Przykład ekspansji polskiej firmy na rynek USA

Polska firma planująca internacjonalizację, wejście na rynek USA, z polskimi produktami lub usługami napotka pewne bariery rynkowe w USA. Takie bariery praktyczne to między innymi: brak rozpoznawalności europejskiej marki, brak określenia przewagi nad konkurencją, brak ochrony europejskiej marki w USA, brak strategii na wykorzystanie potencjału sprzedaży internetowej w USA, jak i brak dostępu do doradców znających realia rynku Stanów Zjednoczonych. Dowiedzieć się więcej o tych kwestiach od firmy sprzedającej wysokiej jakości polskie produkty na rynku USA czytając tutaj.

Gdzie wynająć biuro w USA

Na co powinna zwrócić uwagę europejska firma przenosząca działalność gospodarczą do USA, jak i polski sprzedawca rozpoczynający sprzedaż internetową na rynku USA który planuje wynająć biuro dla firmy w Stanach Zjednoczonych. Niektóre amerykańskie stany, na przykład Nevada, Virginia lub Floryda, próbują przyciągnąć na swój teren nowe inwestycje, nowe firmy i w tym celu oferują zachęty podatkowe lub nieopodatkowanie indywidualnego dochodu osobistego. W większości przypadków oferowane stanowe ulgi podatkowe nie powinny być brane pod uwagę przy wyborze miejsce na biuro w USA. Na co powinna zwrócić uwagę mała lub średnia europejska firma potrzebująca wynająć biura w Stanach Zjednoczonych?

Wynająć biuro w USA gdzie są klienci

Jednym z najrozsądniejszych czynników na który warto zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na biuro w USA jest ustalenie gdzie znajdują się obecni lub potencjalni klienci Twojej firmy na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeżeli polska firma informatyczna prowadzi usługi IT skierowane do klientów finansowych, większość z nich jest ulokowana w obrębie miasta New York City , wiec wynajem biura spółki w stanie North Carolina mija się zupełnie z celem. Jeżeli prowadzisz sprzedaż internetową lub sklep internetowy w USA, założenie firmy i biura w pobliżu portów morskich, na przykład na Florydzie ma olbrzymi sens.

Wysokość wynagrodzeń w USA

Każdy amerykański stan ustala swoją minimalną stawkę godzinową, która nie może być niższa od minimalnej federalnej stawki wynoszącej $7,25 na godzinę. (Aktualizacja ze Stycznia 2017- minimalna stawka godzinowa w NYC wynosi 10.5 USD, tutaj znajduje się link do strony przedstawiającej stawki godzinowej w mieście New York City ) Wysoka minimalna stawka godzinowa najczęściej oznacza, iż pracownicy umysłowi, biurowi, także zarabiają wyższe stawki w takim stanie.

Dostęp do kadry pracowników w USA
Jeżeli planujesz produkować w USA proste elementy metalowe, znajdziesz olbrzymi ilości pracowników fizycznych w prawie każdym z amerykańskim stanów. Niestety, amerykańskie stany w których są niskie wynagrodzenia, zwykle nie są atrakcyjne do zamieszkania przez doświadczonych lub dobrze wykształconych pracowników. Większość talentu pracowniczego w USA mieszka w dużych miastach amerykańskich, lub na ich obrzeżach. (sprawdź listę stanów „przyjaznych” dla biznesu)

Połączenia lotnicze pomiędzy USA i Polska
Otwarcie biura w okolicach Nowego Jorku, Chicago lub Bostonu jest bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem dla spółek z Polski które będą delegować polskich pracowników do pracy na terenie USA. Takie metropolie oferują mnóstwo bezpośrednich połączeń lotniczych między USA a Polską, a także tańszych połączeń oferowanych przez europejskie linie lotnicze.

Wysyłanie produktów oferowanych w USA

Polska firma handlująca dużą ilością produktów powinna wiedzieć, iż północno-wschodnie wybrzeże Ameryki ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć portów morskich, stany Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, do których kursuje wielu przewoźników morskich z Europy. Dzięki czemu można nie tylko sprawnie wysyłać produkty z Polski do USA ale także wynegocjować konkurencyjne opłaty za przewóz towarów do Stanów Zjednoczonych.

Podatki stanowe w USA
Zerowy lub niski podatek stanowy w USA to tylko jeden z elementów który powinna rozważyć firma wynajmująca biuro w Stanach Zjednoczonych. Firma z Polski, która nawet nie posiada swojej własnej spółki w USA lub oddziału w USA, ale posiada nexus podatkowy z jednym z amerykańskich stanów jest zobowiązana do wywiązania się ze stanowych obowiązków podatkowych w USA. Dla przykładu, polska firma prowadząca działalność gospodarczą na terenie USA poprzez swoją spółkę w Delaware, która posiada swoje serwery w mieście NYC posiada wystarczającą wieź podatkową aby zobowiązać ją do płacenia podatków miejskich w NYC, a także odprowadzania podatków stanowych i federalnych.

Biuro firmy w Nowym Jorku lub Kalifornii

Wynajem biura w Nowym Jorku
Biuro firmy w NYC

Czy warto wynająć biuro w NYC  lub Sillicon Valley? Odpowiedz na to pytanie jest zależna od planów jak i budżetu firmy wkraczającej na rynek amerykański. Wynajem biura spółki w najpopularniejszych amerykańskich miastach jest bardzo dużym wydatkiem. Wynajem biura w USA dla firmy z udziałowcami którzy nie są rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych najczęściej wiąże się z wymogiem poręczenia przez osobę fizyczną, lub zapłaceniem z góry za cały pierwszy rok wynajmu biura.

Koszt wynajmu biura w USA a wirtualne biuro w USA
Jaka jest alternatywa dla polskiej firmy, która potrzebuje posiadać własne biuro w USA, ale nie wydawać tysiące dolarów miesięcznie? Sprawdź, jakiego rodzaju koszta wiążą się z wynajmem i utrzymaniem biura w mieście Nowy Jork. W początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej w USA spółka z Polski powinien rozważyć wynajem wirtualnego biura firmy w USA lub wynajem biura na przedmieściach dużych amerykańskich metropolii.

Sprzedaż internetowa w USA a VAT

Sklep internetowy w USA podatki
VAT w USA i sprzedaż internetowa

Europejska firma prowadząca sprzedaż wysyłkową do USA, sprzedaż przez Amazon w USA, lub która korzysta z usług logistycznych na terenie USA w pewnym momencie zobowiązana będzie do wypełniania pewnych obowiązków podatkowych w USA. Amerykańskie prawo podatkowe nie tylko wymaga od firmy prowadzącej działalność na terenie USA-sprzedaż internetową w USA, zapłacenia podatku federalnego w USA, składania zeznań podatkowych w stanowych i federalnych urzędach podatkowych, ale także płacenia pobieranie i przekazywania podatków od sprzedaży w USA.

Sprzedaż wysyłkowa do USA podatek w USA VAT w USA

Przesyłki lotnicze są drogie, stąd typowy większy sprzedawca spoza USA, prowadzący sprzedaż internetowa/wysyłkową w USA, musi dostarczyć i magazynować towar na terenie Stanów Zjednoczonych, skąd w momencie dokonania zakupu produkt będzie wysłany do klienta końcowego, amerykańskiego konsumenta lub kontrahenta B2B w USA. Spójrzmy na proces logistyczny przy prowadzeniu sprzedaży internetowej przez Amazon w USA.

Sprzedaż w USA VAT w USA
Sprzedaż wysyłkowa USA

W przypadku sprzedawcy Amazon, który uruchomił konto sprzedawcy na Amazon.com, przeszedł wszystkie procedury narzucane przez firmę Amazon, na przykład uzyskał zatwierdzenie sprzedaży w specyficznej kategorii produktu od firmy Amazon, dostosował produkt do wymogów prawa amerykańskiego istnieją dwie opcje logistyczne.

