Rozmiar rynku USA powinien być imponujący dla polskich firm. Dla przykładu weźmy pod uwagę jedynie Stan Nowy Jork. Miasto Nowy Jork to około 9 milionów mieszkańców a metropolia Nowojorska, obszar w obrębie 3 godzin od miasta NYC, to 20 milionów mieszkańców z dochodem brutto prawie czterokrotnie większym od całej Polski. Jakie są bariery praktyczne, prawne lub rynkowe najczęściej napotykane przez polskie firmy planujące eksport usług do USA, lub sprzedaż internetową do USA?

Eksport do USA

Eksport do USA a dostępność produktu na rynku USA

Niestety w większości amerykańskich branży bezpośrednia sprzedaż produktów z Polski nie działa. Kontrahenci w USA oczekują, że polskie produkty eksportowane do USA, sprzedawane na rynku USA, są i będą w pełni dostępne na terenie Stanów Zjednoczonych.

Co to oznacza w praktyce? W przypadku złożenia zamówienia, amerykański kontrahent oczekuje, iż w przeciągu 2-3 dni biznesowych zamówiony produkt będzie dostarczony do wskazanego przez niego miejsca, sklepu lub magazynu na terenie USA. Nawet jeżeli polska firma planuje sprzedaż internetową przez Amazon FBA, warto zapamiętać, iż w przypadku gdy ilość produktów składowanych w specyficznym magazynie Amazon na terenie USA spadnie do pewnego minimalnego poziomu, firma Amazon zażąda od polskiego sprzedawcy szybkiego dostarczenia dodatkowej partii produktów do wyznaczonego przez Amazon magazynu Amazon FBA na terenie Stanów Zjednoczonych.

Na dłuższą metę polska firma poważnie myśląca o eksporcie do USA i sprzedaży produktów w Stanach Zjednoczonych nie może polegać na bezpośrednim przesyłaniu towaru z Polski do USA, nawet wykorzystując transport drogą lotniczą. Dlaczego? Ponieważ nawet transport lotniczy zajmuje minimalnie 4-5 dni. Firma, która rozumie ten istotny fakt od samego początku budowania sprzedaży w USA i powinna rozważyć wynajem powierzchni magazynowej w USA. W tym celu polska firma powinna przeanalizować następujące kwestie związane z magazynowaniem w USA.

 • W którym amerykańskim stanie polski eksporter powinien magazynować towar eksportowany do USA?
 • W jaki sposób polska firma eksportująca na rynek USA będzie obsługiwać logistycznie amerykańskich klientów na obu wybrzeżach Stanów Zjednoczonych (2700 mil pomiędzy New York i Los Angeles- około 40 godzin jazdy samochodem) ?
 • W przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej przez Amazona w USA, jakie kwestie podatkowe pojawią się z powodu posiadania magazynu w USA lub używania serwisu logistycznego Amazon FBA? Dowiedź się więcej na temat tutaj http://bit.ly/2tic1Ig
 • Jakie będą konsekwencje podatkowe dotyczące rozliczania stanowych podatków od sprzedaży przez polskiego eksportera magazynującego produkty w więcej niż jednym z amerykańskich stanów?
 • W jaki sposób znaleźć i wynająć powierzchnię magazynową na terenie Stanów Zjednoczonych lub jakie są alternatywy do wynajmu własnego magazynu w USA?

Eksport usług i towarów do USA a regulacje prawne w USA

Nieznajomość regulacji prawnych na rynku USA może być kosztownym błędem dla polskiego eksportera. Towar eksportowany do USA, który nie spełnia wymagań prawa amerykańskiego może być zatrzymany już na granicy USA.

Niektóre kategorie eksportowanych towarów wymagają posiadania fizycznego agenta na terenie USA, inne kategorie produktów sprzedawanych w USA wymagają prawidłowego przedstawienia składników lub atestu palet, na których produkt jest przesyłany do USA. Warto zaznaczyć, iż polskie produkty, które już są sprzedawane na rynku amerykańskim mogą być w każdej chwili wycofane z tutejszego rynku przez amerykańskie agencje federalne lub przez działania amerykańskiej konkurencje w przypadku eksportowania produktów niezgodnych z amerykańskim regulacjami, na przykład łamiące prawa do własności intelektualnej- znaku towarowego, lub ustawami federalnymi. Firma prowadząca eksport z Polski do USA najczęściej potrzebują rozwiązać następujące kwestie.

