Posiadasz polski produkt ale kto go kupi w USA

Praca nad wynalezienie nowego lub innowacyjnego produktu na rynek amerykański jest bardzo ciekawym projektem, jak i wyzwaniem dla ludzi w wielu firmach. W rzeczywistości przedsiębiorstwo, które nie pracuje nad nowymi produktami, nie wykorzystuje potencjału swoich pracowników, traci szanse na zarabianie wysokich marzy, nie podbija nowych rynków sprzedaży lub, a co jest najważniejsze- nie dociera do specyficznej niszy rynkowej.

Prawdą jest niestety, że większość nowych produktów lub prototypów nigdy nie ujrzy światła dziennego i nie trafi w ręce końcowego odbiorcy. Sytuacja ta jest przykra dla samego wynalazcy produktu, jak i całego teamu pracującego nad nowym produktem. Produkty które nigdy nie trafią na rynek są również kosztownym błędem dla samej firmy: traci ona czas pracowników, wydaje fundusze na taki projekt i nie wykorzystuje doświadczenia zdobytego podczas tego rodzaju projektu.

Wprowadzenie polskiego produktu na rynek USA

Co warto zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że polski produkt stanie się użytecznym produktem w rekach końcowego klienta i zostanie hitem na rynku USA?

  • Po pierwsze produkt na rynek USA musi być prosty w obsłudze. Produkt, który jest genialny w oczach wynalazcy lecz którego pierwsze użycie będzie wymagało przeczytania 20 stron instrukcji obslugi, nigdy nie zostanie łatwo zaakceptowany na tutejszym rynku (to jest raczej pewna reakcja większości klientów na rynku amerykańskim).
  • Upewnijmy się, że polski produkt rozwiązuje takze problem odbiorcy końcowego w USA, a nie problem producenta lub klienta z Polski.
  • Podczas tworzenia nowego produktu na rynek USA włączmy amerykańskich użytkowników produktu, niech oni nam podpowiedzą co dla nich jest ważne w nowym produkcie. Zauważymy wówczas, które funkcje produktu będą dla nich naprawdę potrzebne, a jakich w ogóle nie będą używać. Tego rodzaju opinie/feedback od potencjalnych użytkowników zaoszczędzi nam dużo czasu przy tworzeniu nowego produktu- pozwoli nam to skupić się wyłącznie na elementach/ funkcjach produktu które będą codziennie wykorzystywane przez ostatecznych użytkowników produktu.
  • Wreszcie najważniejszy element- ludzie którzy pracują nad produktem sprzedawanym na rynku USA muszą dobrze poznać rynek w którym nowy produkt będzie używany. To jedyny sposób, aby ponownie upewnić się, że polski produkt będzie praktyczny, użyteczny dla końcowego klienta w USA. Dla przykładu, polski producent nie może poświecić 4 miesięcy pracy całego zespołu w Polsce na stworzenie urządzenia zasilanego energią słoneczną nie wiedząc, że będzie one używane przez górników w kopalniach w stanu Virginia.

Dalsze kwestie nad którymi warto zastanowić się podczas tworzenia nowego produktu i wprowadzaniem polskiego produktu na rynek USA to:

  1. Jaka będzie unikalna wartość produktu?
  2. Czym będzie różnił się nowy polski produkt od tego co obecnie oferuje konkurencja na rynku USA?

Poruszam tutaj koncept budowania modelu biznesowego na rynek USA, o którym możesz wiecej przeczytać tutaj.