Doradzając klientom na rynku amerykańskim od parunastu lat firma Ecomten LLC miała okazję pracować z wieloma europejskimi firmami, a także wspierała polskich przedsiębiorców w podejmowałem pojedynczych działań na rynku Stanów Zjednoczonych. Otwieraliśmy firmy w USA, uczestniczyliśmy w imprezach handlowych, a także pomagaliśmy przy zatrudnieniu sprzedawców w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego wielu polskim firmom nie udaje się zbudować poważnej sprzedaży na rynku USA? Ponieważ nie można osiągnąć takiego celu bez posiadania oddziału firmy w USA. Oddział firmy w USA to wiarygodność, uproszczenie systemu płatności, a także zmniejszenie ryzyka.
Oddział firmy w USA buduje zaufanie
Większość amerykańskich firm preferuje robić interesy z lokalnymi partnerami, którzy są dla nich „wiarygodni”. Co oznacza być wiarygodnym partnerem biznesowym na rynku USA? Wiarygodny partner to taki który posiada infrastrukturę biznesową na terenie Stanów Zjednoczonych- europejski podmiot posiada spółkę-córkę w USA, numer podatkowy firmy, biuro, magazyn i pracowników. W praktyce jest łatwiej przekonać Nowo Jorską firmę finansową, aby dać szansę na nowy biznes dla małej firmy w Stanie New Jersey, która posiada tylko dwóch lokalnych pracowników, niż namówić taką amerykańską firmę, aby nawiązał współpracę z “200-osobową firmą z Polski, która nawet nie posiada oddziału spółki w USA z dwoma osobami do obsługi klientów biznesowych.
Przyjmowanie płatności z rynku USA
Europejska firma posiadająca oddział firmy w USA, może wystąpić o amerykański numer podatkowy EIN, który będzie potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Podmiot posiadający numer podatkowy w EIN drastycznie usprawnia proces fakturowania dla amerykańskich kontrahentów. Przeciętny kontrahent w USA:
- Nie chce tracić cennego czasu i zajmować się problemami związanymi z wysyłaniem płatności poza granice USA.
- Nie chce lub nie może wykonywać międzynarodowych przelewów.
- Nie lubi zajmować się raportowaniem podatkowym wymaganym przez Amerykański Urząd Podatkowy IRS związanym z wysłaniem płatności zagranicznych.
- Nie jest zainteresowany płaceniem europejskich faktur.
- Nie chce zajmować się kwestiami związanymi z odprowadzaniem stanowego podatku od sprzedaży w USA w przypadku gdy firma z Polski jest za niego odpowiedzialna.
Jedynym z tymczasowych rozwiązań używanych przez firmy nieposiadające oddziału spółki w USA to przesyłanie płatności przez PayPal lub Stripe co wygląda bardzo amatorsko, a niektóre amerykańskie podmioty w ogóle nie używają kart do płacenia faktur. Przesyłanie płatności używając Payal będzie dość kosztowne dla polskiego podmiotu generującego dochód z rynku USA. Wszystkie opłaty związane z używaniem Paypal będą kosztować polski podmiot nawet do 12%.
Konto bankowe w USA i płatności elektroniczne w USA
Posiadanie oddziału spółki w Stanach Zjednoczonych będzie pomocne w trakcie założenie konta bankowego w USA. Konto bankowe w USA umożliwi amerykańskim kontrahentom sprawnie płacenie za zakupione produkty lub usługi, płacenie przy użyciu weksli bankowych, a także na robienie bezpłatnych przelewów na terenie USA. Dodatkowym atutem posiadania konta bankowego w USA jest ułatwienie płatności dla partnerów amerykańskich, którzy będą mogli dokonywać płatności elektronicznych pomiędzy dwoma amerykańskimi bankami.
Oddział firmy w USA pozwala na sprzedaż na rynkach Ameryki Północnej
Oddział spółki w USA otwiera potencjał sprzedaży polskich produktów na sąsiednich rynkach. Podmiot w USA jest traktowana jako wiarygodny partner biznesowy do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku kanadyjskim i meksykańskim. Bardzo często normy produktu, ubezpieczenia czy zezwolenia uzyskane przez oddział spółki w USA ułatwiają eksport do Kanady lub Meksyku.