Opcja 1: Sprzedawca na Amazon używa serwisu Amazon FBA i dostarcza towar bezpośrednio do wskazanego przez firmę Amazon magazynu na terenie Stanów Zjednoczonych.

Opcja 2: Sprzedawca prowadzący sprzedaż internetową na rynku USA znajduje i angażuje inną firmę logistyczną na terenie Stanów Zjednoczonych.

Przy obu opcjach w momencie, gdy konsument w USA dokona zakupu specyficznego produkt przez platformę Amazon.com, produkt jest będzie wysłany z magazynu Amazon lub z „zewnętrznego” magazynu obsługiwanego przez firmę logistyczną w USA. Sprzedaż internetowa w takim modelu biznesowym oznacza, iż któryś z podmiotów uczestniczących w sprzedaży  jest zobowiązany przez prawo podatkowe w USA do pobierania i odprowadzania podatku od sprzedaży w USA tzw. „sales tax” czyli „VAT w USA”.

Sklep internetowy w USA a podatek VAT w USA

Amerykańskie prawo podatkowe jest na tyle skomplikowane, że należny podatek od sprzedaży w USA może być regulowane na wielu poziomach. Specyficzna transakcja sprzedaży internetowej może podlegać regulacjom miejskim, federalnym, a także stanowym w USA. Warto pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych jest 50 indywidualnych stanów i każdy z nich posiada prawo opodatkowania specyficznej transakcji lub sprzedaży, która odbywa się jego terytorium geograficznym. Reasumując to ponownie- temat jest trudny, stad reszta postu będzie wstępnie omawiać jedynie obowiązek pobierania stanowego podatku VAT w USA przez sprzedawcę spoza USA.

Czy sprzedawca zagraniczny, firma europejska, która nie posiada firmy w USA, oddziału firmy lub pracownika w USA, ale jedynie używa powyższe usługi logistyczne w Stanach Zjednoczonych może być odpowiedzialna za naliczanie i odprowadzanie stanowego VAT w USA? Generalna zasada w amerykańskim prawie podatkowym jest następująca: w przypadku osoby fizycznej lub podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą- sprzedaż internetową, którzy posiadają minimalną wieź podatkową, tzw. „nexus”, z wybranym amerykańskim stanem, taki stan ma prawo wymagać od sprzedawcy pobieranie i odprowadzania stanowego podatku od sprzedaży- VAT w USA.

VAT USA sprzedaż internetowa w USA a wieź podatkowa

”Nexus podatkowy”, więź podatkowa jest określana indywidualnymi przepisami prawnymi w każdym z amerykańskich stanów. Dla przykładu tutaj możesz sprawdzić regulacje dotyczące nexusu w Delaware. Za generalną zasadę trzeba przyjąć, iż wieź podatkowa istnieje, gdy firma/sprzedawca spoza Stanów Zjednoczonych posiada biuro, przedstawiciela handlowego, pracownika lub ”magazyn” w wybranym amerykańskim stanie.

Jeżeli istnieje bardzo oczywista wieź podatkowa ze specyficznym stanem w USA, firma/sprzedawca spoza USA prowadzący działalność w takim stanie musi dopełnić zobowiązania podatkowe w tym stanie. O ile na początku prowadzenia działalności handlowej w USA wielu sprzedawców na Amazon spoza Stanów Zjednoczonych nie posiada własnego oddziału, biura lub pracownika w żadnym z 50-ciu amerykańskich stanów, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, gdy taka sprzedawca prowadzący sprzedaż wysyłkową/ internetową używa do obsługi logistycznej duże amerykańskie firmy logistyczne, które bardzo często posiadają własne magazyny w więcej niż w jednym z amerykańskich stanów. Dla przykładu, stanowe prawo podatkowe w Nowym Jorku, Kalifornii, New Jersey i na Florydzie mówi, że jeżeli podmiot sprzedający używa serwisy wysyłkowe firmy logistycznej która posiada magazyn w jednym z tych stanów, jest to wystarczająca wieź podatkowa aby zobowiązać sprzedawce do pobierania „VATu”, podatku od sprzedaży, „sales tax” od konsumenta/rezydenta tego stanu.

Amerykańskie prawo podatkowe przewiduje jeszcze ciekawsze konsekwencje podatkowe w przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej w USA i korzystania z magazynów Amazon FBA na terenie Stanów Zjednoczonych. Sprzedający na Amazon, zarówno lokalni, jak i firmy spoza USA którzy korzystają z obsługi logistycznej Amazon FBA do wysyłania zamówień internetowych, mogą mieć obowiązek pobierania podatków stanowych we wszystkich stanach w których przechowywane są ich produkty sprzedawane przez Amazon. W dniu 1 Maja 2017 roku, firma Amazon posiadała centra logistyczne/ magazynowe na terenie 25 amerykańskich stanów, stąd każdy sprzedawca używający serwis Amazon FBA może potencjalnie być odpowiedzialny za pobieranie i odprowadzanie podatków od sprzedaży we wszystkich 25 amerykańskich stanach!

Naliczanie podatku VAT w USA

Firma Amazon oferuje pomoc przy naliczania podatku VAT w USA. Za tego rodzaju serwis podatkowy firma Amazon pobiera opłatę w wysokości około 3% od zebranej sumy podatkowej. Sprzedający na Amazon który chce używać taki serwis podatkowy musi między innymi posiadać:

1) Numer podatkowy firmy w USA.

2) Certyfikat podatkowy upoważniający sprzedawcę Amazon do naliczania i odprowadzania podatków od sprzedaży w wybranym stanie.

Naliczanie i pobieranie podatków od sprzedaży w USA bez ważnego certyfikatu podatkowego jest niezgodne z amerykańskim prawem stanowym. Dla przykładu w Stanie Nowy Jork jest to wykroczenie cywilne, jak i kryminalne!

Gdzie naliczać podatek stanowy w USA i jak go odprowadzać

W których amerykańskich stanach europejski sprzedawca na Amazon.com powinien pobierać podatki od sprzedaży? Czy w 25-ciu stanach? Niestety odpowiedz nie jest oczywista i prosta, stad każdy polski sprzedawca na Amazon USA musi zatrudnić amerykańskiego księgowego, który po przeprowadzeniu własnej analizy przedstawi rekomendacje dotyczące naliczania podatku od sprzedaży w USA.

Co dalej dzieje się z pobranymi podatkami stanowymi od sprzedaży w USA? Każdy sprzedawca Amazon nawet ten spoza USA posiada obowiązek do przekazywania pobranych podatków od sprzedaży do wybranego stanowego urzędu podatkowego zgodnie ze stanowymi przepisami podatkowymi.

Podatek VAT w USA w modelu drop-shipping

Jak działa model dropshipping? W modelu drop-shippingowym końcowy klient w USA „kupuje” produkt od pośrednika lub sprzedawcy tzw. „retailer”, który nigdy nie posiada prawa własności do sprzedawanego produktu i który nie magazynuje oferowanego produktu w swoim magazynie lub fizycznym sklepie. Amerykański klient który płaci za sprzedany produkt otrzymuje zakupiony produkt ”prosto od producenta”.

