistych relacji z kluczowymi ludźmi kontrahenta na rynku USA, chodzenia z nimi na obiady, zaproszenia na ciekawe imprezy, spotykania się podczas lokalnych imprez handlowych, czyli po prostu nieustanne potwierdzania, że firma z Polski inwestuje nie tylko w jedno razowa sprzedaż lub transakcje, ale w długoterminowe partnerstwo na rynku amerykańskim.

Znalezienie i zatrudnienie przedstawiciela handlowego w USA

Polska spółka rozpoczynająca działalność gospodarczą w USA, która planuje zatrudnić przedstawiciela handlowego na rynku USA nie powinna samodzielnie podejmować się szukania przedstawiciela handlowego w USA. Dlaczego?

  • Po pierwsze, najczęściej polska spółka nie ma realnego rozeznania, w którym z amerykańskich stanach poszukiwać kandydatów do pracy. Rynek USA to 50 stanów i ponad 310 milionów mieszkańców.
  • Po drugie, tego rodzaju znalezienie dobrego przedstawiciela firmy w USA  jest nierealne do zrealizowania przez telefon, Skype czy też podczas jednego spotkania z wybranym kandydatem na sprzedawcę w USA. Potencjalny przedstawiciel handlowy na rynek USA, może wydawać się „super” kandydatem podczas rozmów telefonicznych W jednym z moich projektów, dwóch najlepiej mówiących sprzedawców, których wybrał i zatrudnił mój klient z Polski, okazało się kompletnym niewypałem.
  • Po trzecie, nieznajomość prawa w USA związanego z zatrudnieniem przedstawiciela, pracownika, agenta spółki w USA może być dla polskiego pracodawcy bardzo kosztownym błędem.
  • Po czwarte klient spoza USA najczęściej nie ma rozeznania co do realiów związanych z kosztem życia w Stanach Zjednoczonych, co najczęściej przekłada się na oferowanie nieodpowiednich warunków zatrudnienia dla dobrego przedstawiciela handlowego na rynek amerykański.
  • Ostatnim argument przemawiającym za użyciem lokalnego doradcy do znalezienia i zatrudnienia przedstawiciela w USA jest fakt, że jest to bardzo trudne zadanie do wykonania, kiedy pracuje się w dwóch strefach czasowych oddalonych o co najmniej 6 godzin!

Jak znaleźć przedstawiciela w USA?
W jaki sposób mądrze przeprowadzić proces znalezienia i zatrudnienia przedstawiciela handlowego w USA, który zajmie się rozwojem sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim? Jedną z opcji jest nawiązanie współpracy ze mną, wykorzystanie mojego praktycznego doświadczenia z rynku USA, jak i dostępu do profesjonalistów w USA, z którymi współpracuję. To łącznie ponad 30 lat doświadczenia w zatrudnieniu pracowników na rynku USA. Wspólnie zrobimy to skutecznie- ponieważ ja znam realia życia w USA, a także oczekiwania przedstawicieli handlowych na rynku Stanów Zjednoczonych! Jakiego rodzaju wynagrodzenie polska spółka powinna zaoferować dla przedstawiciela handlowego na rynku amerykańskim? Sprawdź tutaj.

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA, wejście na rynek USA w roku 2021 dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej,
dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.