Ubezpieczenie OC w USA
Założenie oddziału spółki w USA pozwoli polskiemu podmiotowi gospodarczemu uzyskać amerykańskie ubezpieczenia, które będą wymagane czy to przez prawo w USA, czy to przez umowę handlową z kontrahentem w USA. Większość poważnych amerykańskich kontrahentów nie będzie honorować polskich ubezpieczeń. Amerykańscy partnerzy po prostu nie mają zaufania do polskich polis ubezpieczeniowych. Dlaczego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest tak istotne na rynku USA? Ponieważ poważny amerykański kontrahenta będzie próbował zredukować swoje własne ryzyko odpowiedzialności cywilnej na terenie Stanów Zjednoczonych. Na przykład, amerykańskie prawo stanowe narzuca na każdego pracodawcę obowiązek posiadania ubezpieczenia od wypadków w pracy, tzw. „workers compensation insurance”. Gdy polska firma deleguje pracownika do USA bez posiadania ubezpieczenia OC w USA, cała odpowiedzialność cywilna będzie przypisana amerykańskiemu zleceniodawcy usług lub właściciel obiektu, na którego terenie wykonywane są prace przez polskiego pracownika. Warto zaznaczyć, iż amerykańskie prawo stanowe traktuje brak ubezpieczenia OC w USA jako wykroczenie kryminale, za które osobiście odpowiada właściciel podmiotu „zatrudniającego” nieubezpieczonego pracownika. Większości amerykańskich biznesów rozumie bardzo dobrze ryzyko współpracy z podmiotem, który nie posiada ubezpieczeń w USA. Nawet prowadzenie sprzedaży internetowej do USA związane jest z posiadaniem ubezpieczenia. Firma Amazon narzuca taki wymóg w swoich zasadach sprzedaży na Amazon USA. Tutaj trzeba dodać, iż większość amerykańskich firmy ubezpieczeniowych nie wystawi polisy ubezpieczeniowej na firmę, która nie posiada podmiotu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych.
Budowania wiarygodności oferty na rynku amerykańskim
Otwarcie oddziału spółki w USA to bardzo dobry sygnał długoterminowego inwestowania w rynek Stanów Zjednoczonych. Polski firma, która posiada własny oddział w USA, lokalny numer obsługi klienta gdzie można zadzwonić w amerykańskiej strefie czasowej, własny magazyn z produktami w USA, pracownika w USA obsługującego amerykańskich klientów, i towar dostępny na terenie USA – gotowy do wysyłki następnego dnia, wysyła do partnerów biznesowych w USA bardzo poważny sygnał. Polska firma poważnie podchodzi do prowadzenia działalności na rynku USA, inwestują w tutejszy rynek i jest wiarygodnym partnerem biznesowym, na którym można będzie polegać w przyszłości. Eksporter towaru lub usług do USA, który nie jest w stanie zbudować tak minimalnego zaufania będzie traktowany o wiele mniej poważniej przez potencjalnego amerykańskiego kontrahenta.
Oddział firmy w USA umożliwia lokalne partnerstwo
Samodzielny oddział polskiej spółki w USA, posiadająca własną infrastrukturę biznesową, towar magazynowany w lokalnym magazynie na terenie Stanów Zjednoczonych, amerykańskich pracowników, przejrzystą księgowość i klientów na rynku USA, jest atrakcyjnym podmiotem gospodarczym do sprzedaży, partnerstwa lub joint venture. Amerykański inwestor lub inwestor strategiczny będzie mógł bardzo szybko ocenić wartość amerykańskiego podmiotu i jej dalszy potencjał na rynku USA.
Finansowanie działalności gospodarczej polskiej spółki w USA
Polski podmiot planujący w najbliższej przyszłości inwestycje na terenie USA, na przykład otwarcie dużego biura w NYC, otwarcie fabryki w jednym z amerykańskich stanów, stworzenie własnej sieci sklepów, będzie potrzebować lokalne finansowe na tego rodzaju inwestycje. Większość banków w USA nie udzieli finansowania nawet dla dobrze prosperującej firmy spoza USA, ponieważ jest to zbyt ryzykowne przedsięwzięcie dla przeciętnego amerykańskiego banku. Z drugiej strony, polska firma posiadająca własny oddział w USA prowadzący działalność gospodarczą na rynku amerykańskim, od samego początku obecności na rynku amerykańskim buduje własną historię kredytową w USA i drastycznie zwiększają szanse na uzyskanie finansowania w USA.
Sprzedaż internetowa w USA to podstawa
W obecnych czasach firma z Polski, która nie wykorzystuje kanału e-commerce, nie prowadzi sprzedaży internetowej w USA, traci olbrzymia a czasami jedyna, opcje na generowanie zysków z rynku amerykańskiego. Prowadzenie poważnej sprzedaży przez Amazon.com, lub własny sklep internetowy skierowany na rynek USA, jest praktycznie niemożliwe bez posiadania oddziału spółki w Stanach Zjednoczonych. Oddział firmy w USA będzie potrzebny między innymi do:
- Przyjmowania płatności z rynku amerykańskiego.
- Pobierania podatków od sprzedaży w USA.
- Ubezpieczenia prowadzonej sprzedaży internetowej na rynku USA.
- Ubezpieczenia towaru magazynowego w Stanach Zjednoczonych.
- Podpisania umowy z firmą logistyczną na terenie USA.
- Zatrudnienia podwykonawców w Stanach Zjednoczonych.