W celu określania amerykańskich obowiązków podatkowych każdej ze stron w modelu dropshipping bardzo ważne jest ustalenie więzi podatkowych, „nexus” wszystkich podmiotów uczestnicy w sprzedaży wysyłkowej do USA.

podatki w usa sprzedaż przez internet
Sprzedaży wysyłkowa do USA podatki w USA
 • W przypadku, gdy ani producent, ani pośrednik nie posiadają więzi podatkowych z wybranym stanem, żaden z nich nie jest zobowiązany do pobierania i odprowadzania podatku od sprzedaży w takim stanie.
 • Jeżeli tylko amerykański pośrednik posiada nexus z wybranym stanem, pośrednik ma obowiązek pobierania podatku od sprzedaży.
 • W przypadku, gdy jedynie producent spoza USA posiada nexus z wybranym stanem, prawo stanowe może wymagać, aby taki producent pobierał podatek od sprzedaży od swojego pośrednika lub uzyskał od niego dokument zwalniający go od takiego obowiązku podatkowego tzw. „resale certificate”

Kara za niezapłacenie podatku w USA

Prowadzisz sprzedaż wysyłkową na terenie USA, sprzedaż internetową w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy nie odprowadzałeś podatków od sprzedaży w USA. Co dalej? W jaki sposób stanowy urząd podatkowy może dojść do wniosku, iż Twoja firma lub Ty jako sprzedawca internetowy był, lub jest odpowiedzialny za pobieranie i odprowadzania podatków stanowych w jego stanie? Odpowiedz na to pytanie będzie inna w każdym z amerykańskich stanów. Dla przykładu, Urząd Podatkowy Stanu Kalifornii co 3 lata przeprowadza audyt firm prowadzących działalność gospodarczą na jego terytorium. Podczas audytu, Kalifornijski urzędnik podatkowy określa czy dany sprzedawca i jego kontrahenci mieli, lub posiadają obowiązek podatkowy w Kalifornia.

Jakie są być potencjalne konsekwencje finansowe dla podmiotu prowadzącego sprzedaż wysyłkową w USA który nie wypełnia swoje obowiązki podatkowe? Tutaj ponownie, odpowiedz będzie zależna od indywidualnych przepisów stanowych. Dla przykładu, Kalifornijskie prawo podatkowe upoważnia Stanowy Urząd Podatkowy do naliczenia należnych podatków stanowych za okres 7 lat wstecz, naliczenia odsetek od nieodprowadzonych podatków, jak i nałożenia 25% kary podatkowej. W innych amerykańskich stanach, urzędy podatkowe zwykle posiadają prawo do naliczania podatków i kar stanowych za ostatnie 3 lata prowadzenia działalności gospodarczej na ich terytorium. W wielu stanach USA, prawo stanowe przewiduje, iż w przypadku gdy stanowy urząd podatkowy stwierdzi, iż sprzedawca prowadzący sprzedaż internetową na jego terytorium celowo i świadomie nie dopełniał obowiązków pobierania stanowych podatków od sprzedaży, VAT w USA, 3-letni okres przedawnienia nie ograniczony prawa organu podatkowego do naliczania zaległych podatków i kar

Jak uniknąć odpowiedzialności karno skarbowej w USA przy prowadzeniu sprzedaży wysyłkowej/ internetowej do USA

 • Po pierwsze, zapoznać się ze stanowymi przepisami regulującymi podatki od sprzedaży. Szczególną uwagę trzeba zwrocic w amerykańskim stanie gdzie sprzedający posiada oczywistą więź podatkową.
 • Po drugie, potrzeba określić wież podatkową wszystkich podmiotów uczestniczących w transakcji na terenie Stanów Zjednoczonych.
 • Po trzecie warto upewnić się, iż sprzedawca internetowy, jak i pośrednicy uczestniczący w sprzedaży wysyłkowej do USA w ten sam sposób rozumieją i interpretują stanowe kwestie podatkowe związane z naliczaniem i odprowadzaniem podatku od sprzedaży w USA.

Artykuł został przygotowany jedynie do celów informacyjnych i nie powinien służyć jako porada podatkowa. Sytuacja każdego klienta jest inna, dlatego kwestie podatkowe przedstawione w tym artykule powinny być przedyskutowane z Twoim doradcą podatkowym w USA, którym nie jest firma Ecomten LLC.

SPRZEDAŻ NA AMAZON W USA PODATEK VAT W USA AKTUALNOŚCI
 • Październik 2017 Firma Amazon próbuje uniknąć odpowiedzialności za pobieranie podatków od sprzedaży internetowej w Karolinie Południowej, jeżeli przegra tę bitwę prawną, inne amerykańskie stany pójdą w tym samy kierunku co spowoduje że Amazon może zmienić warunku sprzedaży i zacznie wymagać od sprzedawców używających platformę Amazon pobierania i odprowadzania podatków stanowych od sprzedaży internetowej na rynku amerykańskim. Czytaj artykuł: http://cnb.cx/2x22XVO
 • Listopad 2017 Amazon ogłasza, iż wszyscy sprzedawcy sprzedający do rezydentów stanu Washington będą zobowiązani do naliczania i pobierania podatków od sprzedaży należnych w tymi stanie. To może także oznaczać początek nowego trendu w innych amerykańskich stanach, gdzie amerykańscy sprzedawcy, jak i firmy spoza USA będą musiały uzyskać stanowe certyfikaty podatkowe i odprowadzać podatki od sprzedaży do stanowych urzędów podatkowych.
 • Styczeń 2018 Amazon będzie dostarczał informacje o swoich sprzedawcach do Stanu Massachusetts w celu ustalenia którzy sprzedawcy nie odprowadzają należnych podatków od sprzedaży. http://cnb.cx/2ndzLbL
 • Lipiec 2018 Sad Najwyższy w USA zgadza się z konkluzją Stanu South Dakota, iż sprzedawca wysyłkowy sprzedający do 200 lub więcej rezydentów South Dakoty jest zobowiązany do naliczania i odprowadzania podatku od sprzedaży pomimo braku więzi podatkowej z tym stanem. Więcej informacji.
 • Lipiec 2019 Amazon jest zobowiązany do pobierania i przekazywania podatków od sprzedaży w 14 amerykańskich stanach.

Photos: www.pixabay.com

Dystrybutor w USA jak go znaleźć

Bardzo wiele polskich firm planujących podbój rynku USA od samego początku przyjmuje założenie, że znalezienie dystrybutora w USA jest najlepszym sposobem na zbudowania sprzedaży polskich produktów na rynku Stanów Zjednoczonych. Polskim przedsiębiorstwom którym udało się znaleźć dystrybutora w USA trzeba z góry pogratulować, ale także doradzić, iż prowadzenie działalności gospodarczej w takim modelu biznesowym to dopiero początek budowania długoterminowej sprzedaży na rynku amerykańskim.

Dystrybutor w USA w praktyce

Warto tutaj przedstawić praktyczny przykład jednej z europejskich firm której produkty są już dostępne i sprzedawane na rynku USA. Otóż ta firma stworzyła bardzo ciekawy produkt, który jest na tyle unikalny, iż wzbudził on zainteresowanie zachodnich mediów. Jedna z większych stacji telewizyjnych przygotowała program informacyjny o nowym produkcie, który nazwiemy ”produktem x”. Pomimo iż program był stworzony dla widzów stacji telewizyjnej, program szybko znalazł się w mediach społecznościowych, gdzie cieszył się olbrzymią popularnością. Dlaczego? Produkt x nie tylko rozwiązuje realny problem potencjalnego konsumenta indywidualnego, ale także posiada bardzo unikalną wartość- zaletę. Po użyciu produktu x, konsument może z czystym sumieniem wyrzucić produkt do śmieci lub nawet zostawić produkt na „ulicy”, ponieważ produkt x jest super przyjazny dla środowiska. Taka dodatkowa funkcja produktu obecnie cieszy się wielką popularnością wśród konsumentów na rynkach zachodnich, włącznie z rynkiem amerykańskim, gdzie pewien sektor konsumentów popiera marki przyjazne dla środowiska poprzez ich zakup, nawet gdy takie produkty są droższe od produktów oferowanych przez konkurencje.

Nic więc dziwnego, iż zaczęli pojawiać się potencjalni partnerzy biznesowi zainteresowani sprzedażą produktów x, a pośród nich do drzwi producenta w EU zapukał amerykański dystrybutor. Dystrybutora z USA zaoferował wprowadzenie produktu x do Stanów Zjednoczonych i uzyskał prawa do sprzedaży produktu x na terenie Stanów Zjednoczonych. Europejski producent nie planował a także nie spodziewał się, iż tak szybko rozpocznie sprzedaż swojego produktu na olbrzymim rynku amerykańskim. Warto dodać, iż dystrybutor amerykański prowadzi działalność gospodarczą w jednym z cieplejszych stanów w USA. Dlaczego lokalizacja dystrybutora produktu w Stanach Zjednoczonych odgrywa ważną rolę tutaj, będzie omówione poniżej.

