Sprzedawcy firmowi, jak i przedstawiciele handlowi pracujący na własną rękę bardzo często zapominają o starych klientach. Powodów i wymówek jest mnóstwo: brak czasu, ciągła presja na zwiększanie sprzedaży przez właściciela firmy lub po prostu zlekceważenie starego klienta, bo ostatnio kupił od nas towar aż dwa lata temu lub ponieważ kupił on towar od konkurencji w USA za niższą cenę.

Zwiększanie sprzedaży w USA

Dlaczego jest to tak ważne, aby utrzymywać kontakt z klientem który i tak nic od nas nie kupuje? Z powodu utraty kontaktu ze starym klientem firma, jak i osoby odpowiedzialne za sprzedaż, nie mają zielonego pojęcia, co naprawdę dzieje się u starego klienta i czy nie ma on jakiegoś problemu, który możemy mu pomoc rozwiązać. Dobry sprzedawca w Stanach Zjednoczonych lub właściciel firmy nie pozwoli na dopuszczenie do takiej sytuacji. Dobry sprzedawca będzie traktować starych klientów jako osoby, które ciągle potrzebują dobrych porad i pomocy. Dobry sprzedawca pozostaje serdecznym i zaufanym doradcą biznesowym dla wszystkich klientów, włącznie ze starymi klientami. Jak spełnić funkcje takiego doradcy? W bardzo prosty sposób- przekazując staremu klientowi nowe pomysły na zarabianie pieniędzy, aktualności z jego branży, a także informacje o ciekawych imprezach, w których taki klient powinien uczestniczyć. Takie porady nie tylko zostaną dobrze odebrane przez starego klienta, ale też wzmocnią relacje pomiędzy sprzedawcą a starym klientem.

W USA mówi się, że bycie dobrym handlowcem to długoterminowa gra. Klient, z którym utrzymujemy dobry kontakt i któremu bezinteresownie pomagamy, mimo że obecnie nie kupuje od nas towaru lub usług, nie zapomni o naszej ofercie w przyszłości.

Photo Credi Pixabay