Dystrybutor w USA jak go znaleźć

Bardzo wiele polskich firm planujących sprzedaż na rynku USA od samego początku przyjmuje założenie, że znalezienie dystrybutora w Stanach Zjednoczonych jest najlepszym sposobem na zbudowania sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim. Polskim przedsiębiorstwom którym udało się znaleźć dystrybutora w USA trzeba z góry pogratulować, ale także doradzić, iż prowadzenie działalności gospodarczej w takim modelu biznesowym to dopiero początek budowania długoterminowej sprzedaży na rynku amerykańskim.

dystrubutor w USA
Dystrybutor USA

Znalezienie dystrybutora w USA w praktyce

Warto tutaj przedstawić praktyczny przykład jednej z polskich firm której produkty są już dostępne i sprzedawane na rynku USA. Firma stworzyła bardzo ciekawy produkt, który jest na tyle unikalny, iż wzbudził on zainteresowanie zachodnich mediów. Jedna z większych stacji telewizyjnych przygotowała program informacyjny o nowym produkcie, który nazwiemy ”produktem x”. Pomimo iż program był stworzony dla widzów stacji telewizyjnej, program szybko znalazł się w mediach społecznościowych, gdzie cieszył się olbrzymią popularnością. Dlaczego? Produkt x nie tylko rozwiązuje realny problem potencjalnego konsumenta indywidualnego, ale także posiada bardzo unikalną wartość- zaletę. Po użyciu produktu x, konsument może z czystym sumieniem wyrzucić produkt do śmieci lub nawet zostawić produkt na „ulicy”, ponieważ produkt x jest super przyjazny dla środowiska. Taka dodatkowa funkcja produktu obecnie cieszy się wielką popularnością wśród konsumentów na rynkach zachodnich, włącznie z rynkiem amerykańskim, gdzie pewien sektor konsumentów popiera marki przyjazne dla środowiska poprzez ich zakup, nawet gdy takie produkty są droższe od produktów oferowanych przez konkurencje. Nic więc dziwnego, iż zaczęli pojawiać się potencjalni partnerzy biznesowi zainteresowani sprzedażą produktów x, a pośród nich do drzwi producenta w Polsce zapukał amerykański dystrybutor. Dystrybutora z USA zaoferował wprowadzenie produktu x do Stanów Zjednoczonych i uzyskał prawa do sprzedaży produktu x na terenie Stanów Zjednoczonych. Polski producent nie planował a także nie spodziewał się, iż tak szybko rozpocznie sprzedaż swojego produktu na olbrzymim rynku amerykańskim. Warto tutaj dodać, iż dystrybutor amerykański prowadzi działalność gospodarczą w jednym z cieplejszych stanów w USA. Dlaczego lokalizacja dystrybutora produktu w Stanach Zjednoczonych odgrywa ważną rolę tutaj, będzie omówione poniżej.

Sprzedaż internetowa a dystrybutor w USA

Dystrybutor w USA ostro zabrał się do promowania i sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim- tutaj warto zaznaczyć że USA jest rynkiem, gdzie podmioty gospodarcze bardzo szybko podejmują działania biznesowe. Dystrybutor w USA rozpoczął promocję produktu X w amerykańskich mediach społecznościowych. Materiał filmowy o produkcie x, stworzony przez zachodnią staje telewizyjną rozpoczął być używany do celów promocyjnych na platformie Facebook. Tutaj pojawia się pierwsza mina prawna. Czy producent posiada prawa autorskie do tego materiału i był w stanie przekazać takie prawa dla swojego dystrybutora w USA?

Taka kwestia niesie za sobą konsekwencje prawne na terenie USA. Jeżeli producent i jego dystrybutor nie posiadał praw do używania materiału reklamowego na terenie Stanów Zjednoczonych, każdy z podmiotów łamał prawa autorskie producenta filmu, szczególnie gdy film jest używany do celów komercyjnych. Dodatkowo, materiały promocyjne skierowane do amerykańskich użytkowników Facebook promowały produkty x w dwóch kategoriach produktów, nazwijmy je: kategorią A i kategorią B, co porusza kwestie #2 . Z dostępnych informacji wynikało, iż polski producent nie zaakceptował promowania i sprzedaży produktów w kategorii B. Dlaczego? Sprzedaż produktów w kategorii B na terenie USA od samego początku nakłada na polskiego producenta spełnienia bardzo specyficznych wymogów prawa amerykańskiego, włącznie z poinformowaniem urzędu FDA w USA o eksporcie produktów x nawet przed wysłaniem ich z polskiego portu. Sprzedaż produktów x w kategorii B była od samego początku niezgodna z prawem w USA. W przypadku gdy konsument dozna uszczerbku na zdrowiu po użyciu polskiego produktu kupionego w USA, amerykański konsument posiada prawo do uzyskania odszkodowania od dystrybutora w USA, i końcowego sprzedawcy na rynku USA. Fakt, że produkt x od samego początku nie spełniał norm rynku amerykańskiego byłby bardzo skutecznie wykorzystany przez prawników poszkodowanej strony. Czy konsekwencje prawne dosięgły by także producenta w Polsce? Odpowiedz na to pytanie będzie zależną od wielu innych czynników. Warto tutaj dodać, iż polski producent być może nawet nie zdawał sobie sprawy, iż jego dystrybutor w USA wystawia go na taką minę prawną w USA. Ale to nie koniec, kreatywny amerykański dystrybutor posunął się jeszcze dalej.