Promowania i sprzedaż internetowa przez dystrybutora w USA

Dystrybutor w USA ostro zabrał się do promowania i sprzedaży europejskich produktów na rynku amerykańskim- tutaj warto zaznaczy, iż USA jest rynkiem, gdzie firmy bardzo szybko podejmują działania biznesowe. Dystrybutor rozpoczął promocje produktu  x w amerykańskich mediach społecznościowych. Materiał filmowy o produkcie x, stworzony przez zachodnią staje telewizyjną rozpoczął być używany do celów promocyjnych na platformie Facebook. Czy producent posiadał prawa autorskie do tego materiału i był w stanie przekazać takie prawa dla swojego dystrybutora w USA?

To kwestia #1 która niesie za sobą konsekwencje prawne na terenie USA. Jeżeli producent lub jego dystrybutor nie posiadał praw do używania takiego materiału filmowego na terenie Stanów Zjednoczonych, któraś ze stron rozpoczęła łamanie prawa autorskie producenta filmu, ponieważ film został lub ciągle jest używany do celów komercjalnych. Dodatkowo warto wspomnieć, iż materiały filmowe skierowane do amerykańskich użytkowników Facebook promowały produkty x w dwóch kategoriach produktów, nazwijmy je: kategorią A i kategorią B, co porusza kwestie #2 na rynku USA. Z dostępnych informacji wynikało, iż europejski producent nie zaakceptował promowania i sprzedaży swoich produktów w kategorii B. Dlaczego? Sprzedaż produktów w kategorii B od samego początku nakłada na producenta spełnienia bardzo specyficznych wymogów prawa amerykańskiego, włącznie z poinformowaniem urzędu FDA o eksporcie produktów x nawet przed wysłaniem ich z europejskiego portu. Sprzedaż produktów x w kategorii B była od samego początku niezgodna z prawem amerykańskim. W przypadku gdy amerykański konsument dozna uszczerbku na zdrowiu po użyciu europejskiego produktu, poszkodowany konsument posiada prawo do uzyskania odszkodowania od dystrybutora i końcowego sprzedawcy- wszystkich którzy wprowadzają produkt x na rynek USA. Fakt, że produkt x od samego początku nie spełniał norm rynku amerykańskiego byłby bardzo skutecznie wykorzystany przez prawników poszkodowanej strony. Czy konsekwencje prawne dosięgłyby także producenta w Europie? Odpowiedz na to pytanie będzie zależną od wielu innych czynników. Warto dodać, iż europejski producent być może nawet nie zdawał sobie sprawy, iż jego dystrybutor w USA wystawia go na taką odpowiedzialność cywilną. Kreatywny amerykański dystrybutor posunął się jeszcze dalej.

Dystrybucja na terenie USA i używanie znaku towarowego w USA

Kwestia #3 to prawa do znaków towarowych i marek na terenie USA. Dystrybutor z USA przygotował i złożył w Amerykańskim Urzędzie Patentów wniosek o ochronę znaku towarowego związanego z produktem x bez poinformowania o tym producenta w EU. Konsekwencje prawne tego ruchu? W przypadku, gdyby dystrybutorowi udałoby się przejść całą procedurę prawną związaną z rejestracją marki w USA i uzyskać federalną rejestrację znaku towarowego, amerykański dystrybutor uzyskuje wyłączne prawa do używania zarejestrowanej marki na terenie 50 stanów w Stanach Zjednoczonych, a europejski producent traci całą kontrolę nad swoją marką w USA. W przypadku, gdyby w przyszłości doszłoby do sporów pomiędzy dystrybutorem #1 a producentem i zakończeniem współpracy pomiędzy 2 firmami na rynku amerykańskim, nic nie powstrzyma zawiedzionego amerykańskiego dystrybutora od wycieczki do Chin. W Chinach dystrybutor z USA bardzo szybko znajdzie producenta, który chętnie rozpocznie produkcje produktów x na potrzeby amerykańskiego dystrybutora.

Jest oczywiste, iż europejski producent posiada opcje nawiązania współpracy z innymi firmami w USA które zajmą się promocją i sprzedażą wysokiej jakości produktów x wyprodukowanych w EU. Niestety, amerykański dystrybutor #1 będzie posiadał prawa do wyłącznego używania marki x na terenie USA i będzie w stanie bardzo szybko zatrzymać sprzedaż wszystkich europejskich produktów wprowadzonych na rynek amerykański pod marką x. Właściciel zarejestrowanej marki x będzie ”królem” na rynku USA.

dystrubutor w USA
Jak znaleźć dystrybutora w USA i umowa dystrybucyjna
Sprzedaż internetowa w USA i dystrybutor w USA

Kwestia #4 to sprzedaż internetowa do USA. W dzisiejszych czasach, sprzedaż internetowa do USA to bardzo ciekawy i dochodowy kanał sprzedaży. Ponieważ produkt x był już sprzedawany na Amazon w USA, a dystrybutor zostałby właścicielem marki x w USA, dystrybutor może zgłosić „swoją” markę do firmy Amazon, dokładniej mówiąc zarejestrować ją w tzw. „”Brand registry” (tutaj znajdziesz więcej informacji) i taka marka zostanie wciągnięta na listę marek chronionych na podstawie oficjalnej rejestracji marki w Amerykańskim Urzędzie Patentowym USPTO. Jakie będą konsekwencje biznesowo-prawne na terenie Stanów Zjednoczonych? Żaden sprzedawca internetowy, hurtownik, włącznie z producentem produktu x nie będą w stanie prowadzić sprzedaży internetowej produktów pod marką x na terenie USA. W przyszłości europejski producent nie będzie mógł nawet skorzystać z opcji bezpośredniej sprzedaży swoich produktów przez Amazon FBA. Dlaczego? Ponieważ w przypadku sprzedaży produktów pod marką x przez inne podmioty, amerykański dystrybutor musi jedynie zgłosić takie naruszenie do firmy Amazon a firma Amazon zablokuje konto każdego sprzedawcy nie posiadającego prawa własności intelektualnej do oferowanego produktu x w przeciągu paru dni.

Inne kwestie związane z dystrybucją europejskich produktów na rynku USA

Lokalizacja magazynu używanego przez amerykańskiego dystrybutora porusza kwestie #5. Produkty x są na tyle unikalne, iż producent sam sugerował na etykietach magazynowanie produktów w suchej przestrzeni. Magazyn dystrybutora w USA znajduje się w stanie, w którym ponad 200 dni w roku jest słonecznie a przeciętny poziom wilgotności przekracza 85%. W praktyce oznacza to, iż produkty x powinny być magazynowane w pomieszczeniach z klimatyzacją, co jest kosztowne po stronie amerykańskiego dystrybutora. Jeżeli dystrybutor w USA magazynował produkty x w magazynie bez kontrolowanej wilgotności przez nawet parę tygodni i dodamy do tego okres 4-5 tygodni potrzebnych na transport produktów w nieklimatyzowanym kontenerze pomiędzy EU i USA to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż takie produkty sprzedane do klienta końcowego na terenie Stanów Zjednoczonych po prostu nie będą spełniały swojej funkcji i będą rozpadały się w rękach konsumentów. Niezadowoleni konsumenci w USA bardzo szybko przekazują swoje złe doświadczenia związane z zakupionym produktem używając mediów społecznościowych lub bardzo szybko pisząc negatywne opinie o zakupionym produkcie na portalu Amazon. W bardzo krótkim terminie, marka produktu x, jak i reputacja europejskiego producenta może być narażone na straty na wszystkich rynkach, gdzie produkty x są obecnie sprzedawane.

