O czym powinna wiedzieć polska firma, która chce zatrudnić pracownika w USA osobę odpowiedzialną za budowanie sprzedaży na rynku Stanów Zjednoczonych?

Pierwszy menedżer w USA będzie pełnić bardzo odpowiedzialną funkcję w spółce amerykańskiej próbującej budować sprzedaż produktów lub usług na terenie Stanów Zjednoczonych. Przy obecnym poziomie bezrobocia, rekrutacja i zatrudnienie menedżera projektu w USA jest najczęściej wielomiesięcznym procesem.

Wybrane praktyczne kwestie związane ze znalezieniem i zatrudnieniem amerykańskiego menedżera.

  • Zatrudnienie kandydata z konkurencji. Taki wybór wiąże się z ryzykiem prawnym, jak i biznesowym. Czy Twój kandydat naprawdę zdoła ściągnąć dla europejskiego pracodawcy starych klientów z poprzedniego miejsca zatrudnienia? Bardzo często menadżerowie pracujące na wyższych stanowiskach w USA mają zapisane w umowie o pracę, jak długo po jej zakończeniu nie mogą się zbliżać do swoich klientów. Zatrudnienie takiego menadżera w USA najczęściej może wiązać się z potencjalną bitwą prawną, która będzie wytoczoną przez ostatniego pracodawcę w USA, często, zanim Twój nowy sprzedawca dokona pierwszej sprzedaży dla Twojej firmy.
  • Warunki wynagrodzenia. Jaką formę wynagrodzenia trzeba zaoferować menadżerowie w USA, aby zachęcić go do pracy przynoszącej realne efekty i budującej biznes i bazę klientów w USA? Warto tutaj zaznaczy iż osoby pracujące na wysokich stanowiskach w dużych amerykańskich korporacjach mają bardzo wysokie pensje roczne, nawet w porównaniu do wynagrodzeń oferowanych w Niemczech czy Anglii. Z drugiej strony zaoferowanie bardzo wysokiego wynagrodzenia może nie być najlepszą opcją dla firmy dopiero wkraczającej na rynek USA.
  • Wspólna strategia budowania biznesu w USA. Jaką wizję na budowanie sprzedaży w USA posiada Twój kandydat na pierwszego menedżera? Czy będzie osobiście jeździł i rozmawiał z potencjalnymi końcowymi odbiorcami produktu, czy też pójdzie na łatwiznę i przekaże „sprzedaż” w ręce brokera i jego pracowników? Pracodawca i jego menadżer w USA muszą mieć wspólną strategię i jak mówią w USA “grać do tej samej bramki”.
  • Nadzór nad projektem w USA i komunikacja. W jaki sposób polska firma będzie efektywnie nadzorowała pracę swojego menedżera w USA? Jaki kanał komunikacji będzie najkorzystniejszy dla obu stron? Skype, Slack czy może Gotomeeting? Często realia są takie, że samodzielnie działający menedżer w USA porabia, co mu się podoba, ponieważ nie ma lokalnej kontroli nad jego pracą tutaj.
Shopping Cart
Scroll to Top