Znak towarowy w USA i jego używanie przez dystrybutora w USA

Dystrybutor z USA przygotował i złożył w Amerykańskim Urzędzie Patentów wniosek o ochronę znaku towarowego związanego z produktem x bez poinformowania o tym producenta w Polsce. Jakie są konsekwencje prawne tego posunięcia? W przypadku, gdyby amerykańskiemu dystrybutorowi udałoby by się przejść całą procedurę prawną związaną z rejestracją marki w USA i uzyskać federalną rejestrację znaku towarowego, amerykański dystrybutor uzyskałby wyłączne prawa do używania polskiej marki na terenie 50 stanów w USA, a polski producent straciłby całą kontrolę nad swoją marką w USA. W przypadku, sporu pomiędzy dystrybutorem a producentem który zakończyłby współpracy pomiędzy 2 firmami na rynku amerykańskim, nic nie powstrzyma zawiedzionego amerykańskiego dystrybutora od wycieczki do Chin. W Chinach dystrybutor z USA bardzo szybko znajdzie producenta, który chętnie rozpocznie produkcję produktów x na potrzeby amerykańskiego dystrybutora. Polski producent posiada opcje nawiązania współpracy z innymi firmami w USA które zajmą się promocją i sprzedażą wysokiej jakości produktów x wyprodukowanych w EU. Niestety, amerykański dystrybutor #1 będzie posiadał prawa do wyłącznego używania marki x na terenie USA i będzie w stanie bardzo szybko zatrzymać sprzedaż wszystkich polskich produktów wprowadzonych na rynek amerykański pod marką x. Właściciel zarejestrowanego znaku towarowego związanego z polskim produktem będzie ”królem” na rynku USA.

Sprzedaż internetowa w USA przez dystrybutora w USA

Kwestia #4 to sprzedaż internetowa do USA. W dzisiejszych czasach, sprzedaż internetowa do USA to bardzo ciekawy i dochodowy kanał sprzedaży. Ponieważ produkt x był już sprzedawany na Amazon w USA, a dystrybutor zostałby właścicielem marki x w USA, dystrybutor może zgłosić „swoją” markę do firmy Amazon, dokładniej mówiąc zarejestrować ją w tzw. „”Brand registry” (tutaj znajdziesz więcej informacji) i taka marka zostanie wciągnięta na listę marek chronionych na podstawie oficjalnej rejestracji marki w Amerykańskim Urzędzie Patentowym USPTO. Jakie będą konsekwencje biznesowo-prawne na terenie Stanów Zjednoczonych? Żaden sprzedawca internetowy, hurtownik, włącznie z producentem produktu x nie będą w stanie prowadzić sprzedaży internetowej produktów pod marką x na terenie USA. W przyszłości europejski producent nie będzie mógł nawet skorzystać z opcji bezpośredniej sprzedaży swoich produktów przez Amazon FBA. Dlaczego? Ponieważ w przypadku sprzedaży produktów pod marką x przez inne podmioty, amerykański dystrybutor musi jedynie zgłosić takie naruszenie do firmy Amazon a firma Amazon zablokuje konto każdego sprzedawcy nie posiadającego prawa własności intelektualnej do oferowanego produktu x w przeciągu paru dni.

Inne kwestie praktyczne związane z dystrybucją na rynku USA

Lokalizacja magazynu używanego przez amerykańskiego dystrybutora porusza kwestie #5. Produkty x są na tyle unikalne, iż producent sam sugerował na etykietach magazynowanie produktów w suchej przestrzeni. Magazyn dystrybutora w USA znajduje się w stanie, w którym ponad 200 dni w roku jest słonecznie a przeciętny poziom wilgotności przekracza 85%. W praktyce oznacza to, iż produkty x powinny być magazynowane w pomieszczeniach z klimatyzacją, co jest kosztowne po stronie amerykańskiego dystrybutora. Jeżeli dystrybutor w USA magazynował produkty x w magazynie bez kontrolowanej wilgotności przez nawet parę tygodni i dodamy do tego okres 4-5 tygodni potrzebnych na transport produktów w nie klimatyzowanym kontenerze pomiędzy EU i USA to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż takie produkty sprzedane do klienta końcowego na terenie Stanów Zjednoczonych po prostu nie będą spełniały swojej funkcji i będą rozpadały się w rękach konsumentów. Niezadowoleni konsumenci w USA bardzo szybko przekazują swoje złe doświadczenia związane z zakupionym produktem używając mediów społecznościowych lub bardzo szybko pisząc negatywne opinie o zakupionym produkcie na portalu Amazon. W bardzo krótkim terminie, marka produktu x, jak i reputacja europejskiego producenta może być narażone na straty na wszystkich rynkach, gdzie produkty x są obecnie sprzedawane.

Zabezpieczenie prawne współpracy z dystrybutorem w USA

W jaki sposób polska firma może zabezpieczyć się przed powyższymi konsekwencjami i kosztownymi błędami na rynku amerykańskim? Powyższe ryzyko powinno być w dużym stopniu wyeliminowane poprzez przygotowanie i zawarcie umowy dystrybucyjnej w USA. Umowa dystrybucyjna w USA będzie określać prawa, obowiązki i restrykcje dotyczące reklamowania i sprzedaży produktów na rynku USA, a także jakiego rodzaju działania może podjąć dystrybutor w USA na wyznaczonym terytorium. Dobrze przygotowana amerykańska umowa dystrybucyjna będzie także jasno ograniczać dystrybutora prawa związane z  polskim znakiem towarowym. Umowa z amerykańskim dystrybutorem będzie także jasno przedstawiać konsekwencje niewypełniania warunków umowy i pozwoli polskiemu producentowi w bardzo szybki sposób rozwiązać umowę z każdym dystrybutorem który naraża producenta na kosztowne konsekwencje finansowe na rynku USA.

Lista rynek USA

Dołącz do mojej prywatnej listy mailingowej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje praktyczne dotyczące rynku USA, a także promocje na moje usługi na rynku amerykańskim.