Dystrybutor w USA jak powinna wyglądać współpraca z dystrybutorem w USA

W jaki sposób europejska firma może zabezpieczyć się przed powyższymi konsekwencjami i błędami na rynku amerykańskim? Ryzyko powinno być w dużym stopniu wyeliminowane poprzez przygotowanie i zawarcie umowy dystrybucyjnej w USA.

Umowa dystrybucyjna zgodna z wymogami rynku i prawem amerykańskim będzie określać prawa, obowiązki i restrykcje dotyczące reklamowania i sprzedaży produktów na rynku USA, a także jakiego rodzaju działania może podjąć amerykański dystrybutor na swoim wyznaczonym terytorium. Dobrze przygotowana umowa dystrybucyjna powinna także jasno przedstawiać, iż dystrybutor w Stanach Zjednoczonych nie posiada praw do rejestracji znaku towarowego związanego z produktem eksportowanym z Europy. Umowa z amerykańskim dystrybutorem powinna także jasno przedstawiać konsekwencje niewypełniania warunków umowy i pozwolić europejskiemu producentowi w bardzo szybki sposób rozwiązać umowę z każdym dystrybutorem który naraża producenta na kosztowne konsekwencje finansowe na terenie Stanów Zjednoczonych.

Photo credits: Pixabay

Wiza inwestorska do USA i wiza pracownicza do USA

Zarówno polska spółka od dawna sprzedającą swoje produkty na rynku USA, jak i firma dopiero rozważająca przeniesienie działalności gospodarczej do USA potrzebuje w legalny sposób delegować właściciela firmy jak i polskich pracowników do kilku miesięcznego pobytu i pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Działalność gospodarcza w USA, włącznie z sprzedażą internetową na rynku amerykańskim może tylko do pewnego momentu być prowadzona bezpośrednio z Polski, lub podczas krótkich przylotów do USA na amerykańskiej wizie B1. Utrudniona praca w dwóch strefach czasowych, potrzeba zatrudnienia i przeszkolenia amerykańskich pracowników, utrzymywanie stałych relacji biznesowych z ważnym klientem w USA, lub warunki umowy z amerykańskim kontrahentem, to inny ważny powód dla którego polska firma powinien poważnie i strategicznie podejść do uzyskania wizy odpowiedniej wizy do USA. Jednym z rozwiązań kwestii wizowej do USA jest wiza inwestorska E-2, która pozwoli polskiemu przedsiębiorcy i być może jego wybranym pracownikom legalnie przebywać i pracować na terenie USA.

Dlaczego wiza inwestorska do USA

Historyczną podstawą dla której Rząd Amerykański ustanowił federalne prawo przyznające wizy E-2 dla przedsiębiorców jest zachęcanie zagranicznych inwestorów do zakładania spółek w USA, aktywnego inwestowania na terenie Stanów Zjednoczonych i tworzenie miejsc pracy dla amerykańskich pracowników. Inwestorzy spoza USA nie podjęli by się takiego ryzyka nie mając przynajmniej dobrej szansy na przybycie do USA, legalne podjecie pracy na terenie USA, nadzorowanie lokalnych pracowników zatrudnianych w USA lub delegowanie swoich pracowników z oddziałów znajdujących się poza Stanami Zjednoczonymi.

Wiza dla inwestora w USA wybrane regulacje prawne

 • W przypadku osób fizycznych, wizę inwestycyjną do USA może otrzymać polski przedsiębiorca, który jest 100% właścicielem spółki lub współwłaścicielem spółki w której posiada kontrolujące udziały.
 • Przedsiębiorca ubiegający się o wizę inwestorską E2 musi zainwestować kapitał na terenie USA i inwestycja musi spełniać specyficzne wymogi prawne. Dla przykładu, kapitał zainwestowany na terytorium USA musi być tzw. „substantial„- znaczący. Prawo imigracyjne w USA nie ustala minimalnego kapitału który polski przedsiębiorca ubiegający się o wizę inwestorską do USA musi zainwestować na terenie USA. Wymóg wysokości zainwestowanego kapitału w Stanach Zjednoczonych będzie zależny od branży w której polski przedsiębiorca będzie prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA.
 • Musi istnieć realne ryzyko, że przedsiębiorca ubiegający się o wizę inwestorką do USA utraci swój kapitał zainwestowany na terenie USA. Dla przykładu, samo otwarcie konta bankowego w USA, na które polski przedsiębiorca wpłaci sumę 1,000,000 USD nie jest wystarczającą podstawą prawną do wydania wizy inwestorskiej E-2.
 • Kapitał zainwestowany w USA musi służyć do dalszego aktywnego rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej na rynku amerykańskim. Na przykład fundusze przesłane do USA będą użyte do zatrudnienia amerykańskich pracowników.
 • Polski przedsiębiorca starający się o wizę inwestorską E2, będzie musiał udokumentować źródło z którego pochodzi kapitał inwestowany w USA.
 • Uzyskanie wizy E-2 do USA wymaga przygotowania specyficznego planu biznesowego na rynek USA, który przedstawi planowane inwestycje na rynku USA, jak i dochód firmy generowany z rynku amerykańskiego przez następne 5 lat.
 • Inwestycja w USA musi inwestycją aktywną, co w praktyce oznacza, iż polski przedsiębiorca, aplikant o wizę E2, nie może jedynie „zainwestować” kapitał w zakup mieszkania mieście Nowym Jork. Wymagane jest aktywne prowadzenie działalności gospodarczej w USA lub przeniesienie działalności firmy do USA.

Przykład procesu uzyskania wizy inwestorskiej do USA

Wiza inwestycyjna do USA
Wiza inwestorska do USA elementy
Wiza E 2 a wiza pracownicza USA

W momencie, kiedy polski przedsiębiorca otrzyma wizę E 2, jego wybrani polscy pracownicy mogą również starać się o uzyskanie wiz do USA upoważniających legalnego podjęcia pracy na terytorium Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie prawo imigracyjne wymaga od pracownika ubiegającego się o amerykańską wizę pracowniczą zatrudnienia na wyższym stanowisku lub posiadania unikalnych umiejętności niezbędnych do sukcesu inwestycji, działalności gospodarczej w USA.

Uzyskanie wizy E 2 do USA

Na koniec warto zaznaczyć, iż cały proces przygotowania dokumentacji wizowej do USA i ubiegania się o wizę inwestorską E-2 trwa około 3 miesięcy. Dlatego jest ważne bardzo wcześnie ujecie i rozwiązanie kwestii wizy biznesowej do USA w strategii firmy otwierającej działalność gospodarczą na rynku amerykańskim lub przenoszącej firmę do USA.

Sprzedaż suplementów diety w USA

Sprzedaż suplementów w USA
Suplementy diety w USA

Europejski producent lub dystrybutor suplementów diety, który planuje sprzedaż suplementów diety w USA w modelu B2B, lub sprzedaż suplementów przez Internet- Amazon FBA, powinien znaleźć niszę rynkową w której będzie konkurować ze sprzedawcami już obecnymi na rynku USA, a także podjąć współprace z amerykańskimi ekspertami znającymi regulacje prawne związane ze sprzedażą suplementów diety na rynku USA. Dzięki takiemu rozsądnemu podejściu do sprzedaży suplementów w USA sprzedawca będzie w stanie stworzyć strategię wymagana do realnego wejścia z europejskimi produktami na amerykański rynek suplementów diety.

