9 powodów dlaczego warto otworzyć oddział firmy w USA

Doradzając klientom na rynku amerykańskim od parunastu lat miałem okazję pracować z wieloma europejskimi firmami. Wspierałem polskich przedsiębiorców w podejmowałem pojedynczych działań, które klienci podejmowali w celu rozwoju sprzedaży na rynku Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyłem w paru imprezach handlowych, pomagałem przy zatrudnieniu sprzedawców w USA. Dlaczego wielu polskim firmom nie udaje się zbudować poważnej sprzedaży na rynku USA? Moje doświadczenie doprowadziło mnie do następującej konkluzji. Europejska firma planująca zbudowanie poważnej działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2021- wygenerowanie rocznego dochodu powyżej 1 miliona dolarów rocznie z rynku USA nie może osiągnąć tego celu bez założenia oddziału firmy w USA. 

Oddział firmy w USA wzbudza zaufanie na rynku amerykańskim

Większość amerykańskich firm preferuje robić interesy z lokalnymi partnerami, którzy są „wiarygodni”. Co oznacza być wiarygodnym partnerem biznesowym na rynku amerykańskim? Wiarygodny partner to taki który posiada podmiot gospodarczy w USA, numer podatkowy firmy, biuro, magazyn i pracowników. W praktyce jest łatwiej przekonać firmę z Nowego Jorku, aby dać szansę dla małej firmy w New Jersey, która posiada tylko 2 lokalnych pracowników, niż namówić dużą amerykańska, aby nawiązał współpracę biznesową z “200-osobową firmą z Polski, która nawet nie posiada małego oddziału spółki w USA.

Przesyłania płatności z USA

Płatności z USA
Płatności z USA

Dzięki założeniu oddziału firmy w USA, polski podmiot może wystąpić o numer podatkowy dla firmy prowadzącej działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Podmiot posiadający numer podatkowy w EIN drastycznie usprawnia proces fakturowania dla amerykańskich kontrahentów. Przeciętny kontrahent w USA nie chce:

  • Tracić cennego czasu i zajmować się problemami związanymi z wysyłaniem płatności poza granice USA.
  • Wykonywać międzynarodowych przelewów
  • Dostarczać dodatkowych formularzy podatkowych wymaganych przez Amerykański Urząd Podatkowy IRS w przypadku wysłania płatności zagranicznych.
  • Przeliczać kursu walut w celu zapłaty faktury w Euro.
  • Odprowadzać podatek stanowy od sprzedaży w USA w przypadku gdy firma z Polski jest za niego odpowiedzialna.

Jedynym z rozwiązań używanych przez polskie firmy nieposiadające oddziału spółki w USA to przesyłanie płatności przez PayPal co wygląda bardzo amatorsko a niektóre amerykańskie podmioty wogole nie używają kart do płacenia faktur. Przesyłanie płatności używając Payal będzie dość kosztowne dla polskiego podmiotu generującego dochód z rynku USA. Wszystkie opłaty związane z używaniem Paypal będą kosztować polski podmiot około 12%.

Konto bankowe w USA i płatności elektroniczne w USA

Otwarcie oddziału spółki w USA pozwoli na założenie konta bankowego w USA. Konto bankowe w USA, umożliwia amerykańskim kontrahentom sprawnie płacenie za zakupione produkty lub usługi, płacenie przy użyciu weksli bankowych, a także na robienie bezpłatnych przelewów na terenie USA. Dodatkowym atutem posiadania konta bankowego w USA przez oddział firmy w USA jest ułatwienie płatności dla partnerów amerykańskich, którzy będą mogli dokonywać płatności elektronicznych pomiędzy 2 amerykańskimi bankami. 

