Konto bankowe w USA

Otrzymywanie bezpośrednich płatności od klientów w USA, nie jest jedynym powodem, dla którego polska spółka prowadząca działalność gospodarczą w USA lub Twoja amerykańska spółka w Delaware powinna posiadać rachunek bankowy w amerykańskim banku. Polski przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych zatrudniający amerykańskiego przedstawiciela handlowego w USA będzie potrzebować konto bankowe do otwarcia prowadzenia systemu wynagrodzeń dla swojego pracownika w USA. Sklepu internetowy sprzedający produkty na rynku amerykańskim lub polska firma, która będzie oferować swoje usługi w USA przez Internet chcąca przyjmować płatności przez Internet, będzie musiał połączyć firmowe konto bankowe w USA z rachunkiem amerykańskiej instytucji finansowej obsługującej płatności amerykańskim kartami kredytowymi. Jak widać, rachunek bankowy firmy w USA jest jednym z niezbędnych elementów profesjonalnego prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

konta w banku usa
Rachunek bankowy w USA

Banki w USA są regulowane przez amerykański prawo federalne, a jedna z tych regulacji jest Ustawa Patrot Act, który nakłada na wszystkie amerykańskie banki specyficzne procedury przy otwarciu kont bankowych. Każdy z amerykańskich banków ustala swoje indywidualne wymagania związane z otwarciem nowego rachunku bankowego w USA. Warto tutaj zaznaczyć, iż otwarcie konta biznesowego w USA dla spółki w której udziałowcem jest rezydent podatkowy Stanów Zjednoczonych jest o wiele łatwiejszym procesem.

Założenie konta bankowego w USA

Wybrane informacje i dokumenty o które bankier w USA będzie pytać przy zakładania konta bankowego w USA dla przedsiębiorcy lub firmy spoza USA.

 • Informacje personalne osoby otwierającej konto w USA
 • Numer identyfikacji podatkowej w Stanach Zjednoczonych, tzw. ITIN
 • Adres firmy w USA z którego firma zakładająca konto bankowe w USA prowadzi działalność gospodarczą w USA
 • Amerykańskiej numer podatkowy działalności gospodarczej tzw. EIN
 • Oryginał paszportu osoby otwierającej konto bankowe w USA
 • Oficjalna dokumentacje spółki zarejestrowanej w USA, na przykład Certificate of Formation lub Certificate of Incorporation
 • Formularz podatkowy W-8BEN w przypadku udziałowca spoza USA nieposiadającego amerykański numeru podatkowego. Więcej informacji o formularzu podatkowym W-8-BEN
konto w usa
Konto bankowe w USA

Regulacje prawne w USA wymagają osobistego stawienia się w banku w USA. Nie daj się naciągnąć doradcom obiecującym pomoc przy założeniu konta bankowego w USA bez konieczności przyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Nie rozpoczynaj działalności gospodarczej w USA od łamania amerykańskich przepisów federalnych.

Jeżeli Ty lub Twoja firma nie jest rezydentem podatkowym Stanów Zjednoczonych i podjąłeś decyzje, iż założenie konta bankowego w USA jest niezbędne do prowadzenia działalności biznesowej na rynku amerykańskim, musisz wiedzieć następujące fakty.

 • Nawet jeżeli uda ci się „przechytrzyć” system i założyć konto bankowe w USA niezgodnie z regulacjami bankowymi w USA, Twój bank w USA może takie konto zablokować bez podania powodu, co będzie bardzo kosztowne na przykład, gdy prowadzisz sprzedaż internetową przez Amazon w USA.
 • „Ominiecie” wymogu przyjazdu do USA i użycie lokalnego „słupa”, znajomego, lub partnera w USA do założenia konta bankowego w USA jest bardzo ryzykowanym posunięciem. Dlaczego? Ponieważ taka osoba w USA ma 100% kontrolę nad Twoim kontem w banku w USA.  Historie gdzie „zaufany” partner w USA ginie z pieniędzmi w USA są dla mnie codziennością.

Potrzebujsez konta bankowe w USA

Dlaczego warto nawiązać współpracę z lokalnym doradcą w USA przy założeniu konta bankowego w USA?

 • Dobry lokalny posiada wiedzę praktyczną a także zna codzienne realia napotykane przez obcokrajowców w amerykańskich bankach.
 • Każdy z banków w USA posiada specyficzne i czasami dość dziwne wymogi przy zakładaniu firmowego konta bankowego w USA dla udziałowca z Europy.
 • Bardzo często po samodzielnym otwarciu konta bankowego w USA, firmy zagraniczne są rozczarowane, gdy okazuje się, że bank w którym zostało założone konto w USA oferuje usługi bankowe które są ograniczone i nie przydatne do specyficznej działalności gospodarczej prowadzonej w USA. Na przykład jest „normalnością” w USA, że lokalny amerykański bank nie oferuje przelewów internetowych, a w celu dokonania przelewu bankowego wymagana jest fizyczna obecność właściciela konta w lokalnym oddziale banku w USA. Jest to bardzo mało praktyczne rozwiązanie dla podmiotu prowadzącego sprzedaż internetową na rynku USA.

Podczas mojego ostatniego projektu „bankowego” w trakcie którego pomagałem dla polskiego udziałowca w spółce w Delaware, skuteczne założenie kont bankowych w Nowym Jorku, wymagało 3 tygodni przygotowań, a także 2 dni podróżowania z klientem po bankach w NYC.

Wyżej przedstawione informacje mają służyć jednie do ogólnych celów informacyjnych. Jeżeli jesteś europejskim przedsiębiorca który będzie próbował samodzielnie założyć konto bankowe w USA na podstawie tych ograniczonych informacji, podejmujesz ryzyko iż takie konto bankowe w USA nie zostanie otwarte podczas Twojego przyjazdu do Stanów Zjednoczonych lub nawet po jego założeniu zostanie zamknięte przez amerykański bank.

Jeżeli interesuje Cię pomoc przy założeniu konta bankowego w USA napisz do mnie i przedstaw rodzaj działalności gospodarczej którą prowadzisz lub planujesz prowadzić na terenie Stanów Zjednoczonych. E-mail: jc@ecomten.com.

Założenie konta w USA- wznowienie z Sierpnia 2019