Sprzedaż suplementów diety w USA i regulacje prawne w USA

sprzedaż suplementów w Stanach Zjednoczonych

Sprzedaż suplementów diety w USA jest regulowana na poziomie federalnym przez Amerykańską Agencję Federalną FDA, Food and Drug Administracją. Etykieta suplementu diety oferowanego na rynku USA musi być zgodna regulacjami prawnymi w USA. Nie tylko końcowy sprzedawca suplementów diety na terenie USA, ale także europejski producent suplementów diety i wszystkie podmioty  związane z dystrybucją i sprzedażą suplementów na rynku USA muszą być zarejestrowane w amerykańskim urzędzie FDA. Amerykańska agencja federalna, Federal Trade Commission, FTC, reguluje reklamowanie, promowanie i przesyłanie informacji związanych ze sprzedażą suplementów diety na rynku USA, włącznie z reklamą i wszelką komunikacją elektroniczną w mediach społecznościowych. Informacja o planowanym eksporcie europejskich suplementów diety na rynek USA musi być dostarczone do Amerykańskiego Urzędu FDA przed eksportem suplementów z Polski lub innego europejskiego kraju. Sprzedawca suplementów diety na terenie USA może wprowadzać specyficzny produkt na rynek USA jako suplement diety i pomimo jego najlepszych zamiarów taki „suplement diety” oferowany w Stanach Zjednoczonych może ciągle zostać uznany przed Agencje FDA za lekarstwo. W takim przypadku taki produkt będzie musiały spełnić dodatkowe rygorystyczne wymogi prawa amerykańskiego. W przypadku suplementu diety sprzedawanego na rynku Stanów Zjednoczonych, który wywoła reakcje uboczne po jego użyciu, Agencja FDA posiada prawo wycofania takiego produktu z rynku. Władze stanowe w każdym z 50-ciu amerykańskich stanów mogą dokonać własnej analizy czy oferowany suplement diety zawiera składniki przedstawione na etykiecie suplementu i w przypadku niezgodności nałożyć kary finansowe na producenta suplementu lub dystrybutora w USA. W przypadku sprzedaży suplementów diety przez internet, Amazon.com, niezgodnych z regulacjami prawnymi w USA, regulamin sprzedaży internetowej pozwala firmie Amazon na zablokowania konta sprzedawcy w trybie natychmiastowym. Zgłoszenie do Amazon przez konsumenta produktu jako niebezpieczny w użyciu jest jedna z głównych przyczyn dla której konto sprzedawcy na Amazon jest blokowane.

Rynek suplementów diety w USA czy warto sprzedawać w USA

Rynek supplementow w USA
Suplementy rynek USA
 • Amerykanie wydają na suplementy diety ponad 22 miliardów dolarów rocznie.
 • Sprzedaż suplementów w USA rośnie każdego roku w tempie około 6%.
 • Przeciętny Amerykanin wydaje ponad 350 dolarów rocznie na zakup suplementów diety.
 • 5 procent obrotu przeciętnego sklepu spożywczego w USA pochodzi ze sprzedaży suplementów diety.
 • Marże przy sprzedaży suplementów są 10-nie większe od marż zarabianych na sprzedaży produktów żywnościowych w Stanach Zjednoczonych.
 • Ponad 50% dorosłych amerykanów kupuje i używa suplementów diety.
 • Najbardziej popularne suplementy diety w USA to: multiwitaminy, omega-3, i witamina D.
 • Platforma Amazon sprzedaj ponad 90% wszystkich suplementów proteinowych.
 • Amazon posiada 90 milionów konsumentów indywidualnych, którzy posiadają członkostwo Amazon Prime i wydają na zakupy średnio 1300 USD rocznie.

Sprzedaż suplementów diety przez Internet w USA i sprzedaż suplementów diety na Amazon.com

Sprzedaż suplementów diety na Amazon w USA nie jest tak proste jak może wydawać się wielu europejskim sprzedawcom. Wybrane kwestie rynkowe, warunki i ograniczenia związane ze sprzedażą internetową suplementów w USA to:

 • Firma Amazon pobiera opłatę rejestracyjną w wysokości $3000 od nowych sprzedawców, którzy chcą sprzedawać suplementy diety na amerykańskim Amazonie.
 • Amazon wymaga od sprzedawcy suplementów diety na rynku USA posiadania polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilne. Więcej informacji na temat wymogu ubezpieczenia sprzedaży internetowej przez Amazon znajduje się pod tym linkiem  http://amzn.to/2DPrYIl
 • Suplementy diety spełniający wymogi prawne w EU, w większości przypadków nie są zgodny z regulacjami prawnymi w USA, stąd jego sprzedawca musi przygotować opakowania i ulotki informacyjne zgodne z wymogami prawa USA.
 • Jeżeli planujesz prowadzić sprzedaż suplementów na Amazon USA bez posiadania ochrony prawnej w postaci założenia niezależnej firmy w USA i posiadania amerykańskiej polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej- posiadasz bardzo ograniczone wiedze o ryzyku ktore ponosisz na rynku USA.

Jeżeli planujesz prowadzić sprzedaż suplementów na Amazon USA bez posiadania ochrony prawnej w postaci założenia niezależnej firmy w USA i amerykańskiej polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej- posiadasz bardzo ograniczone wiedze o ryzyku które ponosisz na rynku USA.

Źródła informacji o rynku suplementów diety w USA

Photos Pixabay and trademarks used are of their respective owners.

Rozważasz sprzedaż kosmetyków na rynku USA? Jednym z wymogów sprzedaży w Stanach Zjednoczonych jest dostosowanie opakowania produktu do wymogów prawa USA- dowiedz się więcej tutaj.

Zatrudnienie pracownika w USA

Bardzo często otrzymuje od polskich przedsiębiorców taką wiadomość e-mail: „Jesteśmy producentem z Polski, sprzedajemy w Polsce i Unii Europejskiej. Chcemy rozwinąć się na rynek USA jednak nie mamy pracownika, przedstawiciela lub kontaktów w Stanach Zjednoczonych. Poszukujemy osoby w USA, który obdzwoni potencjalnych odbiorców w Stanach Zjednoczonych. Oferujemy dobre prowizje i materiały reklamowe …”

Zatrudnienie przedstawiciela pracownika na rynku USA

Jest wiele sposobów na znalezienie i zatrudnienie pracownika w USA. Możesz zacząć od popytania wśród znajomych, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Druga opcja to użycie serwisów oferowanych przez portale internetowe. Następna opcja to także zatrudnienia agencji pracy w UsA, która zajmie się poszukiwaniem pracownia do oddziału Twojej firmy w USA.

przedstawiciel handlowy w USA

Dla wielu firmy z Polski ta ostatnia opcja może wydawać się najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem swoich kwestii kadrowych na rynku amerykańskim. Niestety w większości przypadków nie jest to najlepsze rozwiązanie dla firmy z Polski wchodzącej na rynek USA. Dlaczego?

Zatrudnienie agencji pośrednictwa pracy w USA

Po pierwsze jest to kosztowne rozwiązanie- amerykańskie agencje pracy mieszcząca się w dużych miastach typu NYC lub San Francisco pobierają opląty za pomoc w znalezieniu pracownika w wysokości 20% rocznej pensji. Amerykańskie agencje pracy, które są na tyle renomowane lub które posiadają stałych klientów korporacyjnych będą także żądać wpłacenia bezzwrotnej zaliczki, tzw. ”retainer” w wysokości 8,000-10,000 USD przed rozpoczęciem procesu poszukiwania kandydatów do pracy w Twojej firmie. Czy wydane w ten sposób pieniądze będą najlepszą inwestycją w budowanie początkowej sprzedaży na rynku amerykańskim? Niestety w przypadku małych lub średnich firm z Polski, odpowiedź brzmi ”nie”.

Pracownik znaleziony przez agencję pracy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla firmy rozpoczynającej działalność gospodarczą w USA.