 • Zarejestrować działalność gospodarczą w amerykańskich urzędach federalnych.
 • Zgłosić działalność do stanu na którego terenie prowadzi działalność gospodarczą.
 • Uzyskać numer podatkowy w USA.
 • Przygotować etykiety i opakowania produktów zgodne z regulacjami prawa amerykańskiego.
 • Przeprowadzić prawny proces legalizacji produktu w USA.
 • Pozyskać stosowne certyfikaty i pozwolenia w USA.
 • Przygotować dokumentacje marketingową zgodną z regulacjami prawnymi w USA.
 • Uzyskać certyfikat podatkowy upoważniające do pobierania podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax„.
 • Ubezpieczyć działalność gospodarczą na rynku USA poprzez uzyskanie polisy ubezpieczeniowej w USA.  Dowiedz się więcej o wymaganych ubezpieczeniach na rynku USA.

Oddział firmy lub przedstawiciel w USA i eksport do USA

Stany Zjednoczone to ponad 300 milionów obywateli i obszar porównywalny do rozmiaru całej Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto Polski jest porównywalny do 9-milionowego Stanu New Jersey gdzie mieszkam.

Firma z Polski eksportująca na rynek amerykański która nie posiada przedstawiciela handlowego w USA lub nawet jednego pracownika w USA może jedynie pomarzyć o zbudowania poważnej sprzedaży produktów we wszystkich 50 stanach.  Co można zrobić w takiej sytuacji? Eksporter do USA powinien przeprowadzić wstępne rozeznanie amerykańskiego rynku i podjąć decyzje gdzie znajdują się największe skupisko klientów do których sprzedaje konkurencja na rynku amerykańskim lub potencjalnych klientów dla których polska firma będzie oferować swoje produkty. Po wykonaniu takiego wstępnego rozeznania firma musi podjąć następujące decyzje.

 • Do którego portu w USA produkt eksportowany z Polski do USA będzie wysyłany drogą morską? Na wschodnim wybrzeżu najbardziej popularne porty morskie to: Port Newark w stanie New Jersey, Port w Mieście Nowy Jork i Port Filadelfia?
 • Kogo zatrudnić w USA jako agenta celnego, który zajmie się odbiorem produktów które będą docierały do portu morskiego lub lotniczego w USA?
 • Jakie kanały kurierskie będą używane w przypadku potrzeby ekspresowego przesyłania produktów do USA?
 • Która lokalna firma logistyczna zajmie się wysyłkami kurierskimi na terenie Stanów Zjednoczonych?
Wymóg posiadania agenta w USA i eksportowanie do USA

W wielu branżach amerykańskie prawo wymaga od firmy eksportującej towary do USA, prowadzącej działalność gospodarczą na terenie USA, posiadanie fizycznego agenta na terenie Stanów Zjednoczonych. Na przykład wymóg taki istnieje w amerykańskiej branży spożywczej, alkoholowej lub kosmetycznej. Od Maja 2017 roku, polski eksporter produktów spożywczych ma obowiązek wskazania podmiotu, agenta na terenie USA, który będzie odpowiedzialny za jakość żywności eksportowanej na rynek USA. Innym przykładem jest uzyskanie zezwolenia na eksport do USA ubocznych produktów drobiarskich gdzie Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, także wymaga od europejskiego eksportera zatrudnienia osoby która fizycznie przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych.

W większości branży amerykańscy kontrahenci będą oczekiwać, że będą w stanie porozmawiać telefonicznie w swojej strefie czasowej, tzn. po godzinie 16ej polskiego czasu, z osobą znającą produkt eksportowany do USA, który szybko odpowie na ich zapytania. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim związane jest nieustannym rozwiązywaniem codziennych kwestii biznesowych- kto będzie lokalnym przedstawicielem Twojej firmy w USA?

Planujesz eksport do USA, ale nie wiesz jak rozwiązać powyższe kwestie i potrzebujesz lokalnego wsparcia, doradcy w Stanach Zjednoczonych? Umów się na wstępną konsultację dotyczącą kwestii eksportowych.

#F...CORONAVIRUS

Wiele firm i pracowników po stronie Polski jak i USA jest lub będzie dotkniętych przez korona wirusa w najbliższym czasie. Dlatego chcę wesprzeć takie firmy które odczują finansowe skutki tego wirusa. Do odwołania oferuję 15% zniżkę na wszystkie moje serwisy. W pierwszym emailu do mnie podaj kod CORONA15.