Przejdź do treści
Home | Magazyn w USA a kwestie praktyczne

Magazyn w USA a kwestie praktyczne

    Magazyn w USA a kwestie praktyczne

    magazyn w usa wynajem
    Magazyn w USA
    Europejski producent, dystrybutor, lub podmiot planujący prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA nie będzie w stanie zbudować poważnej sprzedaży na rynku amerykańskim bez rozwiązania kwestii magazynowania towaru w własnym magazynie na terenie USA, lub użycia lokalnej firmy logistycznej oferującej usługi magazynowe w Stanach Zjednoczonych.  Wynajem magazynu w pierwszym lepszym miejscu może być kosztownym błędem dla europejskiego podmiotu budującego działalność gospodarczą na rynku amerykańskim.

    Gdzie wynająć magazyn w USA?

    Stany Zjednoczone to obszar o powierzchni ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych, 50 stanów, gdzie sam stan Texas jest 2-krotnie większy od obszaru Polski. W jaki sposób polski podmiot sprzedający produkty na rynku USA powinna podejść do wyboru lokalizacji dla magazynu swojej firmy w USA? Jest parę strategii dotyczących wyboru lokalizacji magazynu na terenie USA, między innymi:

    1. Lokalizacja magazynu powinna znajdować się blisko największego klienta w USA. Tego rodzaju podejście używa firma Amazon, która non-stop analizuje w której lokalizacji magazynować produkty oferowane na amazon.com. Na przykład, rakiety tenisowe nie są magazynowane w Stanie Alaska, ale na pewno są one dostępne w magazynach Amazon na Florydzie i w Kalifornii.
    2. Podbój rynku “niszowego”, geograficznego, na terytorium USA. Firma wynajmuje magazyn w jednej z amerykańskich metropolii gdzie znajduje się największa grupa potencjalnych konsumentów na rynku USA.

    Magazyn USA v. realia rynku

    Amerykańscy klienci biznesowi wymagają od swoich partnerów biznesowych sprawnego dostarczanie zakupionego produktu. Optymalna lokalizacja magazynu w USA pozwoli na szybkie wysyłki i w miarę rozsądne opłaty za lokalne przesyłki, jak i ekspresowe przesyłki. Przy wyborze lokalizacji na magazyn firmy w USA warto zwrócić uwagę na dostęp do portów morskich i lotniczych w Stanach Zjednoczonych. W większości przypadków europejski podmiot eksportujący towar do USA będzie wysyłał towar drogą morską. Lokalizacja magazyn w USA w pobliżu portów morskich pozwoli na szybkie przesyłanie towarów z Europy i pewne oszczędności związane z lokalnym transportem pomiędzy amerykańskim portem morskim a końcowym magazynem w USA.

    Wysyłka do USA
    Wysyłka do USA

    Dla przykładu polska firma prowadząca działalność gospodarczą w branży spożywczej powinna rozważyć otwarcie magazynu w stanie Nowy Jork lub New Jersey. Dzięki takiemu rozwiązaniu eksporter z Polski będzie posiadać opcję wysłania kontenerów z produktami spożywczymi do portów morskich w New York lub Newark, lub w przypadku produktów o krótkim okresie ważności do 3 portów lotniczych, La Guardia, JFK lub Newark Ariport. Wszystkie wymienione porty morskie są w promilu 2 godzin jazdy samochodem, dzięki czemu odbiór europejskich produktów z portów w okolicach NYC i ich przewiezienie do końcowego magazynu firmy w Nowym Jorku lub New Jersey będzie mogło odbywać się sprawnie i relatywnie tanio.

    Istnieje opcja wynajmu magazynu w USA w jednym z „tańszych” amerykańskich stanów, na przykład w stanie Pensylwania, który jest odległy około 2.5 godziny od miasta NYC. Koszt wynajmu magazynu w „tańszym” stanie będzie pewnie 2-krotnie mniejszy od kosztu wynajmu powierzchni magazynowej w mieście NYC lub w New Jersey. Przy takim rozwiązaniu polski eksporter otwierająca magazyn w Pensylwanii, oszczędzi na samym koszcie wynajmu magazynie w USA, ale z drugiej strony zapłaci więcej za transport między portem morskim a dalej oddalonym magazynem w USA. Dodatkowym wyzwaniem dla firmy spoza USA może być znalezienie odpowiedniej obsługi magazynu, czyli pracownika w USA w stanie Pensylwania.

    Wynajem magazynu na terenie USA a realia rynku

    Wynajem magazyn w USA zwykle wiąże się ze znalezieniem i podpisaniem umowy z lokalną agencją nieruchomości, brokerem, który specjalizuje się w poszukiwaniu i wynajmie powierzchni magazynowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Inna opcja to samodzielnie poszukiwanie powierzchni magazynowej na portalach internetowych.

    Specyficzną kwestią dla rynku amerykańskiego są warunki wynajmu magazynu. Większość amerykańskich umów najmu magazynu wymaga zobowiązania się do wynajmu magazynu na dłuższy okres, tzn. 2-3 lata. W bardziej dochodowych okolicach Stanów Zjednoczonych jest bardzo trudno znaleźć powierzchnię magazynową o małym metrażu. „Mały” magazyn w USA to pomieszczenie o powierzchni poniżej 300 metrów kwadratowych.

    Towar magazynowany na terenie Stanów Zjednoczonych powinien być ubezpieczony. W większości przypadków zagraniczna firma korzystająca z opcji magazynowania w USA będzie musiał uzyskać własne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w USA, które będzie pokrywać straty związane ze zniszczeniem magazynowego towaru, jak i szkody spowodowane przez towar magazynowany w Stanach Zjednoczonych.

    Magazynu w USA to podatki w USA

    Zagraniczna firma prowadząca działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych generująca dochód z rynku USA lub wynajmująca magazyn w USA, może być zobowiązana do pobierania i odprowadzania podatków VAT a także płacenia podatków dochodowych. Więcej informacji na temat podatku sales tax w USA.

    Pomoc przy wynajmie magazynu USA

    Planujesz wynająć magazyn w USA w 2024 roku? Potrzebujesz pomoc przy znalezieniu, wynajmie, zorganizowaniu magazynu na terenie Stanów Zjednoczonych, analizie kosztów, ubezpieczeniu towaru lub kwestiach prawno-podatkowych związanych z wynajmem magazynu w USA? Napisz do nas.