Dystrybutor w USA
Bardzo wiele polskich firm planujących wprowadzenie nowego produktu na rynek USA od samego początku przyjmuje założenie, że znalezienie dystrybutora w USA jest najlepszym sposobem na szybkie rozpoczęcie sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim. W 2022 roku znalezienie firmy dystrybucyjnej stało się jeszcze trudniejsze. Ograniczenia lotnicze do USA, odwołane imprezy handlowe na terenie Stanów Zjednoczonych drastycznie zmniejszyły szanse europejskich firm na dotarcie do kontrahentów w USA. Jedynymi sposobami na znalezienie dystrybutora amerykańskiego zostaje inwestycja w SEO lub cold calling, czyli bezpośrednie telefony do potencjalnych kontrahentów B2B w USA, te ostatni według mnie nie działają na rynku amerykańskim.
Firma dystrybucyjna w USA
prawa dystrybutor w USA
Dystrybutor w USA ostro zabrał się do promowania i sprzedaży polskich produktów na rynku amerykańskim- tutaj warto zaznaczyć, że USA jest rynkiem, gdzie podmioty gospodarcze bardzo szybko podejmują działania biznesowe, można to zrobić w 2-3 dni. Dystrybutor w USA rozpoczął promocję produktu x w amerykańskich mediach społecznościowych. Materiał filmowy o produkcie x, stworzony przez zachodnią stację telewizyjną był użyty do akcji promocyjnych na platformie Facebook. Tutaj pojawiła się pierwsza mina prawna. Czy polski producent posiadał prawa autorskie do tego materiału i był w stanie przekazać takie prawa dla swojego dystrybutora w USA? Taka kwestia niesie za sobą konsekwencje prawne na terenie USA. Jeżeli producent i jego dystrybutor nie posiadał praw do używania materiału reklamowego na terenie Stanów Zjednoczonych, każdy z podmiotów łamał prawa autorskie producenta filmu, szczególnie gdy film jest używany do celów komercyjnych. Dodatkowo, materiały promocyjne skierowane do amerykańskich użytkowników Facebook promowały produkty x w dwóch kategoriach produktów, nazwijmy je: kategorią A i kategorią B, co poruszyło kwestie #2. Z dostępnych informacji wynikało, iż polski producent nie zaakceptował promowania i sprzedaży polskich produktów w kategorii B. Dlaczego? Sprzedaż produktów w kategorii B na terenie USA od samego początku nakładała na polskiego producenta spełnienia bardzo specyficznych wymogów prawa amerykańskiego, włącznie z poinformowaniem urzędu FDA w USA o eksporcie produktów x przed wysłaniem ich z polskiego portu. Sprzedaż produktów x w kategorii B była od samego początku niezgodna z prawem w USA. W przypadku gdy konsument amerykański dozna uszczerbku na zdrowiu po użyciu polskiego produktu konsument posiadał prawo do uzyskania odszkodowania od dystrybutora w USA, i końcowego sprzedawcy na rynku USA. Fakt, że produkt x od samego początku nie spełniał wymogów prawnych rynku amerykańskiego byłby bardzo skutecznie wykorzystany przez prawników poszkodowanej strony. Czy konsekwencje prawne dosięgłyby także producenta w Polsce? Odpowiedz na to pytanie była by zależną od wielu czynników. Warto tutaj dodać, iż polski producent być może nawet nie zdawał sobie sprawy, iż jego firm dystrybucyjna w USA wystawiła go na taką minę prawną w USA. Ale to nie koniec, kreatywny amerykański dystrybutor posunął się jeszcze dalej.
Znak towarowy w USA i jego używanie przez dystrybutora w USA
Sprzedaż internetowa w USA przez dystrybutora w USA
Kwestie praktyczne związane z dystrybucją na rynku USA
Lokalizacja magazynu używanego przez amerykańskiego dystrybutora porusza kwestie #5. Produkty x są na tyle unikalne, iż producent sam sugerował na etykietach magazynowanie produktów w suchej przestrzeni. Magazyn dystrybutora w USA znajduje się w stanie, w którym ponad 200 dni w roku jest słonecznie a przeciętny poziom wilgotności przekracza 85%. W praktyce oznacza to, iż produkty x powinny być magazynowane w pomieszczeniach z klimatyzacją, co jest kosztowne po stronie amerykańskiego dystrybutora. Jeżeli dystrybutor w USA magazynował produkty x w magazynie bez kontrolowanej wilgotności przez nawet parę tygodni i dodamy do tego okres 4-5 tygodni potrzebnych na transport produktów w nie klimatyzowanym kontenerze pomiędzy EU i USA to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż takie produkty sprzedane do klienta końcowego na terenie Stanów Zjednoczonych po prostu nie będą spełniały swojej funkcji i będą rozpadały się w rękach konsumentów. Niezadowoleni konsumenci w USA bardzo szybko przekazują swoje złe doświadczenia związane z zakupionym produktem używając mediów społecznościowych lub bardzo szybko pisząc negatywne opinie o zakupionym produkcie na portalu Amazon. W bardzo krótkim terminie, marka produktu x, jak i reputacja europejskiego producenta może być narażone na straty na wszystkich rynkach, gdzie produkty x są obecnie sprzedawane.
Zabezpieczenie współpracy z dystrybutorem w USA
W jaki sposób polska firma może zabezpieczyć się przed powyższymi konsekwencjami i kosztownymi błędami na rynku amerykańskim? Powyższe ryzyko powinno być w dużym stopniu wyeliminowane poprzez przygotowanie i zawarcie umowy dystrybucyjnej z firmą dystrybucyjną w USA. Umowa dystrybucyjna w USA powinna określać prawa, obowiązki i restrykcje dotyczące reklamowania i sprzedaży produktów na rynku USA, a także jakiego rodzaju działania może podjąć dystrybutor w USA na wyznaczonym terytorium. Dobrze przygotowana amerykańska umowa dystrybucyjna będzie także jasno ograniczać dystrybutora prawa związane ze znakiem towarowym, którego właścicielem jest polska firma. Umowa z amerykańskim dystrybutorem będzie także jasno przedstawiać konsekwencje niewypełniania warunków umowy i pozwoli polskiemu producentowi w bardzo szybki sposób rozwiązać umowę z każdym dystrybutorem, który naraża producenta na kosztowne konsekwencje finansowe na rynku USA.