Zwykle mała lub średnia spółka z Polski zlecająca agencji pracy w Stanach Zjednoczonych znalezienie swoich pierwszych pracowników w USA będzie traktowana z lekkim przymrużeniem oka. Amerykańskie agencje pracy, które pomagają w zatrudnieniu tysięcy ludzi rocznie zwykle współpracują z potężnymi klientami z Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej. Współpraca z dużymi firmami jest dla takich agencji najważniejsza, ponieważ kolosalni klienci przynoszą duże i stałe dochody dla amerykańskich agencji pracy. Znalezienie pracownika dla małej lub średniej firmy z Polski, będzie widziane jako jednorazowy projekt i stąd będzie wykonane w jak najszybszy sposób. Najszybszy sposób na znalezienie pracownika dla polskiej spółki to przedstawienie kandydatów z  doświadczeniem w dużych amerykańskich korporacjach, bo takich jest mnóstwo- zarówno tych dobrych, jak i tych słabych. Niestety w rzeczywistości kandydat z doświadczeniem z dużej amerykańskiej korporacji, nie będzie posiadał pewnych praktycznych, ”życiowych”, umiejętności, które będą bardzo potrzebnych dla spółki z Polski dopiero wkraczającej na rynek USA- która ma zerową sprzedaż tutaj. Większość firm z Polski, włącznie z firmami z Europy, nie zdaje sobie sprawy, że rynek amerykański ma zupełnie inne wymagania niż rynek europejski. Bardzo dobrze opisał ten pojęcie pewien Francuski mistrz kuchni, rozpoznawalny w całej Europie, który powiedział

„… wiedza firmy z rynku europejskiego jest bezużyteczna w USA …” link do tego artykułu.

Pierwszy amerykański pracownik, który będzie zatrudniony przez europejska firmę dopiero zaczynająca działalność gospodarczą na rynku amerykańskim będzie musiał pracować na paru etatach. Co to oznacza w praktyce? Twój amerykański pracownik #1 będzie musiał załatwiać kwestie prawne, jak i logistyczne, budować rozpoznawalność marki na rynku USA, myśleć o kwestiach podatkowych, a także wynosić śmieci z biura Twojej firmy w Stanach Zjednoczonych, w którym będzie samotnie pracować. W międzyczasie Twój pierwszy pracownik w Stanach Zjednoczonych będzie próbować sprzedawać produkty na rynku USA pod nierozpoznawalną europejską marką, bo w ten sposób właściciel firmy lub jego europejski menadżer odpowiedzialny za rynek amerykański najczęściej będzie mierzyć efektywność jego pracy tutaj. Większość kandydatów z dużych korporacji nie będzie nadawać się do takiej roli „przedsiębiorcy”, czyli polskiego Adama Słodowego, robiącego wszystko dla oddziału polskiej spółki w USA. Dlaczego? Ponieważ kandydaci z dużych firm nigdy nie pracowali w takim środowisku. Jeżeli Twój amerykański kandydat do pracy ma super doświadczenie w sprzedaży specyficznego produktu, to nigdy nie zajmował się marketingiem tego produktu czy budowaniem wiarygodności marki w mediach socjalnych lub podejmowaniem sprawnych decyzji menedżerskich podczas konsultacji z amerykańskim księgowym. Od każdej z wymienionych kwestii biznesowych był inny pracownik w jego poprzedniej firmie lub nawet cały departament. Pracując dla polskiej firmy nagle taki potencjalny pracownik musi zająć się prowadzeniem całej działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. USA to kraj specjalistów. Pracownik, który jest ekspertem od sprzedaży internetowej, który potrafi ściągnąć potencjalnych klientów B2B do sklepu internetowego nie potrafi dokonać końcowej sprzedaży produktu, tzw. „closing deal”, używając telefonu, bo od tego są kreatywni sprzedawcy bardzo dobrze znający oferowany produkt wiedzący jak to zrobić. Stad, dla takiego kandydata praca w jedno osobowym zespole na terenie USA będzie bardzo dużym wyzwaniem.

Jak realnie podejść do znalezienia i zatrudnienia pracownika w USA

Według mnie i na podstawie mojego praktycznego doświadczania z rynku amerykańskiego, przed szybkim zatrudnieniem pierwszego lepszego pracownika w USA polska firma wkraczająca na rynek USA powinna:

 • Przygotować wstępną strategię wejścia na rynek USA. Firma z EU musi ustalić lub założyć gdzie znajdują się jej potencjalni klienci w USA. Czy są to okolice Nowego Jorku, czy być może Miami? Stany Zjednoczone jako rynka są zbyt dużym krajem, aby pierwszy pracownik Twojej firmy zajął się rozwojem firmy lub sprzedażą na terenie 50-ciu stanów. Sam stan Teksas jest dwukrotnie większy obszarowo od Polski. Dzięki przygotowaniu takiej wstępnej strategii przynajmniej Twoja firma będzie wiedzieć gdzie szukać pierwszych pracowników i nie będzie trącić czasu i pieniędzy na poszukiwania pracownika w Teksasie, gdy jedyny potencjał na sprzedaż polskich produktów istnieje w Bostonie.
 • Przygotować ofertę na rynek USA. Czy Twoja firma jest gotowa na eksport i sprzedaż na rynku amerykańskim? Czy produkty, które chcesz sprzedawać na rynku amerykańskim posiadają niezbędne atesty, pozwolenia? Czy polska firma posiada wymagane ubezpieczenia, infrastrukturę do magazynowania, rozwiązana kwestie otrzymywania płatności od amerykańskich kontrahentów, itp. Jeżeli firma nie jest gotowa na rynek amerykański, zatrudnienie pracownika w USA mija się z celem. Nie tylko będzie to dość drogi eksperyment, ale Twój pierwszy amerykański pracownik pomimo najlepszych zamiarów nie będzie czul się w pełni wykorzystany ponieważ nie będzie mógł sprzedawać europejskich produktów przez następnych parę miesięcy.
 • Odwiedzić targi na terenie Stanów Zjednoczonych. Wytypowanie odpowiednich targów amerykańskich i uczestnictwo w nich jest bardzo ważnym elementem wejścia na rynek amerykański. W ten sposób firma z Polski rozpoczyna być spostrzegana jako następny poważny gracz w swojej branży. Uczestnicząc w targach amerykańskich polska firma dowie się jakie produkty są naprawdę potrzebne i sprzedają się na rynku amerykańskim, jakie są wymogi potencjalnych klientów w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu dopracuje swoją ofertę na tutejszy rynek. Poprzez uczestnictwo w targach amerykańskich, firma zacznie budować całą siatkę kontaktów, które w przyszłości będą zainteresowane współpraca, zostaniem przedstawicielem handlowym lub praca dla polskiej firmy- tego rodzaju kontakty są bezcenne.

Znalezienie i zatrudnienie pierwszego pracownika w USA może być przeprowadzone w bardzo szybki sposób. Jeżeli Twoja firma zatrudni nieodpowiedniego pracownika #1 w Stanach Zjednoczonych będzie to dość drogi błąd dla firmy dopiero wkraczającej na rynek amerykański. Czasami naprawdę warto planować, cierpliwie szukać i współpracować z kimś, kto zna realia lokalnego rynku w USA.

Poszukujesz pracownika lub przedstawiciela w USA?

Napisz do mnie: jc@ecomten.com

Dowiedz się, jakie są formy zatrudnienia w USA i jakie formalności będzie musiał spełnić polski pracodawca zatrudniający pracownika w USA czytając tutaj.

Eksport towarów i usług do USA

Eksport do USA
Eksport do usa

Rozmiar rynku USA powinien być imponujący dla polskich eksporterów. Dla przykładu weźmy pod uwagę jedynie Stan Nowy Jork. Miasto Nowy Jork to około 9 milionów mieszkańców a metropolia Nowojorska, obszar w obrębie 3 godzin od miasta NYC, to 20 milionów mieszkańców z dochodem brutto prawie czterokrotnie większym od całej Polski. Jakie są bariery praktyczne, prawne lub rynkowe najczęściej napotykane przez polskie firmy planujące eksport do USA, lub sprzedaż wysyłkową produktów na rynku USA?

Eksport do USA a dostępność produktu na rynku USA

Niestety w większości amerykańskich branży bezpośrednia sprzedaż produktów z Polski nie działa. Kontrahenci w USA oczekują, że polskie produkty eksportowane do USA, sprzedawane na rynku USA, są i będą w pełni dostępne na terenie Stanów Zjednoczonych.

