Przedstawiciel handlowy w USA

W bardzo wielu amerykańskich branżach zbudowanie sprzedaży nie może odbyć się bez zatrudnienia lokalnego przedstawiciela handlowego w USA lub nawiązania współpracy z dystrybutorem w USA, który posiada własną siatkę sprzedawców na rynku amerykańskim. Polska firma planująca prowadzenie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim w modelu B2B powinna znaleźć i zatrudnić lokalnego przedstawiciela handlowego w USA.

przedstawiciel handlowy w USA
Przedstawiciel USA

Rynek USA a przedstawiciel handlowy

W przeszłości uczestniczyłem w paru imprezach handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeden z moich klientów, polski producent butów, bezskutecznie uczestniczył w 3 targach branżowych w USA, zanim nawiązał współpracę ze mną. Sytuacja się wyjaśniła, gdy dołączyłem do klienta podczas jego czwartych targów w Las Vegas. Po pierwsze, ponad połowa osób pracujących na stanowisku promocyjnym nie rozmawiała płynnie po angielsku, czyli zupełnie nie potrafiła kontaktować się z  potencjalnymi amerykańskimi klientami- co odstrasza klientów w USA! Ale najcenniejsza informacja zdobyta podczas targów w USA był fakt, że potencjalni kontrahenci odwiedzający stanowisko polskiego eksportera nie chcieli mieć bezpośredniego kontaktu z producentem lub jego pracownikami w Polsce. Potencjalni klienci z USA prosili o kontakt z przedstawicielem handlowym, który będzie reprezentować producenta w Stanach Zjednoczonych, czyli przedstawicielem handlowym polskiej firmy na rynek amerykański. Dlaczego to ważne w USA? Ponieważ amerykańscy kontrahenci od samego początku współpracy handlowej próbują nawiązać długoterminowej relacje osobiste z osobą, z która będą wspólnie prowadzić interesy na rynku amerykańskim.

przedstawiciel w USA
Znaleźć handlowca w USA

W innym projekcie, do którego zostałem dołączony customer feedback był bezcenny. Klientem była polska firma oferująca usługi z najwyższej półki, tzw. premium serwis, skierowane do amerykańskich klientów z dochodem rocznym 2 miliony wzwyż. Firma w USA, z która Polacy robili wspólne interesy powiedziała bezpośrednio, iż w celu zwiększenia sprzedaży na amerykańskim rynku, firma z Polski musi posiadać lokalnego pracownika. Polska spółka nie miała wyboru, musiała rozpocząć proces szybkiego uzyskania wizy pracowniczej do USA pozwalającej na delegowanie polskiego pracownika do USA i podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Delegowany pracownik z Polski miał przybyć do USA w celu założenia oddziału firmy w USA i stworzenia lokalnej obsługi klientów amerykańskich. Więcej informacji jak uzyskać wizę pracowniczą do USA tutaj.

Przedstawiciel firmy w USA wymogi rynku

Powyższe sytuacje są bardzo zrozumiale dla mnie, jak i dla amerykańskich ludzi biznesu, którzy wiedzą, że amerykańskie firmy lubią robić interesy w jak najbardziej efektywny sposób i wymagają od producentów lub firm oferujących usługi profesjonalną obsługę klienta, tzw. “customer service” na rynku amerykańskim. Amerykański partner, z którym polska firma ma nadzieję robić wspólne interesy, nie będzie zastanawiać się, czy polski pracownik odbierze telefon po godzinach jego pracy, tzn. po godzinie 15-ej polskiego czasu. Potencjalni partnerzy na rynku  USA oczekują, iż będą obsługiwani w amerykańskiej strefie czasowej. Szczególnie w przypadku oferowania produktów lub usług w klasie premium wymaga nieustannego utrzymywania osobistych relacji z kluczowymi ludźmi kontrahenta na rynku USA, chodzenia z nimi na obiady, zaproszenia na ciekawe imprezy, spotykania się podczas lokalnych imprez handlowych, czyli po prostu nieustanne potwierdzania, że firma z Polski inwestuje nie tylko w jedno razowa sprzedaż lub transakcje, ale w długoterminowe partnerstwo na rynku amerykańskim.

Znalezienie i zatrudnienie przedstawiciela handlowego w USA

Polska spółka rozpoczynająca działalność gospodarczą w USA, która planuje zatrudnić przedstawiciela handlowego na rynku USA nie powinna samodzielnie podejmować się szukania przedstawiciela handlowego w USA. Dlaczego?

  • Po pierwsze, najczęściej polska spółka nie ma realnego rozeznania, w którym z amerykańskich stanach poszukiwać kandydatów do pracy. Rynek USA to 50 stanów i ponad 310 milionów mieszkańców.
  • Po drugie, tego rodzaju znalezienie dobrego przedstawiciela firmy w USA  jest nierealne do zrealizowania przez telefon, Skype czy też podczas jednego spotkania z wybranym kandydatem na sprzedawcę w USA. Potencjalny przedstawiciel handlowy na rynek USA, może wydawać się „super” kandydatem podczas rozmów telefonicznych W jednym z moich projektów, dwóch najlepiej mówiących sprzedawców, których wybrał i zatrudnił mój klient z Polski, okazało się kompletnym niewypałem.
  • Po trzecie, nieznajomość prawa w USA związanego z zatrudnieniem przedstawiciela, pracownika, agenta spółki w USA może być dla polskiego pracodawcy bardzo kosztownym błędem.
  • Po czwarte klient spoza USA najczęściej nie ma rozeznania co do realiów związanych z kosztem życia w Stanach Zjednoczonych, co najczęściej przekłada się na oferowanie nieodpowiednich warunków zatrudnienia dla dobrego przedstawiciela handlowego na rynek amerykański.
  • Ostatnim argument przemawiającym za użyciem lokalnego doradcy do znalezienia i zatrudnienia przedstawiciela w USA jest fakt, że jest to bardzo trudne zadanie do wykonania, kiedy pracuje się w dwóch strefach czasowych oddalonych o co najmniej 6 godzin!

Jak znaleźć przedstawiciela w USA?

W jaki sposób mądrze przeprowadzić proces znalezienia i zatrudnienia przedstawiciela handlowego w USA, który zajmie się rozwojem sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim? Jedną z opcji jest nawiązanie współpracy ze mną, wykorzystanie mojego praktycznego doświadczenia z rynku USA, jak i dostępu do profesjonalistów w USA, z którymi współpracuję. To łącznie ponad 30 lat doświadczenia w zatrudnieniu pracowników na rynku USA. Wspólnie zrobimy to skutecznie- ponieważ ja znam realia życia w USA, a także oczekiwania przedstawicieli handlowych na rynku Stanów Zjednoczonych!

Jakiego rodzaju wynagrodzenie polska spółka powinna zaoferować dla przedstawiciela handlowego na rynku amerykańskim? Sprawdź tutaj.