Konto bankowe w USA

Otrzymywanie bezpośrednich płatności od klientów w Stanach Zjednoczonych, nie jest jedynym powodem, dla którego polska spółka prowadząca działalność gospodarczą na rynku amerykańskim lub Twoja spółka w Delaware powinna posiadać rachunek bankowy w USA. Polski przedsiębiorca zatrudniający amerykańskiego przedstawiciela handlowego w USA będzie potrzebować konto bankowe w USA w celu prowadzenia systemu wynagrodzeń dla swojego pracownika w USA. Sklepu internetowy sprzedający produkty na rynku amerykańskim lub polska firma oferująca swoje usługi w USA przez Internet będzie musiał połączyć swoje firmowe konto bankowe w USA z rachunkiem amerykańskiej instytucji finansowej obsługującej płatności amerykańskim kartami kredytowymi. Jak widać, rachunek bankowy firmy w USA jest jednym z niezbędnych elementów profesjonalnego prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

Regulacje prawne w USA a konto bankowe USA

Instytucje bankowe w USA są regulowane przez amerykański prawo federalne, a jedna z tych regulacji jest Ustawa Patrot Act, który nakłada na wszystkie banki w USA, nawet te europejskie jak HSBC, specyficzne procedury przy otwarciu kont bankowych w Stanach Zjednoczonych. Każdy z amerykańskich banków ustala swoje indywidualne wymagania związane z otwarciem nowego rachunku bankowego w USA. Warto tutaj zaznaczyć, iż otwarcie konta biznesowego w USA dla spółki w której udziałowcem jest rezydent podatkowy Stanów Zjednoczonych jest o wiele łatwiejszym zadaniem niż otwarcie konta bankowego dla udziałowca który nie jest obywatelem amerykańskim.

Założenie konta bankowego w USA

Wybrane informacje, dokumenty i wymogi o które amerykański bankier będzie pytać podczas zakładania konta bankowego w USA.

  • Informacje potwierdzające dane osobisty osoby otwierającej konto bankowe w USA.
  • Amerykańskiej numer podatkowy działalności gospodarczej tzw. EIN.
  • Oryginał paszportu osoby otwierającej konto bankowe w USA.
  • Oficjalna dokumentacje spółki zarejestrowanej w USA, na przykład Certificate of Formation lub Certificate of Incorporation.
  • Formularz podatkowy W-8BEN w przypadku udziałowca spoza USA nieposiadającego amerykański numeru podatkowego. Więcej informacji o formularzu podatkowym W-8-BEN.

Jednym z ważniejszych wymogów prawa bankowego w USA, który należy podkreślić jest wymóg osobistego stawienia się w banku w USA.

Jeżeli nie jest rezydentem podatkowym Stanów Zjednoczonych i założyłeś konta bankowe w USA bez przyjazdu do USA musisz wiedzieć że nawet jeżeli uda ci się „przechytrzyć” system i założyć konto bankowe w USA niezgodnie z regulacjami bankowymi w USA, Twój bank w USA może takie konto zablokować bez podania powodu, co będzie bardzo kosztowne na przykład, gdy prowadzisz sprzedaż internetową przez Amazon w USA. Ominiecie wymogu przyjazdu do USA i użycie lokalnego „słupa”, znajomego, lub agenta rejestrowego w USA do założenia konta bankowego w USA jest bardzo ryzykowanym posunięciem. Dlaczego? Ponieważ taka osoba zamieszkująca w USA ma 100% kontrolę nad Twoim kontem bankowym w USA. Historie gdzie „zaufany” partner w USA ginie z pieniędzmi w USA są codziennością.

Reasumując wymogi związane z założeniem konta w USA. Nie daj się naciągnąć doradcom obiecującym pomoc przy założeniu konta bankowego w USA bez konieczności przyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Nie rozpoczynaj działalności gospodarczej w USA od łamania amerykańskich przepisów federalnych!

Dlaczego warto pracować z lokalnym doradcą przy otwarciu konta bankowego w USA?

  • Dobry lokalny posiada wiedzę praktyczną a także zna codzienne realia napotykane przez obcokrajowców w amerykańskich bankach.
  • Każdy z banków w USA posiada specyficzne i czasami dość dziwne wymogi przy zakładaniu firmowego konta bankowego dla udziałowca z Europy. Lokalny doradca zna takie wymogi.
  • Lokalny doradca rozumie które banki w USA są odpowiednie do specyficznej działalności w USA. Bardzo często po samodzielnym otwarciu konta bankowego w USA, udziałowcy zagraniczni są rozczarowane, gdy okazuje się, że bank w którym sami założyli konto bankowe oferuje usługi bankowe które są ograniczone przez fakt ze właścicielem konta bankowego jest obywatel EU.
  • Sprawne otwarcie konta bankowego w USA wymaga przygotowania i czasu. Podczas mojego ostatniego projektu „bankowego” w trakcie którego pomagałem dla polskiego udziałowca w spółce w Delaware, skuteczne założenie kont bankowych w USA, wymagało 3 tygodni przygotowań, a także 2 dni podróżowania z klientem do banków na przedmieściach NYC.

Uwaga: Powyższe informacje nie przedstawiają wszystkich wymogów potrzebnych do założenia konta bankowego w USA przez udziałowca zagranicznego!

Założenie konta bankowego USA
Jeżeli jesteś europejskim przedsiębiorcą który będzie próbował samodzielnie założyć konto bankowe w USA, podejmujesz ryzyko iż takie konto bankowe w USA nie zostanie otwarte podczas Twojego krótkiego przyjazdu do Stanów Zjednoczonych lub nawet po jego założeniu zostanie zamknięte przez amerykański bank.  Jeżeli interesuje Cię pomoc przy założeniu konta bankowego w USA sprawdź moja ofertę.

#F...CORONAVIRUS

Wiele firm i pracowników po stronie Polski jak i USA jest lub będzie dotkniętych przez korona wirusa w najbliższym czasie. Dlatego chcę wesprzeć takie firmy które odczują finansowe skutki tego wirusa. Do odwołania oferuję 15% zniżkę na wszystkie moje serwisy. W pierwszym emailu do mnie podaj kod CORONA15.