Eksport do USA
Magazynowanie towaru w USA a eksport do USA

Co to oznacza w praktyce? W przypadku złożenia zamówienia, amerykański kontrahent oczekuje, iż w przeciągu 2-3 dni biznesowych zamówiony produkt będzie dostarczony do wskazanego przez niego miejsca, sklepu lub magazynu na terenie USA. Nawet jeżeli polska firma planuje sprzedaż internetową przez Amazon FBA, warto zapamiętać, iż w przypadku gdy ilość produktów składowanych w specyficznym magazynie Amazon na terenie USA spadnie do pewnego minimalnego poziomu, firma Amazon zażąda od polskiego sprzedawcy szybkiego dostarczenia dodatkowej partii produktów do wyznaczonego przez Amazon magazynu Amazon FBA na terenie Stanów Zjednoczonych.

Na dłuższą metę polska firma poważnie myśląca o eksporcie do USA i sprzedaży produktów w Stanach Zjednoczonych nie może polegać na bezpośrednim przesyłaniu towaru z Polski do USA, nawet wykorzystując transport drogą lotniczą. Dlaczego? Ponieważ nawet transport lotniczy zajmuje minimalnie 4-5 dni. Firma, która rozumie ten istotny fakt od samego początku budowania sprzedaży w USA i powinna rozważyć wynajem powierzchni magazynowej w USA. W tym celu polska firma powinna przeanalizować następujące kwestie związane z magazynowaniem w USA:

 • W którym amerykańskim stanie polski eksporter powinien magazynować towar eksportowany do USA?
 • W jaki sposób polska firma eksportująca na rynek USA będzie obsługiwać logistycznie amerykańskich klientów na obu wybrzeżach Stanów Zjednoczonych (2700 mil pomiędzy New York i Los Angeles- około 40 godzin jazdy samochodem) ?
 • W przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej przez Amazona w USA, jakie kwestie podatkowe pojawią się z powodu posiadania magazynu w USA lub używania serwisu logistycznego Amazon FBA? Dowiedź się więcej na temat tutaj http://bit.ly/2tic1Ig
 • Jakie będą konsekwencje podatkowe dotyczące rozliczania stanowych podatków od sprzedaży przez polskiego eksportera magazynującego produkty w więcej niż jednym z amerykańskich stanów?
 • W jaki sposób znaleźć i wynająć powierzchnię magazynową na terenie Stanów Zjednoczonych lub jakie są alternatywy do wynajmu własnego magazynu w USA?

Eksport towarów do USA a regulacje prawne w USA

Nieznajomość regulacji prawnych na rynku USA może być kosztownym błędem dla europejskiego eksportera. Produkt z Polski eksportowany do USA, który nie spełnia wymagań prawa amerykańskiego może być zatrzymany już na granicy USA.

eksport do usa regulacje prawne
Regulacje prawne w USA i eksport do USA

Niektóre kategorie eksportowanych produktów wymagają posiadania fizycznego agenta na terenie USA, inne kategorie produktów sprzedawanych w USA wymagają prawidłowego przedstawienia składników lub atestu palet, na których produkt jest przesyłany do USA. Warto zaznaczyć, iż polskie produkty, które już są sprzedawane na rynku amerykańskim mogą być w każdej chwili wycofane z tutejszego rynku przez amerykańskie agencje federalne lub przez działania amerykańskiej konkurencje w przypadku eksportowania produktów niezgodnych z amerykańskim regulacjami, na przykład łamiące prawa do własności intelektualnej- znaku towarowego, lub ustawami federalnymi.

Firma prowadząca eksport z Polski do USA najczęściej potrzebują rozwiązać następujące kwestie:

 • Zarejestrować działalność gospodarczą w amerykańskich urzędach federalnych.
 • Zgłosić działalność do stanu na którego terenie prowadzi działalność gospodarczą.
 • Uzyskać numer podatkowy w USA.
 • Przygotować etykiety i opakowania produktów zgodne z regulacjami prawa amerykańskiego.
 • Przeprowadzić prawny proces legalizacji produktu w USA.
 • Pozyskać stosowne certyfikaty i pozwolenia w USA.
 • Przygotować dokumentacje marketingową zgodną z regulacjami prawnymi w USA.
 • Uzyskać certyfikat podatkowy upoważniające do pobierania podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax„.
 • Ubezpieczyć działalność gospodarczą na rynku USA poprzez uzyskanie polisy ubezpieczeniowej w USA.  Dowiedz się więcej o wymaganych ubezpieczeniach na rynku USA.

Oddział firmy lub przedstawiciel w USA i eksport do USA

Stany Zjednoczone to ponad 300 milionów obywateli i obszar porównywalny do rozmiaru całej Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto Polski jest porównywalny do 9-milionowego Stanu New Jersey gdzie mieszkam.

eksport na rynek usa
Kwestie logistyczne eksport do USA

Firma z Polski eksportująca na rynek amerykański która nie posiada przedstawiciela handlowego w USA lub nawet jednego pracownika w USA może jedynie pomarzyć o zbudowania poważnej sprzedaży produktów we wszystkich 50 stanach.  Co można zrobić w takiej sytuacji? Eksporter do USA powinien przeprowadzić wstępne rozeznanie amerykańskiego rynku i podjąć decyzje gdzie znajdują się największe skupisko klientów do których sprzedaje konkurencja na rynku amerykańskim lub potencjalnych klientów dla których polska firma będzie oferować swoje produkty. Po wykonaniu takiego wstępnego rozeznania firma musi podjąć następujące decyzje:

 • Do którego portu w USA produkt eksportowany z Polski do USA będzie wysyłany drogą morską? Na wschodnim wybrzeżu najbardziej popularne porty morskie to: Port Newark w stanie New Jersey, Port w Mieście Nowy Jork i Port Filadelfia?
 • Kogo zatrudnić w USA jako agenta celnego, który zajmie się odbiorem produktów które będą docierały do portu morskiego lub lotniczego w USA?
 • Jakie kanały kurierskie będą używane w przypadku potrzeby ekspresowego przesyłania produktów do USA?
 • Która lokalna firma logistyczna zajmie się wysyłkami kurierskimi na terenie Stanów Zjednoczonych?
Wymóg posiadania agenta w USA i eksportowanie do USA

W wielu branżach amerykańskie prawo wymaga od firmy eksportującej do USA, prowadzącej działalność gospodarczą na terenie USA, posiadanie fizycznego agenta na terenie Stanów Zjednoczonych. Na przykład wymóg taki istnieje w amerykańskiej branży spożywczej, alkoholowej lub kosmetycznej. Od Maja 2017 roku, polski eksporter produktów spożywczych ma obowiązek wskazania podmiotu, agenta na terenie USA, który będzie odpowiedzialny za jakość żywności eksportowanej na rynek USA. Innym przykładem jest uzyskanie zezwolenia na eksport do USA ubocznych produktów drobiarskich gdzie Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, także wymaga od europejskiego eksportera zatrudnienia osoby która fizycznie przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych.

W większości branży amerykańscy kontrahenci będą oczekiwać, że będą w stanie porozmawiać telefonicznie w swojej strefie czasowej, tzn. po godzinie 16ej polskiego czasu, z osobą znającą produkt eksportowany do USA, który szybko odpowie na ich zapytania. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim związane jest nieustannym rozwiązywaniem codziennych kwestii biznesowych- kto będzie lokalnym przedstawicielem Twojej firmy w USA?

Planujesz eksport do USA, ale nie wiesz jak rozwiązać powyższe kwestie i potrzebujesz lokalnego wsparcia, doradcy w Stanach Zjednoczonych? Umów się na wstępną konsultację dotyczącą powyższych kwestii.

Polski eksport do USA

Sprawdź publikacje Wydziału Promocji Handlu w Nowym Jorku o rynku kosmetyków w USA, eksporcie polskich produktów do USA i barierach wejścia na rynek kosmetyków w Stanach Zjednoczonych klikając tutaj.

Photos: pixabay