Oddział firmy w USA pozwala na sprzedaż na rynkach Ameryki Północnej Oddział spółki w USA otwiera potencjał sprzedaży polskich produktów na sąsiednich rynkach. Firma w USA jest traktowana jako wiarygodny partner biznesowy do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku kanadyjskim i meksykańskim. Bardzo często normy produktu, ubezpieczenia czy zezwolenia uzyskane przez oddział spółki w USA ułatwiają eksport do Kanady lub Meksyku. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w USA
ubezpieczenie oc usa
Ubezpieczenie OC USA
Założenie oddziału spółki w USA pozwoli polskiemu podmiotowi gospodarczemu uzyskać amerykańskie ubezpieczenia, które będą wymagane czy to przez prawo w USA, czy to przez umowę handlową z kontrahentem w USA. Większość poważnych amerykańskich kontrahentów nie będzie honorować polskich ubezpieczeń.  Amerykańscy partnerzy po prostu nie mają zaufania do polskich polis ubezpieczeniowych. Dlaczego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest tak istotne na rynku USA? Ponieważ poważny amerykański kontrahenta będzie próbował zredukować swoje własne ryzyko odpowiedzialności cywilnej na terenie Stanów Zjednoczonych. Na przykład, amerykańskie prawo stanowe narzuca na każdego pracodawcę obowiązek posiadania ubezpieczenia od wypadków w pracy, tzw. „workers compensation insurance”. Gdy polska firma deleguje pracownika do USA bez posiadania ubezpieczenia OC w USA, cała odpowiedzialność cywilna będzie przypisana amerykańskiemu zleceniodawcy usług lub właściciel obiektu, na którego terenie wykonywane są prace przez polskiego pracownika. Warto zaznaczyć, iż amerykańskie prawo stanowe traktuje brak ubezpieczenia OC w USA jako wykroczenie kryminale, za które osobiście odpowiada właściciel podmiotu „zatrudniającego” nieubezpieczonego pracownika. Większości amerykańskich biznesów rozumie bardzo dobrze ryzyko współpracy z podmiotem, który nie posiada ubezpieczeń w USA. Nawet prowadzenie sprzedaży internetowej do USA związane jest z posiadaniem ubezpieczenia. Firma Amazon narzuca taki wymóg w swoich zasadach sprzedaży na Amazon USA. Tutaj trzeba dodać, iż większość amerykańskich firmy ubezpieczeniowych nie wystawi polisy ubezpieczeniowej na firmę, która nie posiada podmiotu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Budowania wiarygodności oferty na rynku amerykańskim oddział firmy w USAOtwarcie oddziału spółki w USA to bardzo dobry sygnał długoterminowego inwestowania w rynek Stanów Zjednoczonych. Polski firma, która posiada własny oddział w USA, lokalny numer obsługi klienta gdzie można zadzwonić w amerykańskiej strefie czasowej, własny magazyn z produktami w USA, pracownika w USA obsługującego amerykańskich klientów, i towar dostępny na terenie USA – gotowy do wysyłki następnego dnia, wysyła do partnerów biznesowych w USA bardzo poważny sygnał. Polska firma poważnie podchodzi do prowadzenia działalności na rynku USA, inwestują w tutejszy rynek i jest wiarygodnym partnerem biznesowym, na którym można będzie polegać w przyszłości. Eksporter towaru lub usług do USA, który nie jest w stanie zbudować tak minimalnego zaufania będzie traktowany o wiele mniej poważniej przez potencjalnego amerykańskiego kontrahenta.

Oddział firmy w USA umożliwia lokalne partnerstwo

Samodzielny działający oddział polskiej spółki w USA, posiadająca własną infrastrukturę biznesową, towar magazynowany w lokalnym magazynie na terenie Stanów Zjednoczonych, amerykańskich pracowników, przejrzystą księgowość i klientów na rynku USA, jest atrakcyjnym podmiotem gospodarczym do sprzedaży, partnerstwa lub joint venture. Amerykański inwestor lub inwestor strategiczny będzie mógł bardzo szybko ocenić wartość amerykańskiej spółki i jej dalszy potencjał na rynku USA.

Finansowanie działalności gospodarczej polskiej spółki w USA
Polski podmiot planujący w najbliższej przyszłości inwestycje na terenie USA, na przykład otwarcie dużego biura w NYC, otwarcie fabryki w jednym z amerykańskich stanów, stworzenie własnej sieci sklepów, będzie potrzebować lokalne finansowe na tego rodzaju inwestycje. Większość banków w USA nie udzieli finansowania nawet dla dobrze prosperującej firmy spoza USA, ponieważ jest to zbyt ryzykowne przedsięwzięcie dla przeciętnego amerykańskiego banku. Z drugiej strony, polska firma posiadająca własny oddział w USA prowadzący działalność gospodarczą na rynku amerykańskim, od samego początku obecności na rynku amerykańskim buduje własną historię kredytową w USA i drastycznie zwiększają szanse na uzyskanie finansowania w USA.

Sprzedaż internetowa w USA wymogiem 2021

W 2021 roku firma z Polski, która nie używa kanału e-commerce, nie prowadzi sprzedaży internetowej w USA, traci olbrzymi a czasami jedyny, kanał sprzedaży na rynku amerykańskim. Prowadzenie sprzedaży przez Amazon FBA, czy też własnego sklep internetowego w USA nie jest możliwe bez posiadania oddziału spółki w USA. Oddział firmy w USA będzie potrzebny między innymi do:

  • Przesyłania płatności
  • Pobierania podatków od sprzedaży w USA
  • Ubezpieczenia sprzedaży internetowej
  • Podpisania umowy z firmą logistyczną wysyłającą polskie produkty na terenie USA

Oddział spółki w USA

Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalnym założeniem oddziału firmy w USA sprawdź moją ofertę rejestracji firmy w USA.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Lista rynek USA

Jeżeli Twoja firma planuje prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA w roku 2021, dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, dzięki czemu będziesz otrzymywać najnowsze informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.