Polskie produkty w USA

Jednym ze sposobów na wprowadzenie polskiego produktu w USA jest stworzenie nowego produktu, brandu, który jest skierowany na rynek amerykański. Stworzenie produktu pod rynek USA może być wyzwaniem dla polskich firm i ich pracowników z powodu posiadania małej wiedzy o rynku amerykańskim i wymogach konsumentów na tutejszym rynku.

Rok 2021 szansą dla polskich produktów na rynku USA

Okres 2020-2021 wyrównał trochę szanse zagranicznych firm, które chcą konkurować z lokalnymi firmami w USA. Nie ma imprez handlowych, nie ma delegacji, odwiedzania potencjalnych klientów przez agresywnych sprzedawców. Walka o rynek przeniosła się do kanału e-commerce…

Co może zrobić polska firma wprowadzającą polski produkt lub sprzedającą usługi na rynku USA? W jaki sposób zwiększyć szanse polskiego produktu lub usługi na rynku amerykańskim w 2021 roku?

  • Warto zacząć do wstępnego zbadania rynku amerykańskiego. Polska firma, która myśli, że od razu będzie sprzedawać polski produkt na terenie wszystkich 50 stanów lub będzie konkurować z firmami już obecnymi na tutejszym rynku, jest w wielkim błędzie. Wyjątkiem może być przypadek, gdy polska firma posiada milionowy budżet na rynek amerykański i jest w stanie zatrudnić lokalnych pracowników. Tutaj można użyć taki model dla uzyskania skali inwestycji- jeżeli polska firma zatrudnia 10 pracowników do obsługi rynku europejskiego, to na musi być gotowa do zatrudnienia 4 razy więcej pracowników do obsługi takiej samej działalności na rynku amerykańskim.
  • W USA jest takie powiedzenie ”…riches are in niches”, czyli największą kasę zarabia sie gdy dominuje się wąską niche, a nie probuje zdominować cały rynek. Polska firma powinna wyszukać własną niszę rynkową na terenie USA i ja zdominować. Takie podejście daje polskiej firmie największe szanse na rozwój na rynku amerykańskim, szczególnie gdy zagraniczny podmiot jest w stanie użyć narzędzia e-commerce i zbudować poważną sprzedaż internetową w USA.
  • Polski produkt oferowane na rynku USA musi być „prosty”. Polski produkt musi być łatwy w obsłudze/ używaniu. Produkty z Polski, który wymaga przeczytania 10-stronicowej instrukcji obsługi ma niskie szanse na sukces na rynku USA. 
  • Produkt skierowany na rynek USA musi rozwiązywać prawdziwy problem klienta w USA. Wizja polskiego producenta na „perfect”, wysokiej jakości polski produkt jest nieistotna na rynku amerykańskim. Jeden z polskich klientów planował sprzedawać polskie drzwi w USA, które posiadały parametry antywłamaniowe, były wysokiej jakości, zamykały się bezszelestne, itp.. Konsument w USA nie dba o takie funkcje- chce kupić tanie, ładnie wyglądające drzwi, które mogą wpaść do środka nawet gdy listonosz dobrze oprze się o takie drzwi. Na rynku USA liczy się niska cena nawet gdy to oznacza, iż amerykański klient będzie zmieniał tanie drzwi co parę lat, nie jest to istotne, ponieważ amerykanie przeciętnie zmieniają dom co 7 lat.
  • Stworzenie polskiego produktu pod rynek USA powinno odbyć się przy użyciu feedback, realnych informacji rynkowych od potencjalnych amerykańskich konsumentów. Polski producent, który zaczyna od produkcji produktu na rynek USA, a następnie szukania odbiorców w stanach Zjednoczonych popełnia kosztowny błąd. Na przykład, sama nazwa produktu może odstraszać potencjalnych klientów, dystrybutorów w USA. Jeden z bardzo dużych producentów urządzeń ogrodowych w 2020 planował sprzedaż swoich produktów pod marką której nie potrafili wypowiedzieć mój dwujęzyczny syn. 
  • Polski producent musi rozumieć obecną ofertę na rynku amerykańskim. Jak jest unikalna wartość polskiego produktu w porównaniu do tego co oferuje konkurencja w 2021 roku? Konkurowanie na podstawie niższej ceny jest błędnym kierunkiem dla firmy z Polski. Polskie produkty w USA nie wygrają z chińskimi lub amerykańskim brandami produkowanymi w Chinach.
  • Nazwa produktu, marka produktu, musi od samego początku być chroniona na rynku USA. Polski producent, który inwestuje w ochronę praw IP na rynku USA bardzo mądrze podchodzi do budowy sprzedaży na rynku amerykańskim. Po pierwsze, polski produkt wprowadzany na rynek USA może od samego początku naruszać prawa osób trzecich, co będzie kosztowaną niespodzianką prawna. Po drugie, w przypadku sprzedaży internetowej, polski produkt, który zacznie się bardzo dobrze sprzedawać będzie bardzo szybko skopiowany przez Chińczyków. Pomimo że nie ma jeszcze perfect rozwiania tego problemu, biznesy w USA poważnie podchodzą do tego tematu. Na przykład, Amazon oferuje ochronę praw IP dla właściciela marki produktu przez swój program brand registry i blokuje konta sprzedawców nastawiających się na szybki zysk, oferujących podróbki.

Konsultacja polskie produkty w USA

Reasumując, wprowadzenie nowego polskiego produktu na rynek USA wymaga nie tylko pracy wielu ludzi po stronie polskiej. Potrzebne jest rozeznanie rynku amerykańskiego jak i przygotowanie realnej strategii na tutejszy rynek z lokalna osoba, która zna realia rynku amerykańskiego. Potrzebujesz pomoc przy wprowadzeniu polskiego produktu na rynek USA? Zamów konsultację wstępną lub napisz do mnie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2021, dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.